Beyinsi

Öğrenen Ve Öğretenin Aynı Ortamda Olmadığı Eğitim Nedir?

  • 2.117 kez görüntülendi.
Öğrenen Ve Öğretenin Aynı Ortamda Olmadığı Eğitim Nedir?

Öğrenen Ve Öğretenin Aynı Ortamda Olmadığı Eğitim Nedir?

Eğitim günümüzde gelişerek yeni formatlara bürünen canlı bir araç haline geldi. Eğitim de önceki yıllarda uygulanan projeler, araştırmalar, öğretiler gelişti ve çağa ayak uyduracak seviyeye geldi. Kara tahtalı günleri hepimiz hatırlarız şimdi ise akıllı tahtalar ile eğitim verilmektedir. Bu küçük girişten sonra esas konumuza gelelim. Eğitimin farklı şekilleri ortaya çıktı. Bu da bilgiye ulaşmada farklı yollar açtı. Birebir yüzyüze yapılan eğitim artık hem öğrenen hemde öğretenin aynı ortamda bulunmadan verilir hale geldi. Eskileri hatırlayın. Eğitim vermek için ilk uzaktan eğitim aracı mektup idi. Mektupla eğitime dair bilgiler alıcılara ulaştırılırdı ama artık gelişen teknoloji ile binlerce sayfa bilgi bir e mail yoluyla alıcıya ulaşır oldu. Alıcılar yani öğrenenler binlerce sayfalık bilgiyi dijital ortamda bulabilme şansına kavuştu. Uzaktan eğitimde dediğimiz öğrenen ve öğretenin aynı ortamda bulunmadan eğitim faaliyetlerinin mümkün haline gelmesi kolaylıkları da beraberinde getirdi. Yüzyüze eğitim olmadan uzaktan eğitim ile insanlar kendilerini geliştirmeye başladı. Telekonferans yoluyla yapılan eğitimler arttı.

Uzaktan eğitimi tanımlayacak olursak; farklı ortamlarda bulunan öğretmen ve öğrencilerin, eğitim faaliyetlerini iletişim teknolojilerinden faydalanarak gerçekleştirmesidir. Fiziksel olarak aynı mekanda bulunma olmadan bilgilerin karşılıklı aktarıldığı bir sistemdir. Bu zaman ve mekan kavramlarını da ortadan kaldırmıştır. Uzaktan eğitim aynı zamanda ana eğitimle beraber bir yardımcı eğitim rolü de üstlenebilir. Uzaktan eğitimin genel amaçları , bilgiye ulaşmak isteyenlerin kendi mekanlarında istedikleri zaman dilimi içerisinde eğitim alması, telekonferans yöntemi ile birden fazla kişiye ulaşmak, eğitim süresinin karşılıklı belirlenmesi, gelişen teknolojiye ayak uydurmak gibi bir çok amacı içerir.

Uzaktan eğitimin özelliklerine gelecek olursak; öğrenen ve öğreten farklı ortamlardadır, iletişim teknolojilerinden faydalanılır, özel araçlar kullanılabilir, eğitim süresi her iki tarafın alacağı karar ile belirlenebilir, devamsızlık gibi sorunlar yoktur, telekonferans ile eğitim yapılır. Uzaktan eğitim dediğimizde bir çok kavram uzaktan eğitimin içinde yer alır. Açık öğretim, bireysel çalışma, öncülü eğitim, sorumluluk eğitimi vs. Uzaktan eğitim ses, görüntü ve veri araçları ile yapılır.

İlginizi Çekebilir..  Muhteşem İç Dekorasyon İpuçları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.