Beyinsi

Odanızı Ferahlatmanın Yolları

  • 2.514 kez görüntülendi.
Odanızı Ferahlatmanın Yolları

Odanızı Ferahlatmanın Yolları

Hemen hemen herkesin yaşadığı durumlardan birisidir “oda kirliliği ve havasızlık”. Özellikle bekarlar, yalnız yaşayanlar, üniversite öğrencileri ve sıkı iş temposuna sahip bireyler, yeterli zamanı bulamadıklarından ya da erindiklerinden yaşadığı yer ile fazla ilgilenemezler. Sürekli ileri tarihe atılan kapsamlı bir “havalandırma” işlemi, bir gün kaçınılmaz olarak karşınıza çıkacaktır. Odanın havasızlığı ve uzun süredir temizlik yapmamanın ve kapalı kalmanın verdiği etkiyle kendine has olarak oluşan “pis oda kokusu” da sizi epey rahatsız ediyordur. Artık “iş başa düştü bir yerden başlamam gerek” diyorsanız doğru yerdesiniz.Size bu yazımızda adım adım odanızı nasıl havalandıracağınızı ve ferahlığa kavuşturacağınızı anlatacağız. Kaçarı yok, tüm adımlarda fiziksel olarak yorulacaksınız :) Şimdi biraz zaman ayırıp çaba göstererek bu kötü kokulardan kurtulacaksınız.

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (1)

 

9 adımdan İlki: Doğal Spreyi Etkin Hale Getir

Camlar açılsın. Tabi burada yaşadığınız yer önemli.Eğer dışarıdaki havanın kötü olduğunu düşünüyorsanız eğer varsa fan sistemini kullanarak odanızı havalandırın. Büyük şehirlerde ve kötü hava salınımının çık yapıldığı yerlerde dışarısı içeriden daha kötü olabilir. Fakat yine de açık hava en iyisidir. Çünkü uzun süredir hava almayan odanız, tabiri caisse “bar bağlamış” nemli duvarlar, güneş yüzü görmeyen kanepe ve yatak, karmakarışık eşyaların uzun süredir aynı konumda durmasıyla kazandığı toz piramitleri, odada pek istenmeyen bir koku sarmalı yaratmıştır.Hem temiz hava hem güneş ışığı takviyesiyle önce camları güzelce açalım ve odanın ciğerleri oksijenle dolsun :)

Mümkünse güneş ışığı gören bir yerdeki eşyanızı odaya getirin ve gece geri götürün. Odada ağır bir kokuya neden olan diğer eşyalarınız açığa çıkacaktır. Sizi rahatsız eden kokuların sahibini bu şekilde daha kolay bulmuş olacaksınız.

İlginizi Çekebilir..  Ulusal Egemenlik Önemi Nedir?

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (2)

 

2: Koku Kaynağını Yok et !

Koku kaynağını çıkarın. Sadece odanızda değil evin diğer yerlerinden odanıza akan kokular olabilir. Eğer evcil hayvan besliyorsanız onu uzaklaştırın. Çöpleri atın ve buzdolabının steril konumda olduğundan emin olun (Küflenmiş ve evrime uğramış yiyeceklerle dolu bir dolaptan bahsediyorum). Koku kaynağı ihtimali olan her şeyi uzaklaştırın temizleyin ya da atın.

Odadaki hava deliklerini ve duvar prizlerini kontrol ediniz. Bu alanlarda olabilecek ölü bir haşere (fare vb.) tüm odayı etkisi altına alır.

