Beyinsi

Minnettar Olun Nankör Olmayın

  • 2.057 kez görüntülendi.
Minnettar Olun Nankör Olmayın

Minnettar Olun Nankör Olmayın

Bize bahşedilen her şey için minnettarlığımızı gösterebiliyor muyuz? Bir teşekkür etmenin bazı durumlarda zor olduğunu düşünüp nankörlük edebiliyor muyuz? Alay edildiğinde bizde aynı kabalıkta cevap veriyor muyuz yoksa teşekkür edip oradan uzaklaşıyor muyuz? Minnettar olmak ve nankör olmanın arasındaki ilişkiyi inceliyoruz. Minnettar olmak uğruna değecekse elbette güzeldir. Bazı zamanlarda yapılan iyilikler suistimal edilir bu gibi durumlarda da karşıdakine az da olsa nankörlük edebilir. Bunun adına nankörlükte denmez aslında. Hak eden hak ettiğini almıştır.

Kendinize Minnettar Olun

Kendinizi yakalamış olduğunuz bir başarının sonunda hiç ödüllendirdiniz mi?. Şimdiye kadar yapmadıysanız mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Başarının ardından her insan tebrik edilmeyi ya da saygı duyulmasını ister. Eş dost akraba arkadaş derken tebrik alırsınız ama kendi kendinizi tebrik etmiyorsunuz. Mutlaka yapmanız gerekir çünkü hak ettiğiniz bir şeyi başkasından beklerseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Bazen kendinizi şımartın ve keyfini çıkarın. Kendinizle gurur duyun.

İhtiyaç Duyulduğu Durumlarda Nankör Olun Korkmayın

O kadar farklı durumlarla karşı karşıya kalırız ki her seferinde en mantıklı yoldan çözümlere ulaşmaya çalışırız. Yetişemediğimiz durumlarda da yardım isteriz. Yarımına ihtiyaç duyduğumuz kişilerin niyetleri kötüyse yani size yardımcı olmaktan başka şeyler düşünüyorsa ya da bir çıkar peşindeyse, bunu farekttiğiniz an nankör olmaktan korkmayın. Kibarlığımı bozamam gibi prensibleri kısa süreliğine de olsa kafanızdan atın. Kafanızın içinde uçan iyilik meleklerini şeytana çevirin ve hakedene hakettiğini söyleyin. İyi niyetinizden bir kez daha yararlanmasına fırsat vermeyin. Dürüst olmak iyidir iyi niyetli olmak daha iyidir ama bu her zaman faydalı olmaz.

Sağlığınıza, Ailenize, Arkadaşlarınıza, Minnettar Olun

İlginizi Çekebilir..  Ejder Meyvesi (Pitaya) Nasıl Bir Meyvedir?

Minnettar olmamız gerekenlerin en önemlilerinden biri sağlıktır. Kaybedilince değeri anlaşılan sağlık olmadan yaptıklarımızdan zevk alamayız. Akıl sağlığı, beden sağlığı vs. dikkat ettiğimiz sürece kimselere de muhtaç olmayız ve kendimize minnettar oluruz. Bizi ayakta tutan değerlerin başında aile gelir. Bizi bugünlere kadar getiren, yetiştiren, koruyan ailemize minnettar olmalıyız. Kıymetimizi bilen ve bizimde kıymetini bildiğimiz dostlarımıza minnettar olalım.

Bizi gerçekten seven ve değer veren insanlara minnettar olalım. Bize bahşedilen herşey için Yaratıcıya minnettar olalım. Şükredelim, teşekkür edelim

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.