Beyinsi

Ölmeden Önce Kesinlikle İzlemeniz Gereken Filmler Listesi

  • 1.902 kez görüntülendi.
Ölmeden Önce Kesinlikle İzlemeniz Gereken Filmler Listesi

Ölmeden önce izlemeniz gereken filmlerin bir listesinin olması bizler için harika bir durum. Sizlere en efsane filmlerden bir liste yaptık. Bu filmler çok ilginç, etkileyici, çığır açan ve tek kelimeyle olağanüstü oldukları için bu listede kendilerine yer buldular.

İnsan için muhteşem bir film izlemek gibisi yoktur. Hayata bakış açınızı değiştiren ve her izlediğinizde farklı hissetmenizi sağlayan bir film sizi mutlu etmek için yeterlidir. Lafı fazla uzatmadan ölmeden önce izlemeniz gereken 15 film var.

Film ve sinema, toplum olarak bizlerin ayrılmaz bir parçası haline geldi. İşte Ölmeden Önce Kesinlikle İzlemeniz Gereken Filmler! Belki de sinema tarihinin en büyük filmleri. Türe özgü ve birden çok nesli kapsayan tüm film türlerini dahil ettik, bu nedenle aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı hikaye anlatımı seçeneği bulunuyor.

Ölmeden Önce Kesinlikle İzlemeniz Gereken Filmler

SHUTTER ISLAND (ZİNDAN ADASI)

2010 ‧ Gizem/Gerilim ‧ 2 saat 19 dakika ‧ 8,1/10 IMDb

Zindan Adası, Dennis Lehan’ın 2003 yılında yayınlanan romanına dayanan 1950’lerde bir film. 1954’te ABD Şerifi Teddy Daniels, Boston Shutter Island Ashecliffe Hastanesinde bir hastanın ortadan kaybolmasını araştırmakla görevlendirildi. Kişisel nedenlerle adada randevu ister, ancak çok geçmeden etik olmayan, yasadışı ve dindar bir doktorun radikal bir tedavi görüp görmediğini merak eder. Teddy’nin kurnazlığı ve araştırma becerileri umut verici yollar gösteriyor, ancak hastane şüphelinin vakayı genel olarak tanımlayacak kayıtlara erişimini reddediyor. Bir kasırga anakara ile iletişimi kestiğinde, tehlikeli suçluların kafası karışır ve şüpheli ve imkansız ipuçlarıyla doludur. Teddy hafızasından, partnerinden ve hatta kendi kalbinden şüphe etmeye başlar.

İlginizi Çekebilir..  Güzelleşmek İçin Kullanın Ürünler

 

 

SAVİNG PRİVATE RYAN (ER RYAN’I KURTARMAK)

1998 ‧ Dram/Aksiyon ‧ 2 saat 50 dakika ‧ 8,6/10 IMDb

Bir anne, üç oğlunun İkinci Dünya Savaşı sırasında öldüğünü duyduğunda, dördüncü oğlunun hayatta olduğunu öğrenmek ister. Tüm ABD ordusunun amacı, annenin en küçük oğlu James Ryan’ı kurtarmak. maliyetler. Askerler her yerde onun izini aramaya başlar, ancak bu öyle bir göreve dönüşür ki bir kişiyi kurtarmak için birçok askerin hayatı tehlikeye girer.

 

 

 

 

 

SCHİNDLER’S LİST (SCHİNDLER’İN LİSTESİ)

1993 ‧ Dram/Tarihî Kurgu ‧ 3 saat 17 dakika ‧ 8,9/10 IMDb

Film, Schindler’in Listesi’nin gerçek hikayesini anlatıyor. Schindler’in çabaları ve o yıl artan Yahudilere yönelik soykırıma karşı verdiği mücadeleyi konu ediniyor. Varlıklı bir ailenin oğlu olan Oscar Schindler, babasının ayak izlerini takip etmeyi umarak 20’li yaşlarında bir imalat işine girdi.

