Örgü Örmenin Tarihi

Örgü Örmenin Tarihi


Örgü Örmek Nasıl Bulundu?

Örgünün tarihi çok çok eskilere dayanır. Örgü ören bayanların hemen hemen hepsi merak etmiştir. Nasıl bulundu? Nasıl fark edildi? İlk ne için örüldü? Ne işe yaradı? gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Kesin olmamakla birlikte Milattan Önce 1000 li yılllardan kalan buluntularda örgü işlerine rastlanılmıştır. O dönemlerde soğuk iklimlerde yaşayan halklar çeşitli giyim malzemeleri kullanmışlar. Giyim malzemesi diyoruz çünkü deriden ya da esnek ağaç kabuklarından yapılan giysilere başka ne denir karşılığını bulamadık. Sonra ağaç kabuklarından sıyırdıkları lifleri birleştirmişler ve sarkıtma(kuyuya), hayvanları bağlama gibi işlerde kullanmışlardır. Zamanla bu lifleri suda ıslayarak daha yumuşak hale getirmişlerdir. Milattan önce 7000-5000 yıllarda daha da ileri seviyede savaşlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Milattan sonraki dönemde ise buluntu daha fazla olduğu için örgü çeşitleri de çoğalmıştır. İlk zamanlarda sadece ayaklar için patik tarzı yumuşak ağaç lifleri örülmüş daha sonraları da vücudu korumak için halka şeklinde örgüler örülmüştür. Hiç bir alet edavat kullanmadan sadece el ile örgü yapılmıştır. Milattan  sonra 500 li yıllardan sonra daha da geliştirilerek çeşitli aletler kullanılmıştır.

Örgü Örmek Rahatlatır Mı?

Örgü örmek rahatlatır. Aslında yorar ama kafa sadece bir şey ile meşgul olduğu için odaklanılan sadece o iştir ve bitince de ayrı bir mutluluk verir. Rahatlamanın yanında stresi de azalttığı görülür. Nasıl bir insan ben koştuğum zaman çok sakinleşiyorum diyorsa örgü ören bayanlarda böyle rahatlıyorlar. Alzheimer’ı da önlediğini çoğu kez duymuşuzdur. Örgü ören hanımlarımızın çoğu akıllarına bir şeyin takılmadığını, kendilerini çok rahatlattığını, gün içerisinde yaşadıkları stresleri kolaylıkla üzerlerinden atlattıklarını söylüyorlar. Şöyle bir düşünürsek de eşler açısından da çok rahatlatıcı örgü örmek. Hanımlar örgüye odaklandıkları için eşlerinin de tabiri caizse beyinlerinin etini yeme gibi bir çaba içerisine girmemiş oluyorlar. Kısacası örgü örmek hem hanımları gençleştiriyor hem de unutkanlıklarını önlüyor.

 

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1821 2,707