Beyinsi

Melekleri Nasıl Tanımamız Gerekir? Özellikleri Nelerdir?

  • 3.643 kez görüntülendi.
Melekleri Nasıl Tanımamız Gerekir? Özellikleri Nelerdir?

Melekleri Nasıl Tanımamız Gerekir? Özellikleri Nelerdir?

Melekler göz ile görülmeyen, Allah Teala’ya sürekli ibadet eden nurani varlıklardır. Melekler hiçbir şekilde yemek yemezler, içmezler, uyumazlar ve evlenmezler sadece Allah’u Teala’ya ibadet ederler. Erkek veya kadın değildirler. Allah’u Teala’nın emrini kusursuz bir şekilde yerine getirirler asla günah işlemezler. Meleklerin sayısını yalnızca Allah (c.c) bilir.

Büyük Melekler Hangileridir? Bu Meleklerin Görevleri Nelerdir?

Allah (c.c) katında nasıl insanlardan üstün olanlar olduğu gibi, meleklerin de büyükleri vardır. Bu büyük melekler dört tanedir.

  1. Cebrail (Alleyhisselam): Cebrail (Aleyhisselam) vahiy meleğidir. Meleklerin en büyüğüdür. Görevi Allah (c.c) ile peygamberleri arasında elçilik yapmaktır.
  2. Azrail (Aleyhisselam): Eceli gelenlerin Allah’u Teala’nın izni ile canlarını almakla görevlidir.
  3. Mikail (Aleyhisselam): Tabiat olaylarını idare etmek ile görevlidir. Yağmurun yağması, rüzgarın esmesi, heyelan, depremler gibi.
  4. İsrafil (Aleyhisselam): Sura üflemekle görevli olan melektir. Sura iki kez üfleyecek, birincisinde kıyamet kopacak, ikincisinde ise tüm ölüler tekrar dirilecektir.

Dört Büyük Melekten Başka Vazifeli Melekler Hangileridir?

  1. Kiramen Katibin: Kadın ve erkek ayırt etmeksizin her insanın sağında ve solunda bulunan iki tane görevli melektir. Sağdaki melek insanın iyi amellerini, soldaki melek ise kötü amellerini yazmak ile görevlidir. Böylece her insanın yaptığı iyiliklerin ve kötülüklerin yazıldığı “amel Defteri” meydana gelir.
  2. Münker ve Nekir: Öldükten sonra kabirde soru sormakla görevli olan iki melektir. Kabir de bu iki melek insana “Rabbin kim? Peygamberin kim? Kitabın ne?” diye sorular soracaklar, alacakları cevaba göre iyi veya kötü davranacaklar.
  3. Rıdvan: Cennette görevli olan meleklerin reisidir.
  4. Malik: Cehennemde görevli olan meleklerin reisidir.
İlginizi Çekebilir..  Yapay Soğuk Hava Deposunda Ürünler Nasıl Saklanır?

Bu meleklerin dışında rahmet melekleri, insanı korumakla vazifeli olan Hafaza melekleri ve daha bir çok melekler vardır. Ancak bu meleklerin sayısını sadece Allah (c.c) bilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.