Beyinsi

Osmanlıda Deliler Kimdir? Görevleri Neydi?

  • 601 kez görüntülendi.
Osmanlıda Deliler Kimdir? Görevleri Neydi?

Osmanlıda Deliler Kimdir? Görevleri Neydi?

Son dönemde adına film çekilmesi ile birlikte daha da çok merak edilen DELİLER kimdir? Osmanlı ordusunda hangi vazifeleri almışlardır? Deliler kimlerden oluşur? nasıl giyinirler?….

Deliler adını son dönemde daha da sık duyar olduk. Geniş tarih bilgisine sahip olanlar ya da araştırma da deliler ismi ile karşılaşanlar hariç pek bilinmezdi ancak medya ve tv dünyası bu gibi konularda halkı daha da bilinçlendirerek bilgi edinmemize katkı sağlıyor. Deliler kimdir? Deliler Osmanlı ordusunda en önde savaşan askerler idi. Giydikleri savaş kıyafetleri ile düşmana korku salardı. Bir anlamda orduya kılavuzlukta yaparlardı. Deliler diğer askerlerden farklı savaşa gereçleri kullanırdı. Bunlardan en önde geleni eğri paladır. Diğer kılıçlardan farklı olarak gövdesi daha kalındır ve kavranılan yerden uca kadar içe bükümlüdür. Bu silahı kullanmak yetenek işi idi ve deliler bu konuda ustalaşmışlardır. Diğer savaş gereçleri kalkan, mızrak ve bozdoğan idi. Kalkanı fazla kullanmazlardı çünkü asıl görevleri saldırıydı. Deliler başlarında tüylü bir miğfer taşırdı. Kalkanları da genelde yırtıcı kuşların tüyleri ile kaplıydı. Yırtıcı hayvanların derisinden olan kıyafetleri ile düşmanın karşısına ilk bu birlik çıkardı. Ayaklarına giydikleri mahmuzlu serhatlık denilen ayakkabıları vardı. Kendileri gösterişli ve korkutucu olduğu kadar atları da öyleydi. At kuyruk kısmına varana kadar çeşitli hayvan derileri ile giydirirlerdi.

Orduda ilk olarak ne zaman yer aldıklarına dair net bir bilgi yok ancak kayıtlara göre ilk olarak 1444 yılında Varna Savaşı‘nda kendilerini gösterirler. Savaşta gösterdikleri başarılardan dolayı sayıları arttırılarak birlik haline gelmişlerdir.

İlginizi Çekebilir..  Fiil Ehliyet Nedir? ÖZET

Delilerin taşıdıkları bayrakta kendileri kadar ilginçti. Bayraklarında “kaderde ne varsa o gelir başa” yazılı idi. 17. yüzyılda çeşitli değişiklikler yapılmış 18. yüzyılda ise askerler amaçlarından saparak eşkıyalık faaliyetleri yürütmeye başlayınca 1829 yılında dağıtılmışlardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.