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (3)

 

3: Koku Giderici Kapsamlı Temizlik

Odayı komple vakumlayın. Sadece halılarla kalmayıp döşemeyi ve perdeleri de temizleyin. Halıları yıkayacak ya da yıkayıcıya gönderecek ne yer ne zaman var diyorsanız halının içine kabartma tozu dökerek temizleyebilir ya da halı temizliği için satılan ürünlerden temin edebilirsiniz. Böylelikle halıdaki yağlanmayı ve mikropları bir nebze yok etmiş olacaksınız.Halı temizliği ürünleri zaten kendi kokularıyla gelirler. Onları kullandığınızda seçtiğiniz koku tüm odaya yayılacaktır. Tabi vakumla kastımız da elektrikli süpürgeyle iyi bir temizlikti. Canlı bir süpürge ile tüm halıyı ve yerleri çekin. Üzerinden geçilmemiş hiçbir yer kalmasın. Temizlerken eğer kullandığınız ürün torbalı ise düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın.

Sert yüzeylerin yıkayın. Parlak boyalı zeminler, duvarlar (parlak / yarı parlak boya için), tezgahlar, lavabo, tablo ve benzeri yerleri iyice temizleyin. Bu bölgeler en çok yağlanan ve kir biriktiren yerlerdir. Yüzeye zarar vermeden temizlemeye çalışın.
İlla temizlik ürünlerine ihtiyacınız yok. Yeteri kadar su ve sirkeyi karıştırıp oldukça iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Ayrıca sirkenin koku giderici doğal bir özelliği de var.Fakat onun kendi kokusunu beğenmiyorsanız kullanmamakta özgürsünüz.Onun yerine diğer doğal etkili şeyleri de deneyebilirsiniz. Çay, limon ve portakal kokularla mücadele ederken antibakteriyel bir ajan rolü üstlenirler.
Düz boyalı ve duvar kağıdı olan zeminleri temizlemek zordur. Bu durumda sünger kullanmanız daha mantıklı olacaktır. Hem aynı zamanda zeminlere zarar vermemiş olursunuz. Fakat süngerlerin de ömrü çabuk biter. İki tarafı da çok kirlendiğinde atın ve yenisini kullanın.

İlginizi Çekebilir..  Ünlülerin Tercih Ettiği Antalya Otelleri

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (4)

 

Halılar için etkili temizlik maddeleri kullanın. Eğer koku kaynağının halı olduğunu düşünüyorsanız halılarınızı iyice temizleyin. Halıdaki kokuların sebebi evcil hayvanınız olabilir. Ya da bir şekilde içecek veyahut yiyecek dökülmüş ve o şekilde uzun süredir kalmış olabilir. Her şekilde de halıyı temizlemeniz ya da atmanız! gerekiyor.

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (5)

 

Koktuğunu ya da kirli olduğunu düşündüğünüz her şeyi yıkayın. Kıyafetler, yataklar, nevresimler vs. Ardından güneşli bir gün sabahtan akşama kadar dışarıda havalandırın. Bu kadarının da üstesinden gelemem diyorsanız kuru temizlemeci sizi bekliyor. Götürün :)

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (6)

 

Odanızdaki ışık kaynaklarını temizleyin. Ampüller, florosanlar ya da avizeler. Özellikle sigara içilen bir odada, dumanın etkisiyle kimyasal bir karşıma uğrayan ampüller üzerinde yapışkan lekeler oluşur. Bunların koku yapma imkanı fazladır.
Ampül yerine floresan deneyin. Floresanlar ışığı açtığında ısıdan kaynaklanan koku etkisini önleyici titanyum dioksit kaplamaya sahiplerdir. Ampullerde bu yoktur.

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (7)

 

Döşemelerin temizliğine ayrı bir özen gösterin. Özellikle koltukların kol kısımları çok kirlenir.Deri döşemlere sahipseniz yağ, sabun veya deri için yapılmış eyer sabun ile silin.

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (8)

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (11)

 

Havalandırma, ısıtma ve havalandırma sisteminin filtrelerini değiştirin. Bu sistemleri zaten düzenli olarak temizlemezseniz iyi çalışmaz. Aynı zamanda sirkülasyonun sağlanması için çok önemli olan bu deliklerinin dolması/tıkanması koku birikmesinde rol oynayabilir. (devam edecek)

 

 

 

odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (9)odayı-ferahlatma-yolları-beyinsi (10)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.