Beyinsi

Netflix RTÜK Denetimine Girdi

  • 1.030 kez görüntülendi.
Netflix RTÜK Denetimine Girdi

Netflix RTÜK denetimine girdi ve dünya üzerinde devlet tarafından denetlenen ilk ülke konumuna yerleştik. Netflix bildiğiniz üzere aylık bir ücret karşılığında abone olduğunuz ve dizi/filmleri izleyebildiğiniz platformdur. Verdiğiniz paraya göre görüntü kalitesinin ve aynı anda izleyebilen kişi sayısının da artabildiği platformda tamamen lisanslı dizi ve filmler bulunuyor.

RTÜK tarafından denetlemeye giren Netflix, yaptığı açıklama sonucunda Türkiye’de faaliyetlerine devam edeceği konusunda kesin bir şey söylemedi. Netflix sözcüsü tarafından yapılan bu açıklamayı ve RTÜK’ün Netflix üzerinde ne gibi etkilere sahip olabileceğini yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

RTÜK ve Netflix

Netflix RTÜK Denetimine Girdi

RTÜK’ün Netflix dışında başka platformları da denetime aldığını belirtmek isteriz. Aynı denetime BluTV, PuhuTV gibi çevrimiçi dizi ve film hizmeti sunan platformlar da girmektedir. Fakat BluTV ve PuhuTV Türk grup ve holdinglere ait olduğu için hizmetlerine devam etmek istediklerinde Netflix kadar uğraşmayacaklar. RTÜK, bu türden hizmet verenlerin Türkiye’de şirket açmasını istemektedir. Diğer iki platformun şirketleri olduğu için Netflix’in en kısa sürede Türkiye’de şirket açması gerekecek. Aynı zamanda lisans alma mevzusu da gündeme geldi. Tüm bu tür platformlar için geçerli olacak, çevrimiçi dizi ve film sunan kişiler 10.000 TL karşılığında lisans alacaklar. İnternet üzerinden yayın yapan aynı zamanda televizyon üzerinden de yayın yapanlar ise 100.000 TL ödeme zorunda kalacaklar. Bunlara ek olarak Netflix’in yıllık gelirinin binde 5’ini RTÜK alacak.

RTÜK Netflix Üzerinde Hangi Haklara Sahip Olacak?

Öncelikle RTÜK uygun görmediği tüm dizi ve filmleri Netflix sunucularından silebilecek. Dizi ve filmleri tamamen kaldırabileceği gibi sadece belirli bölümlerini de sunuculardan silebilir. Bu sayede Türk kullanıcılar RTÜK’ün izin verdiği dizi ve filmlere erişim sağlayabilecekler. Televizyonda gördüğümüz +13, +18, şiddet, cinsellik gibi semboller Netflix içerisinde bulunacak.

İlginizi Çekebilir..  İnternetten Para Kazan! Görev Yap, Para Kazan

Netflix Tarafından Yapılan Açıklama

Netflix RTÜK denetimi sonucunda yaptığı açıklama pek kesin değildi. Netflix sözcüsü Türk oyunular ile beraber çalışıp Türkiye faaliyetlerine devam etmek istediklerini belirttiler. Fakat bunun için Türkiye’de şirket açıp aynı zamanda lisans almaları gerekecek. PayPal firması da Türkiye’de hizmetimize devam etmek istiyoruz dedikten sonra maalesef bu isteklerini gerçekleştirememişlerdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.