Matematik Nedir? (Kısa Özeti)

Matematik Nedir? (Kısa Özeti)


Matematik Nedir? (Özet)
Matematik sadece sayıların bilimi olarak algılanmaktadır. Ama gerçek böyle değildir. Sayı ile olan her şey matematik olabilir ama sayının olmadığı her şey matematik olamaz. Biz hep sayıların dansının matematik olduğunu öğrendik ama sayılar olmadan da matematiğin olduğunu öğrenemedik. Matematiğin ilgilendiği konular vardır. Bunlar nicelik, yapı, uzay ve değişimdir. Matematikçiler matematiğin tam olarak neleri kapsadığını açıklayamamışlardır. Açıklanması da beklenemezdir çünkü insan oğlunun bilmediği çok şey matematiğin içerisine girer. Filozoflarla matematikçiler bu konuda görüş ayrılığına düşmüşlerdir. Şöyle bir düşünelim bundan 100 yıl sonraki teknolojiyi bilebilir miyiz? bilemeyiz elbette. Matematiğe bir sınır koyacak olursak şu ana kadar ki sahip olduklarımız matematik dahilinde olur ama bundan sonra gelecek her ne varsa matematik üstü olur bu yüzden matematiğe bir sınır asla konamaz. Geliştirilebilir, sonsuz sayılar yazılabilir. Öyleyse şöyle denebilir ; matematik sınırı olmayan canlı bir şekilde sürekli büyüyen bir bilimdir.
Matematik dünya genelinde finans, bilişim, mühendislik, doğa bilimleri gibi alanların temel taşıdır. Yunancadan geçme bir terim olan matematik anlam olarak, bilen, öğrenen, öğrenmekten hoşlanan anlamların gelir. Bizim dilimize ise Fransızcadan geçmiştir. Matematik konularına kabaca bakacak olursak şunlar karşımıza çıkar; Sayılar, Uzay, Hesap, Temel Matematiksel Yapılar, Temel Matematiksel Kavramlar, An dallar, uygulamalı matematik…
Matematik aynı zamanda teoremler bilimidir. Matematik konusunda bir çok teorem vardır. Bunlarda belli başlı olanları paylaşalım; Pisagor teoremi, hesabın temel teoremi, dört renk teoremi, zorn önsavı, fibonacci dizisi, fermatın son teoremi, riemann hipotezi, merkezsel limit teoremi. Matematik alanında çeşitli yazılımlar vardır. Bunlar; MAP, Maple, Mathcad, MathML, Maxima, Mupat, Matlab.
NOT: Soru ve görüşlerinizi aşağıda yorum kısmından bize ulaştırabilirsiniz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1931 2,091