Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?


Nüfus cüzdanı sureti bazı resmi başvurularda, okul kayıtlarında ve tapu işlemlerinde kullanılan bir belgedir. Nüfus cüzdanı suretinde, kimlik bilgilerinde yer alan bilgiler yazılı olur ve üzerinde ise vesikalık fotoğraf bulunur. Kullanılacağı yere göre üzerinde mühür bulunur.

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?
Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

Nüfus cüzdanı fotokopisi ile nüfus cüzdanı sureti farklı evraklardır. Nüfus cüzdanı sureti eskiden sadece Nüfus Müdürlükleri tarafından tasdikli ve mühürlü olarak verilmekteyken şimdilerde birçok farklı kurumdan ve turkıye.gov.tr adresinden alınmaktadır.

Muhtarlıktan Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Nüfus cüzdanı sureti veren resmi kurumlardan bir tanesi mahalle muhtarlıklarıdır. Muhtarlıktan nüfus cüzdanı sureti almak için bir adet vesikalık fotoğraf ve nüfus cüzdanının muhtara verilmesi gerekir. Muhtar, nüfus cüzdanınızda yer alan bilgilere göre nüfus cüzdanı suretini düzenler. Vesikalık fotoğrafı da size vereceği belgedeki fotoğraf yapıştırma bölümüne yapıştırır ve mührü fotoğrafla belgenin üzerine gelecek şekilde basar. Evrakın alt kısmında “bu belge kişinin isteği üzerine verilmiştir” veya “bu belge resmi kuruma başvuru amacıyla verilmiştir” şeklinde yazar.

Nüfus Müdürlüğünden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Nüfus Müdürlüğünden nüfus cüzdanı sureti alma işleminde en yakın nüfus müdürlüğüne başvuru yapmak yeterli olur. Nüfus müdürlüklerinde her işlem için farklı bir bölüm işlem yapar. Nüfus cüzdanı sureti alma bölümüne başvuru yapılmalı ve tıpkı muhtarlıktan nüfus cüzdanı sureti alma da olduğu gibi bir adet vesikalık fotoğraf ve kimlik görevliye ibraz edilmelidir. Evrak kimliğinizde yazılı olan bilgilerin kaydedilmesi ve resmin yapıştırılıp onaylanmasından sonra tamamlanır.

Noter Üzerinden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Herhangi bir notere başvuru yapılarak nüfus cüzdanı sureti alınabilir. Muhtarlık, Nüfus Müdürlüğü ve Noterden alınacak nüfus cüzdanı suretlerinin tamamı aynı şekilde alınır. Alt kısımlarında ise hangi kuruma verilmek istenildiği hakkındaki ibareye yer verilir. Tasdik, onay ve mühür işlemi bu üç kurumda da yapılır.

E Devlet Üzerinden Nüfus Cüzdanı Sureti Alma

Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?
Nüfus Cüzdanı Sureti Nereden Alınır?

E devlet sitesi üzerinden nüfus cüzdanı sureti alma işlemi ücretsiz bir hizmettir. Ancak bu işlemi yapabilmek için turkıye.gov.tr giriş şifresi ve e imza gerekli olur. E imza işlemi, almak istediğiniz tüm belgeler gibi, nüfus cüzdanı suretinin de tüm kurumlar tarafından ulaşılabilir olmasını sağlar. E devlet üzerinden alınacak olan nüfus cüzdanı suretinde tasdik veya mühür olması gerekmez. Bu belge elektronik ortamdan verildiği için hangi tarih ve saatte verildiği bilgisi dahi sistemde belli olur. Ancak e devlet üzerinden alınan nüfus cüzdanı sureti süreli olmaktadır.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2081 1,983