Beyinsi

NATO Nedir? Özet

  • 1.072 kez görüntülendi.
NATO Nedir? Özet

NATO Nedir? Özet

Açılımı “North Atlantic Treaty Organization” olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü 1949 yılında atılan imzalar ile hayata geçmiştir. 28 üyesi bulunur. Genelde Avrupa kıtasında bulunan ülkelerin üyelikleri ve 2 tanede Amerika kıtasında bulunan üye ülkeleri ile caydırıcı bir güçtür. Askeri alanda faaliyet gösteren NATO’nun merkezi Brüksel’de bulunmaktadır. Önce 12 üye ülke ile kurulan NATO’nun bugün 28 üyesi bulunmaktadır. Antlaşmaya göre üye ülkelerden birine yapılan saldırı diğer ülkelere de yapılmış sayılır. Bu madde 11 Eylül saldırılarından sonra eklenmiştir. NATO’nun en önemli ülkeleri ABD ve Türkiye’dir çünkü NATO’ya en fazla asker gönderen ülkeler bunlardır.

NATO’nun kuruluşuna biraz değinelim. 2. Dünya Savaşı bitikten sonra bazı ülkeler ülkenin menfaati için başka ülkeler ile anlaşarak böyle bir antlaşma imzalıyor. Güvensizlik ortamında savaşın yeniden alevleneceği korkusu ile aynı hedefleri olan ülkeler birleşerek NATO’yu meydana getirdi. ABD’de atılan imzalar ile 1949 yılında faaliyete geçti. Birleşik Krallık, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, İzlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz ve ABD’den oluşan 12 ülke NATO’ya üye olan ilk devletlerdir. Sonrasında Yunanistan ve Türkiye’de NATO’ya üye oldu. Almanya ve İspanya’nın da üye olması ile 16 devleti temsil eden NATO’nun caydırıcı bir güç haline geldiği görülür. Bir de ilginç bir bilgi paylaşalım. NATO’ya üye olupta ordusu olmayan tek devlet İzlanda’dır.

Türkiye NATO’ya 1952 yılında üye olmuştur. En son 2009 yılında Hırvatistan ve Arnavutluk’un üyeliği ile toplam üye 28 olmuştur.

İlginizi Çekebilir..  1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıktı?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.