Beyinsi

Nar Yemenin Faydaları Nelerdir?

  • 3.245 kez görüntülendi.
Nar Yemenin Faydaları Nelerdir?

Nar Yemenin Faydaları Nelerdir?

Cennet meyvesi olarak da bilinen nar ülkemizde Batı ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Narın içinde çekirdekli yüzlerce meyve tanecikleri bulunmaktadır. Aslında bu meyve tanecikleri bitkinin de tohumunu oluşturur. Şifalı olan bu cennet meyvesinin hem çekirdeği hem de kendisi içecek ve çeşni olarak da kullanılabilir.(36)Narın taneleri ve suyu tüketilerek narın faydalarından yararlanabilirsiniz. Bundan dolayı Nar yemenin faydaları nelerdir? Sorusuna bulduğumuz cevaplara şöyle bir göz atalım.

Narın içinde karbonhidrat, protein,B1 ve B2 vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve demir bulunmaktadır. Bu yüzden mideyi temizleyici özelliğe sahiptir ve içindeki zarları ile yenirse mide ülserine de iyi gelmektedir.

Narın suyu yüksek tansiyon hastalarına da iyi gelmektedir. Damar tıkanıklığını önler kolesterol ve kan şekerini düzenler.

Nar bağışıklık sistemini güçlendirirken hastalıklara karşı bizleri korur.

Nar suyu erkeklerde sperm kalitesini artırıcı etki gösteriyor.

Nar suyunun kanser oluşumunda ve gelişiminde önleyici etkisi vardır. Nar suyu kanser hücrelerini çeşitli mekanizmalarla öldürdüğü yapılan araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Narın kan yapıcı özelliği de bulunmaktadır.

Böbrek ve karaciğer hastalıklarına da nar suyu iyi gelmektedir.

Narın grip virüsünü de öldürücü etkisi vardır.

Nar ishal kesici ve kurt düşürücü özelliğe sahiptir. Bağırsak parazitlerinin düşmanıdır iyi bakterilerin artmasına yardımcı olur.

Ses kısıklığı ve zatürreeye karşı nar suyu çok faydalıdır.

Cildin pürüzsüz görünmesini sağlar. Ciltte oluşan enfeksiyonlar, tırnak iltihabı, dolama ve cerrahi yaraların tedavisinde kullanılır.

Nar şırası romatizma ağrılarını gidermede tam bir şifa kaynağıdır.

Bayılmalara karşı nar şerbetinin içilmesi iyi gelmektedir.

Enerji vererek yorgunluğu giderir.

Diş eti kanamalarına iyi gelmektedir.

Dış basura karşı, ekşi nar ile sirke karışımı iyi gelmektedir.

Kellik tedavisinde, ekşi nar ile zeytinyağı karışımı kullanılmaktadır.

Narın ve nar suyunun faydaları çok geniş alana yayılmaktadır ve vücudumuza olan faydaları saymakla bitmez. Antibiyotik göreviyle vücudumuzu hastalıklara karşı korumaktadır. Uzmanlarında önerileri ile özellikle kış aylarında bol bol tüketilmesi gereken bir meyve olan narın evlerimizde de mutlaka bulunması gereken bir meyvedir. Yemesi sıkıntı ve zahmet verese de narın lezzetine ve faydalarına bakılınca bu zahmeti çekmeye değdiğini göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir..  Yüz İçin Güzellik Ürünleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.