Lisede Yerleştirme Ve Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

Lisede Yerleştirme Ve Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?


Lisede Yerleştirme Ve Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır?

LYS sonuçlarının açıklanması ile öğrenciler tercihlerini yaptı ancak bazı sıkıntılarda bununla beraber ortaya çıktı. Yerleşemeyen öğrenciler durumdan şikayetçi oldu. Bazı öğrenciler istemedikleri okula yerleşti. Bu duruma neden olan kriter kaldırıldı ve öğrenciler için yeni bir umut ortaya çıktı. Nakillerde 3 olan tercih sayısı 5’e çıktı. Nakil döneminde öğrencilerin mağdur olmamaları için yeni düzenlemeler yapıldı. Tercih yaptığı halde 91 bin 687 öğrenci açıkta kaldı. Bununla beraber bir çok öğrenci de istediği okula yerleşemedi. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak için adımlar atıldı. Yapılan düzenleme ile tercih sayısı 3’ten 5’e yükseltildi. Alanından başka okul tercihi yapmak zorunda kalanlar bu düzenleme ile farklı okul türü seçme zorunluluğundan da kurtulmuş oldu. Eşitlik durumunda bakılan kriterler de değişti buna göre; Eşitlik halinde bakılan adres, ortaokullarda bulunuşluk, tercih önceliği, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), devam-devamsızlık gibi kriterlere bakılıyordu ancak yeni kılavuzda ortaokullarda bulunuşluk’ ve ‘tercih önceliği maddeleri kaldırıldı.

Okul puanı yüksek olduğu halde kendinden daha az puan alan ve yerleşen öğrenciler de bir diğer sorundu. Kriterlerde okul başarı puanı 4. sırada yer alıyordu. Bu sıralama nedeni ile yüksek puanlı öğrenciler açıkta kaldı. Mağduriyetin giderilmesi için ortaöğretim başarı puanı 2. sıraya getirildi. Öğrencilerin yerleştirilmesi için ddresten sonra OBP puanına bakılacak.

Nakil başvuruları 4 dönemde yapılacak.  6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül’de saat 17.00’ye kadar alınacak. Sonuçlar sırası ile 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül’de açıklanacak.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1951 1,975