Beyinsi

Mobil Veriyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları

  • 0
  • 20.485 kez görüntülendi.
Mobil Veriyi Tasarruflu Kullanmanın Yolları

Mobil verinizi kontrollü bir şekilde kullanabilmenizin en kolay yöntemi veri kullanımını sürekli olarak takip etmeniz gerektiğidir. Veri takip etme özelliği iOS içerisinde dahili olarak bulunmaktadır. Bu sistem üstünden dönemsel bir şekilde hücresel veri tüketimini görebilmenize ek olarak her bir uygulamanın da harcamakta olduğu veri oranını görebilmeniz mümkün olabilmektedir. Fakat hücresel altında ulaşabileceğiniz detayları da otomatik bir şekilde sıfırlamamaktadır. Yine fatura dönemlerinde istatistikleri eliniz ile sıfırlamanız gerekmektedir. Her döneminde Ayarlar – Hücresel menüsüne girerek bakmanıza ek olarak operatörlerin de kendi online uygulamaların da veri tüketimini takip edebilmenize olanak tanıyorlar.

Uygulamaları Sınırlandırın

iPhone içerisine yüklemiş olduğunuz her uygulamanın veri erişimini istediğinize göre ayarlayabilme şansınız da bulunmaktadır. Bir tek eve kullanmış olduğunuz farklı bir anlamda dışarı çıktığınız dönemlerde zorunlu bir şekilde kullanmamakta olduğunuz çeşitli uygulamaların mobil veri erişimlerini de kısıtlayabilmeniz için Ayarlar menüsü altında listelenmekte olan uygulamalardan bir tanesine girerek hücresel veri’yi kapatabilmektesiniz. Yine ayar-ar hücresel altında listelenmekte olan çeşitli uygulamaları kapalı yaparak aynı işi yaparsınız. Bu şekilde de yine mobil bağlantı etkin ise o uygulamaları kullanamamaktasınız. Android tarafınca da yine Ayarlar – Veri kullanımı aşağısında listelenmekte olan çeşitli uygulamalara dokunarak “arka plan verilerini kısıtlama” fonksiyonunu açıp uygulamanın bir tek WiFi etkin ise açılabilmesine olanak tanıyabilirsiniz. Düzenli bir şekilde güncellenmekte olan çeşitli oyunlar, video izleme yerleri uygulamalarının bu şekilde veri tüketimlerini kısabilirsiniz.

Sosyal Ağların Otomatik Video Oynatması

Gün içinde en sık kullanmakta olduğunuz sosyal ağ uygulamalarının da çeşitli ayarlarına bakmanız oldukça önem arz etmektedir. Yine Instagram, Twitter, Facebook ve YouTube benzeri çeşitli videoların paylaşılmakta olduğu çeşitli uygulamalar içerisinde veri tüketimini azaltabilmeniz açısından koyulu olan seçenekler vardır. Facebook içerisinde ayarlar, hesap ayarları, videolar, fotoğraflar ve video ayarları başlığı altında yer almaktadır. Burada sadece WiFi bağlantılarında videoları otomatik oynatma seçeneğini seçmelisiniz. Bu şekilde videoların otomatik bir şekilde oynamalarını engelleyebilmeniz mümkün olmaktadır.

 

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.