Ancak ailesi kısa sürede iflas etti ve Schindler tanıştığı zengin bir Yahudi’nin yardımıyla kendi fabrikasını açtı. Çekoslovakya doğumlu olan Schindler, ailesi iflas ettikten sonra Almanya’ya gelir ve orada bir fabrika açar. Bu arada Almanya’da Naziler tarafından Yahudilere yönelik soykırım başlar ve Schindler duruma karşı çıkmak ister. Başka bir gösteri fabrikasını açan Schindler’in elinde yüz yüz Yahudi’nin olduğu bir liste var. Açtığı gösteri fabrikası Çekoslovakya’da bulunuyor. Fabrika olarak anılsa da Schindler’in Yahudileri tam anlamıyla korumak istediği bir sığınaktır. Filmin ana teması, Schindler sayesinde hayatta kalan Yahudiler ve Naziler arasındaki mücadele ve Schindler arasındaki mücadeledir.

İlginizi Çekebilir..  Yeni Nesil Çocukları Motive Etmenin Yolları

 

FİGHT CLUB (DÖVÜŞ KULÜBÜ)

1999 ‧ Dram/Gerilim ‧ 2 saat 31 dakika ‧ 8,8/10 IMDb

Bu kült klasiği listeye eklememizin nedeni, onu kesinlikle tüm insanların sevmesidir. Hikaye, erkeklik ve tüketim kültürü ile mücadelesinin üstesinden gelmek için “radikal bir psikoterapi biçimi” olarak bir dövüş kulübü kuran anonim bir kahramanın etrafında dönüyor. Oregon Üniversitesi mezunu Chuck Falan Hik’in romanından esinlenen Dövüş Kulübü’nün çok uzak olmayan bir geleceğinde yer alan anlatıcı, ünlü bir otomobil üreticisinde iyi bir iş çıkaran kaotik bir genç adamın hikayesini anlatıyor. Kronik uykusuzluk sorunlarıyla monoton hayatı çekilmez hale gelmiştir. Ailesi ve yakın arkadaşı olmayan Jack, bir doktorun tavsiyesi üzerine kanser hastaları için bir tedavi grubuna katılır. Bu toplantıda genç bir adam gibi hasta olmayan ama bir grup toplantısına katılan Marla ile tanışır. Jack ve Marla’nın tanışması, tüketim kültürünün saçmalığına, çalışmış ama yalnız olanların tepkisine karşı bir duruştur. Jack’in nesli ölü bir nesildir. Yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden bunun kanıtıdır ve yolculuktan sonra evinin yandığını görmek için arayabileceği tek kişidir. Birkaç bira içtikten sonra, park yerinde Tyler, hikayenin başkahramanını intihar etmesi için kışkırtır. Aralarındaki bu kavga Jack’in hayatında bir dönüm noktası olur. Bir süre sonra Jack, Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kurulmasıyla birlikte, 50’yi geçmediği sürece gençler birbirleriyle kavga etmeye başlayacaklardır. Kulüp hızla popüler hale gelir ve Tyler Durden bu ölü neslin büyük lideri olur.

PULP FİCTİON (UCUZ ROMAN)

1994 ‧ Dram/Suç ‧ 2 saat 58 dakika ‧ 8,9/10 IMDb

Quentin Tarantino’nun en iyi filmlerinden biri ve Hollywood’un bazı harikalarını da içeren, izlemeden konuşamayacağımız “kült” filmlerden biri. Çiftimiz Honey Bunny ve Pumpkin, durgun hayatlarından yorulmuş ve yeni maceralar aramaktadırlar; Onlar amatörler ve küçük soyguncular. Diğer tarafta, patronlarına ödemeleri geciktirdikleri için dürüst olmayan insanları cezalandıracak olan tecrübeli gangsterlerimiz Vincent Vega ve Jules var. Son olarak, kahraman boksörümüz rüşvet karşılığında hile yapması istendikten sonra kaçmaya ve şehir değiştirmeye karar verir. Kader üç ayrı hayatı bir araya getiriyor ve filmin hikayesi orada başlıyor. Oyunculuk kalitesi ve yapımın eğlenceli arka planı kesinlikle görülmeye değer.

