Ortaokulda Taşımalı Eğitim

Ortaokulda Taşımalı Eğitim


Ortaokulda Taşımalı Eğitim

Eğitim sistemimize sonradan giren taşımalı sistem bir çok kolaylığı da beraberinde getirdi. Eğitim sistemi değişiyor ve gelişiyor. Buna paralel olarak ta ihtiyaçlarda ortaya çıkıyor. Önceleri okula gitmek kimi yerlerde çileye dönüşürdü. Bu sorun büyük ölçüde çözüldü ve taşımalı sistem hayatımıza girdi. Taşımalı sistem nedir önce bundan biraz bahsedelim. Taşımalı sistem okul sayısının az ya da okulun hanelere uzak olduğu yerlerde öğrencilerin evden alınıp okula taşınmasıdır. Özellikle dağınık hanelerle kurulu köylerde çocuklar için okula gitmek eziyete dönüşüyor. Yağmur çamur derken çocuklar zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor. Taşımalı eğitim bunun önüne geçilmek adına atılmış güzel bir uygulamadır. 20 yıl önce ilk adımlar atılmaya başlandığında henüz yaygınlaşmamış olmasına rağmen çok kısa sürede okul hayatına girdi ve öğrencilere kolaylıklar getirdi. Zorunlu eğitim sistemi ile başlamış olan taşımalı eğitim sistemi en son 4+4+4 modeli ile liseleri de kapsayacak şekilde güncellenmiştir.

Taşımalı eğitim daha çok ilkokul çağındaki öğrenciler için fayda sağladığı gibi ortaokul öğrencileri içinde eğitimleri için kolaylıklar getirmiştir. Örneğin okula uzak mesafede olan bir ortaokul öğrencisinin okula gidiş gelişi pek güvenli olmayabilir. Uzun yürüme mesafesi çocuklarımızın eğitimlerinde bir engel teşkil eder. Yorgun olarak okula gelen bir yavrumuz o yorgunlukla kendini derse tam veremez. Taşımalı eğitim sistemi ile evden alınan çocuk okula bırakılır. Okulda servis şoförleri ders saati bitiminde öğrencileri kontrol eder ve tamamlandığında öğrenciler evlere dağıtılır. İlkokul çocuklarına nazaran ortaokul çocukları daha bilinçli olurlar bu nedenle aileler çocuklarından daha az endişe duyarlar.

Sistem Nasıl İşler?

Öncelikle taşımalı eğitim sistemi uygulanacak olan okullar belirlenir. Bu genelde az nüfuslu yerleşim birimlerini kapsar ve evlerin okula uzaklığı hesaplanır. Belirlenen okula kayıtlı olan öğrencilerin hangilerinin taşıma alıp almayacağı da belirlendikten sonra taşımayı yapacak kişiler belirlenir. Taşımayı yapacak olan kişiler ihaleye girer. İhaleyi alanlar servis tahsis eder. Hangi saatte öğrencilerin alınacağı, hangi rotaların izleneceği gibi konularda konuşulur belirlenir ve taşımalı eğitim başlar. Taşımalı sisteme dahil öğrencilerin öğle yemekleri okul tarafından verilir. Öğle arası eve gidip gelme olmadığı için açılan ihaleyi alan kişi öğrencilerin yemeklerini verir. Tüm masrafları bakanlık karşılar. Böylece çocuklarımızın yemek ihtiyacı da karşılanır. Okullarda yemekle ilgili yaşanan küçük sorunlarda vardır fakat okulda okulda yemek konusunu farklı bir makalemizde ele alacağız. Taşımalı eğitimi yapacak kişinin güvenilir, eğitimli, servisi iyi kullanan biri olması gerekir. Zaman zaman okul servisleri ile ilgili üzücü haberleri hepimiz izlemekteyiz. Bu tür olayların olmaması ve çocuklarınızı gönül rahatlığı ile okula göndermeniz dileğiyle.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1861 2,657