Ne kadar Uykuya İhtiyacınız Var?

Ne kadar Uykuya İhtiyacınız Var?


Aslında Gerçekten Ne kadar Uykuya İhtiyacınız Var?

Dönemsel uyku bozukluğu bütün gece dönüp durmanız neden olabilir; fakat saatlerce uyanık yatmak, gün boyunca vücut fonksiyonlarınızın çalışmasını engelleyen koşullara sadece bir örnektir.

Uyku sorununuz mu var?

Dönemsel uyku bozukluğu bütün gece dönüp durmanız neden olabilir; fakat saatlerce uyanık yatmak, gün boyunca vücut fonksiyonlarınızın çalışmasını engelleyen koşullara sadece bir örnektir.Sonuç olarak, bir uyku bozukluğu sorununuz olabilir ve bunun farkında bile olmayabilirsiniz.

Ne kadar uyumalısınız?

İyi bir uykunun ne kadar sürmesi gerektiğine dair kesin bir rakam yok. Fakat, çoğu yetişkin 7 ila 9 saate ihtiyaç duyuyor, diğerleriyse 5 veya 6 saat ile yetinebiliyor. Çok daha fazla da uyuyor olabilirsiniz ve bunun nedeni depresyon veya kronik yorgunluk sendromu olabilir. N.J, Hillsborough Yaşam için Uyku Merkezi tıbbi direktörü CarolAsh, ”Kendi ideal uyku döngünüzü bulmanızın anahtarı sağlıklı uykudur.” diyor.

Uyku eksikliği sağlığınızı etkiler

İngiliz biliminsanları, sürekli olarak beş ya da daha az gece uykusu uyuyan insanların yüksek tansiyon ve kalp-damar sorunlarına karşı çok daha fazla risk taşıdığını fark etti. Yetersiz uyku, aynı zamanda obezite, diyabet, depresyon, alkolizm ve araba kazası yapma riskini yükseltir. Ayrıca, 2007’de California Berkeley Üniversitesinin bir çalışması, uyku yoksunluğunun beynin ruh halini ve konsantrasyonu belirleyen alanlarını direkt etkilediğini kesinlikle doğruladı.

Sağlıklı bir uykunun belirtileri

Doktorlar sorununuzu belirlemek için ne kadar ve ne kalitede uyuduğunuza bakarlar. Konu kaliteli uykuya geldiğinde, sorun her zaman hastalara o kadar açık görünmez. Bir insomnia hastası kolaylıkla size yanlış cevabı verebilir; örneğin uyku apnesi olan birisi hiçbir sorunu olduğunu düşünmeyebilir. Bu hastalığın en bilinen belirtisi gün içinde nasıl hissettiğinizdir. Eğer genellikle alarla birlikte ve yenilenmiş olarak uyanıyorsanız, sağlıklı birisiniz. Ama kronik olarak uykulu, rahatsız ve sersem bir şekilde uyanıyorsanız, uyku bozukluğunuz olabilir.

 


single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1791 1,763