Beyinsi

Modemler ve İnternet Hızının Yavaş Olması

  • 2.559 kez görüntülendi.
Modemler ve İnternet Hızının Yavaş Olması

Modemler ve İnternet Hızının Yavaş Olması

Pek çok bilgisayar kullanıcısı bağlantı hızlarından dolayı mağdur olmaktalar. Birçok kişi ise bağlantı hızının neden yavaş olduğuna bir kanaat getirememektedir. Bağlantı hızı yavaşlığı sebebi ile birçok kişi farklı modemler satın alarak farklı yöntemlere başvurmaktalar. Kullanıcıların bağlantı hızı yavaşlığından dolayı modemlerinden şüphe etmeleri son derece yanlış ve yersizdir. En çok hangi modemler kullanılıyor? Günümüzde en çok kullanılmakta olan modemler; Airties, arescom, Pikatel ve TP-LİNK gibi ilerlemektedir. Bu modemlerin aralarında kablonetin bizlere takdim etmiş oldukları netmaster modemini de katalım. Bağlantı hızı sorunu sebebi ile modem değiştirilmesine gerek yoktur. Modemlerin değiştirilme ihtiyacı daha farklı sorunlar oluştuğunda daha doğrusu modem kaynaklı problemlerde yapılmalıdır.

 

Bağlantı Hızını Modemler Etkiler Mi?

Önemle belirtmek gerekir ki bağlantı hızınız konusunda modemlerinizin her hangi bir etkisi çok da bulunmamaktadır. Bu nedenle bağlantı hızını modemlerin arttırdığı söylenilemez. Yine birçok kullanıcı internet bağlantısının daha hızlı olacağını düşünerek daha farklı, daha pahalı modemlere yönelmektedirler. ADSL servis sağlayıcınız sizlere ne tarz bir paket sunmuş ise hangi hız parametresini takdim ettiyse sizler o hızı alırsınız. Yani kısacası hangi hız, paket ile anlaşırsanız o paketi kullanmak durumundasınız. Bu durumu daha farklı etkenler ile arttırmanız hiçbir şekilde mümkün olmamaktadır.  Airties tarzı modem kullanmakta olanlar “benim bağlantı hızım çok daha hızlı” farklı modem kullananlar ise “benim hızım çok yavaş” diyebilme lüksüne sahip değillerdir.

İlginizi Çekebilir..  Verilerinize Tam Koruma Sağlamanın Yolları

 

Modemler ve İnternet Hızının Yavaş Olması1-beyinsi

 

Bağlantı Hızını Neler Etkiler?

İnternet hızınızı neler etkiliyor dersek şöyle bir açıklama yapabiliriz. İlk olarak bağlantı hızınızı santrale uzaklığınız, yakınlığınız etkileyebilmektedir. Bunun yanı sıra daha birçok unsur vardır. ADSL alt yapısı bağlantı hızını etkiler mi? Kullandığınız ADSL alt yapısı yine bağlantı hızınızı etkileyebilmekteyken daha farklı sorunları ise sinyal dalgalanmaları, sinyal kaymaları etkileyebilmektedir. Bu yüzden boşuna farklı modemlere yönelmemelisiniz, paranızı boşuna harcamamalısınız. Bağlantı hızınız ile ilgili bariz bir sorun bulunuyorsa ADSL servis sağlayıcınız ile mutlaka bir görüşme sağlamalı ve sorunları bildirmelisiniz. En kısa sürede zaten sizlerin bağlantı hızı sorunlarını çözmeye yönelik adımlar atmaktadırlar. Bunun yanı sıra genellikle arıza kaydı oluşturarak evinize ücretsiz olarak ekipler gelmektedir.

Seçilen Paketin Hıza Etkisi Nedir?

Seçmiş olduğunuz internet paketleri hızınız ile doğrudan bağlantılıdır. Örnek vermek gerekirse sizlere 20 Mbps hız sunmakta olan bir paketi seçmekteyseniz ve bu paketin içerisinde AKK bulunuyorsa yani adil kullanım kotası bir süre sonra bağlantı hızınız düşebilmektedir. Bunun sebebi belirli bir indirme boyutuna ulaştığınızda ki genellikle 25 ile 50 GB olabilmektedir; internet hızınız 3 Mbps veya 7 Mbps gibi boyutlara düşürülebilmektedir. Bu tabi ki de bir daha ki aya kadar sürmektedir.  Bazı durumlarda ise çeşitli problemlerden dolayı AKK kullanıcıların üzerinde her hangi bir etki yaratmayabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.