Beyinsi

Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş Dönemi (Özet)

  • 1.006 kez görüntülendi.
Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş Dönemi (Özet)

Osmanlı İmparatorluğu Kuruluş Dönemi (Özet)

Bir imparatorluk ki 7 cihana hükmetmiş. İhtişamı ve adıyla dönemin süper gücü haline gelmiş. Çağ açıp kapatan imparatorlar görmüş. Gurur duyulacak bir geçmişe sahip bu şanlı imparatorluğun nasıl kurulduğunu kısaca özetleyelim.

Osmanlı İmparatorluğunun kuruluş tarihi 1299 dur. İmparatorluk tarihini kuruluş, yükselme, duraklama, gerileme ve çöküş şeklinde ayırırsak kuruluş dönemi 1453 yılında bittiği varsayılır. Bu tarihten itibaren yükselme dönemi başlar. Kuruluş döneminde Osmanlı bir beylikti. Moğol baskıları yüzünden Süleyman Şah 50.000 kişi ile Horosan‘dan Erzincan ve Ahlat yakınlarına gelir. 7 yıl bu bölgece kalındıktan sonra Süleyman Şah boyunu Horosan’a geri götürmek ister fakat Suriye sınırları içindeyken atıyla suya düşer ve ölür. Beylik dağılır. Süleyman Şah’ın 4 oğlundan ikisi Horosan’a döner.

Ertuğrul ve Dündar Erzurum’a gelir. Buradan batıya ilerlerken bir savaşın üstüne denk gelirler. Bu Moğollar ile Anadolu Selçuklu devletinin savaşıdır. Ertuğrul ve Dündar zayıf gördükleri tarafa yani Anadolu Selçuklu devletine yardım eder. Bu yardımı karşılığı 3.Alaeddin Keykubat hediye olarak Söğüt ve Domaniç’i verir. Bu bölgeye yakın yerlerde bulunan Rumlar yaşıyordu ve kısa süre sonra Rumlar Ertuğrul ‘u rahatsız etmeye başladı. Ertuğrul 3. Alaeddin Keykubat’tan sefer için izin istedi. Sefer başarılı oldu ve Eskişehir‘i hediye olarak aldı. Vefatından sonra yerine en küçük oğlu Osman Bey geçer. Osman Bey sınırları yavaş yavaş genişletmeye başlar. Osman Bey çok iyi bir politika izledi. Sınırlarını Bizans tarafına doğru genişletti. Diğer Türk boyları ile çarpışmaktan kaçındı. 3.Alaeddin Keykubat’ın kaçması Anadolu da bir boşluk yarattı ve beylikler bağımsızlığını ilan etti. Osman Bey de bağımsızlık ilan ederek devlet oluşumunun ilk adımı attı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.