 

 

THE GREEN MİLE (YEŞİL YOL)

1999 ‧ Dram/Fantastik ‧ 3 saat 9 dakika ‧ 8,6/10 IMDb

Gardiyan Paul Edgecomb’un görevi, bir idam mahkûmunu elektrikli sandalye ile hücreden infaz odasına giden bir millik yeşil yolda götürmektir. Edgecomb, yıllar boyunca çok sayıda idam mahkumunu bu odaya taşıdı. Ama kimse onu John Co

ffey kadar etkileyemedi. John Coffey, iki kızı öldürmekten ölüm cezasına çarptırıldı. Korkutucu görünümünün aksine, oldukça duygusal ve karmaşık bir iç dünyaya sahip olan Coffey, doğaüstü güçlere sahiptir. Edgecomb ona yaklaşırken, mucizelerin beklenmedik yerlerde olabileceğine inanmaya başlar.

 

 

 

THE GODFATHER (BABA)

1972 ‧ Dram/Suç ‧ 2 saat 58 dakika ‧ 9,2/10 IMDb

The Godfather filmini bilmeyen duymayan kimse yoktur diye düşünüyoruz. Bilmesine rağmen izlemeyen bir çok insan olduğunu düşünüyoruz. Film, 1940’ların sonlarında New York’ta meydana gelen çete savaşları etrafında dönüyor. The Godfather yaygın olarak “dünya sinemasının en büyük filmlerinden biri” ve en etkili filmlerden biri olarak kabul edilir. 3 Filmden oluşan seri biraz ağır işlese de tüm filmleri kesinlikle izlemenizi öneriyoruz.

 

 

 

 

PSYCHO (SAPIK)

1960 ‧ Gizem/Slasher film ‧ 1 saat 49 dakika ‧ 8,5/10 IMDb

Film, stabil hayatlarının ardında gizli bir ilişkisi olan genç bir çiftin bir otel odasında buluşmasıyla başlar. Karakterlerin özellikleri, birbirleriyle olan ilişkileri, konuştukları cümleler tüm filmi oluşturacak duygulara işaret etmeye hazırlık niteliğinde ve bu sahnede muazzam bir gizemin içine gireceksiniz. Psikopatın an be an büyüyen hayranlık uyandıran geriliminin sırrı, bu anlayışın film boyunca yayılmasında yatıyor. Çünkü filmdeki her sahne bir öncekinin gerilimini artırıyor ve bir sonrakinin temelini oluşturan malzemeyi oluşturuyor. Attığınız her adım korkunuzu biraz daha yükseltecek. Bu anlamda filmin dramatik yapısı, Bates Motel’in yanında Norman’a bakan gözler gibi yükselen karanlık bir konağın merdivenlerini andırıyor. Merdivendeki ilk adım Marion adında güzel bir kadının çalınmasıdır. Marion, otel odasında düzenli olarak tanıştığı bir adama aşık olmaktan başka bir şey bilmiyor.

 

 

 

THE LORD OF THE RİNGS – YÜZÜKLERİN EFENDİSİ: YÜZÜK KARDEŞLİĞİ

2001 ‧ Fantastik/Aksiyon ‧ 3 saat 28 dakika ‧ 8,8/10 IMDb

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği, Peter Jackson’ın yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin ilk filmi olarak 2001 yılında vizyona girdi. Orta Dünya’da, karanlık lord Sauron, Hobbit Frodo’ya giden bir yüzük bulur. Film, fantezi türünde olumlu eleştiriler aldı ve eleştirmenlerin şimdiye kadar yapılmış en iyi fantastik filmler listesinde yer almaya devam ediyor.

