Meddahlık Nedir? (Özet)

Meddahlık Nedir? (Özet)


Meddahlık Nedir? (Özet)

Meddah, bir yerde topluluk önünde çeşitli hikayeler anlatan, bu hikayeleri komik bir şekilde izleyenlere aktaran aynı zamanda taklitte yapabilen sanatçıdır. Bir kişi çeşitli kılıklara girer ve dinleyenleri eğlendirir. Yıllardır süre gelen bir sanattır. Günümüzde ilgi azalmıştır. Bu üzücü bir durumdur. Osmanlı döneminde büyük ilgi görmüş  ve tüm halk tarafından sevilmiştir.

Meddahlık sanatı beceri isteyen bir sanattır. Oyunda hata yapsa bile bunu eğlenceli bir şekilde dinleyenlere aktarma becerisi ister. Vücud dili çok önemlidir. Bütün insan harici sesleri çıkarma suretiyle anlattığı hikayeye gerçeklik kazandırır. Kapı gıcırtısı, rüzgarın uğultusu, gök gürültüsü, kuş sesleri ve daha bir çok doğaya ait sesleri de çıkararak dinleyenleri hikayenin içine sürükler.

Meddah genelde bir mendil ve sopa kullanır. Mendil ile terini siler, sopa ile dinleyenlerin dikkatini çeker, susturur, saz çalar, silah olarak kullanır. Meddahlıkta anlatılanlar, Masallar, Efsaneler, Destanlar, Öyküler ve günlük yaşamdan alıntılardır. Osmanlı döneminde yüksekçe bir yere çıkan meddah, buradan halka yüksek sesle olayı anlatırdı. Meddahlık arab kökenli bir sanattır. Peygamberler ve çevresindekileri övücü hikayeler anlatan kişilerin zamanla daha çok kalabalık toplayarak bir sanat haline getirmesidir. Araplardan Osmanlıya geçmiştir. Günümüzde ise tiyatro salonları, toplantı salonları, okullar ve gösteri merkezlerinde meddahlık sanatı devam etmektedir. En önemli  Meddahlık yapmış sanatçılarımız  Münir Özkul, Erol Günaydın, Yılmaz Gruda, Metin Akpınar, Gazanfer Özcan, Ahmet Gülhan ve Zeki Alasya dır.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

 

 

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ESNA PARLA ŞENER dedi ki:

    Harika olmuş hazırlayanların ellerine sağlık👍🏿

    1. info dedi ki:

      Rica ederiz. Sizlere yardımcı olabilmek bizi mutlu eder.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2021 1,987