LGS ve LYS Sınavında Hangi Sorular Çıkar?

LGS ve LYS Sınavında Hangi Sorular Çıkar?


LGS ve LYS Sınavında Hangi Sorular Çıkar?

Öğrencilerin heyecanla beklediği LYS ve LGS sınavları önceki yıllarda tek sınav halinde yapılırdı. Bu sınava da ÖSS sınavı denirdi. Lgs ve Lys 2010 yılından itibaren eğitim sistemine girmiştir. Bu sistem bir çok yeniliği de beraberinde getirmiştir. Öğrenciler önceki yıllarda tek bir sınav ile kaderlerini belirlerken bu sistem ile ilk sınavdan pek başarılı olmasa bile ikinci sınavdan puanlarını yükseltme ihtimalleri vardır. LGS sınavından alınan puan LYS sınavının yüzde 40’ını oluşturur. LGS sınavında toplamda 160 soru bulunur. Bunlar 40 tane Türkçeden, 40 tane Matematikten, 40 tane Sosyal bilimlerden ve 40 tane de Fen bilimlerinden gelmektedir. 180 barajını aşan herkes LYS sınavına girmeye hak kazanırlar. Genel bilgileri bir kenara bırakıp sınavda hangi soruların sorulduğuna bir göz atalım.

Öğrenciler sınavlarda hangi soruların çıkabileceği hakkında sayfamızda yaptığımız değerlendirme ile fikir sahibi olabilirler. Son yıllarda çıkan sorulara baktığımızda aslında eski sitem ile arasında pek fark olmadığını görürüz. Örneğin Türkçeden paragraf soruları olmazsa olmazdır. Verilen paragrafta anlatım bozukluğu, noktalama işaretleri, eş anlamlı kelimeleri, zıt anlamlı kelimeleri bulma gibi konular sınavlarda çıkar. Bu nedenle Türkçeden çıkabilecek soruları doğru cevaplamak için mutlaka çok kitap okumak gerekir. islamiyet öncesi ve sonrası Türk edebiyatı da önem arz eder. Aslında sadece iyi takip etmek iyi bir sonucunun anahtarıdır. Extra çalışmalar elbette fayda verir fakat bilginin ilk girişi önemlidir. Matematikten üslü sayılar, denklemler, köklü sayılar, tam sayılar, doğal sayılar, fonksiyonlar, üçgenler, geometri konuları önem araz eder.

NOT: Fizik, Kimya, Tarih, Biyoloji, Coğrafya, Felsefe gibi derslerden hangi konuların ağırlıklı çıktığını ÖSYM tarafından yayınlanan sınav soru ve cevaplarından siz de fikir sahibi olabilirsiniz. Örneğin şimdiye kadar çıkmış bütün soruları çıktı olarak alıp hangi konudan kaç tane soru çıkmış hepsini tek tek not ederek  başarıya ulaşmayı kolaylaştırabilirsiniz.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1931 1,375