 

 

 

 

THE SHAWSHANK REDEMPTİON (ESARETİN BEDELİ)

1994 ‧ Dram/Gizem ‧ 2 saat 22 dakika ‧ 9,3/10 IMDb

Genç ve başarılı bir bankacı olan Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılır ve Shawshank Hapishanesine gönderilir. Burada yeni arkadaşlar ediniyor özellikle Red onlardan birisidir. Hapishane hayatına uyum sağlamaya çalışırken, bilgisi ve kültürüyle çevresindekileri de etkilemeyi başaracaktır.

 

 

 

 

 

HER (AŞK)

2013 ‧ Dram/Romantik ‧ 2 saat 6 dakika ‧ 8/10 IMDb

Yalnız bir yazar, tüm ihtiyaçlarını karşılamak için kurduğu sistemle özel bir ilişki yaşamaya başlar. 1999 yılında John Malkovich ile Oscar’a aday gösterilen çok yönlü yönetmen Spike Jones’un son uzun metrajlı filmi, yalnızlık ve yaratıcılıkla mücadele eden bir yazarın hikayesini anlatıyor.

 

 

 

 

 

THE MATRİX

1999 ‧ Fantastik/Bilim Kurgu ‧ 2 saat 30 dakika ‧ 8,7/10 IMDb

The Matrix filminde iyi bir yazılım şirketi için çalışan Thomas Anderson, geceyi Neo adlı bir programı crackleyerek ve Matrix araştırması yaparak geçirmektedir. İlginçtir ki Neo, Trinity ve Morpheus ile tanıştığında yaşadığı dünyanın aslında beyninde gerçekleşen bir simülasyon olduğunu öğrenir ve onu bu durumdan kurtarmak için Morpheus liderliğindeki bir ekibe katılır.

Matrix serisinden Neo, gerçek dünyada ilk nefesini aldıktan sonra bu simülasyona yeniden girerek Matrix’in ne olduğunu anlamaya çalışıyor. Bu filmdeki olaylar teknolojinin son derece ilerlediği çok ileri bir tarihte geçiyor ve yapay zekaya sahip makinelerin üretildiği bir dünyada geçiyor. Filmin teması bu şekilde devam ediyor ve bilimkurgu türünde sizler için izlenecek en iyi filmler arasında yer alıyor.

 

 

THE PİANİST (PİYANİST)

2002 ‧ Dram/Tarihi drama ‧ 2 saat 30 dakika ‧ 8,5/10 IMDb

Polonyalı Yahudi bir müzisyen, Dünya Savaşı’nda Varşova gettosunun yıkımında hayatta kalmak için mücadele ediyor. Polonyalı Yahudi radyo piyanisti Wladyslaw Szpilman (Adrien Brody), “Yahudi: Varşova’da Bir Adamın Hayatta Kalmasının Olağanüstü Gerçek Hikayesi, 1939-1945” adlı otobiyografiyi uyarladı. Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte Varşova’daki değişimlere yavaş yavaş tanık olur.

 

 

 

 

KİLL BİLL

2003 ‧ Gizem/Suç ‧ 1 saat 52 dakika ‧ 8.1/10 IMDb

Kill Bill: Volume 1, Quentin Tarantino tarafından yazılan ve yönetilen 2003 yapımı bir Amerikan dövüş sanatları filmidir. Filmde gelin karakterini canlandıran Uma Thurman başrolde. Kill Bill serisinin ilk filmidir. Film, düğün partisinin üyelerini öldüren ve onlarla birlikte onu öldürmeye çalışan eski meslektaşlarından intikam almak isteyen bir suikast ekibinin eski bir üyesi olan “Gelin”i konu alıyor.

 

 

 

 

MEMENTO (AKIL DEFTERİ)

2000 ‧ Dram/Suç ‧ 2 saat ‧ 8,4/10 IMDb

Memento filmi, karısını öldüren insanları bulmaya çalışan kısa süreli hafıza kaybı yaşayan bir adamın hayatını anlatmaktadır. Leonard Shelby, ucuz otel odalarında kalan sadece nakit parası olan bir adamdır. Ne yazık ki, Leonard’ın önüne bir sürü engel çıkmaktadır. Onlardan en büyüğü ise çok nadir görülen ve tedavisi olmayan bir amnezidir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.