Okulda İlk Gün Çocuklar Neden Ağlar?

Okulda İlk Gün Çocuklar Neden Ağlar?


Okulda İlk Gün Çocuklar Neden Ağlar?

Okula başlayan çocukların çoğu ilk gün uyum sağlasa da bir kısmı da ağlama krizlerine girer. Kimi anne ve baba çocukla beraber alışıncaya kadar okula gide gelir. Kimi anne ve babalar da çocukların ilk günden alıştıklarını görünce rahat ederler. Çocuklar ilk defa farklı bir dünya da hissedecekler kendilerini ve bu burada nasıl tepki vereceklerini nasıl hareket edeceklerini bilmezler. Çocukların ilk gün neden ağladıklarını ve buna karşın anne ve babaların ne yapmaları gerektiğini uzmanlar şöyle açıklıyor; anaokulu ya da ilkokula başlayan çocuklarda ağlamanın nedeni ayrılma kaygısından kaynaklandığı belirtiliyor. Ana okulunda daha sık karşılaşılan bu durum anne ve babaları bir hayli zorluyor. İlkokula giden çocuklar için biraz daha kolay olsa da ana okuluna giden çocuklarda ağlama oranı daha yüksek.

Çocuğun ağlaması birden farklı sebeplerden kaynaklanıyor olabilir ama en yüksek ihtimali ebeveynlerin çocuğu sürekli korumacı büyütmeleri. Korumacı kavramını da bir açalım. Çocuk bireyselleşme sürecinden hem kendine öz güven kazanmalı hem de başının çaresine bakmayı düşünebilmeli. Anne ve baba korumacı rolünde çocuklarını büyüttükleri zaman çocuk her şeyde anne ve babaya bakar. Onlara kendini daima muhtaç hisseder. Bir örnekle devam edelim. Evin içinde holde yürürken çocuğun ayağı takılıyor ve düşüyor. Anne ve baba hemen koşuyor kaldırıyor üstüne birde nazlıyor. Bu çocuk her düşüşünde anne ve babadan medet umacak ve kendine öz güveni olamayacak. Çocuk düştükten sonra anne ve baba çocuğa kendi başına kalkabileceğini söylerse bir zaman sonra çocuk düşünce kendisi kalkacak. Örnekler çoğaltılabilir. Burada anlamamız gereken çocuğa her zaman korumacı yaklaşmamak ve öz güven kazandırmaktır. Çocuk yalnız başına bir şeyler yapabilmeli. Bir başka husus ise çocuğun anne ve babasından hiç ayrılamaması. Anne ve baba okul sürecine kadar çocuğu yanından hiç ayırmazsa okulun ilk günü çocuk elbette ağlayacaktır. Çocuk anne ve baba olmadan da bir şeyler yapabileceğini öğrenmelidir. Sık sık anneanne ve babaannesinin ya da başka akrabalarının yanında kalan çocuklarda okulun ilk günü ağlama oranı en alt seviyede olur. Okula başlamadan önce anne ve babalar çocuğun her şeyine müdahale ederse çocuk kendi başına bir şeyler yaptığında çekinerek yapar çünkü bilinç altında en küçük bir eylemde müdahale geleceği yatar. Öğrenme güçlüğü olan, dikkat dağınıklığı olan ve hiperaktif olan çocuklarda okul süreci anne ve babalar aynı zamanda öğretmenler tarafından dikkatle takip edilmeli gelişim için çözüm üretilmelidir.

İlk gün ağlayan bir öğrenci bir zaman sonra okula alışacaktır ama bundan sonraki süreçte önemlidir çünkü çocukta uyku düzensizliği, içe kapanma, utanma, aktivitelerden kaçma gibi değişimler meydana gelecektir. Bu durumda çocuğun ileri de kişilik oluşumunun başındayken yaşadığı sıkıntılar engel olacaktır. Sorunun geçmesini ve biraz daha bekleyelim belki geçer şeklindeki düşüncelere sakın kapılmayın. Çocuk 3 ay ya da 5 ay içinde farklı bir tavır sergilemeyecektir çünkü anne ve baba onu yetiştirirken baştan yanlış yapmıştır.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. merve dedi ki:

    Bende ağlardım bunun bence sebebi hep annemizin götürüyor olması ve ona çok bağlı olmamız.

  2. Ömer Faruk Koyuncu dedi ki:

    Bizim okulda da sürekli ağlayan vardı. Sanırım adepte olması biraz zaman alıyor insanın. 1. Haftadan sonra problem ortadan kalkıyor.

  3. Mustafa dedi ki:

    İlk gün benimde başıma gelmişti bu olay anneye bağlılıktan

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1991 2,383