Beyinsi

LastPass İle Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır?

  • 1.437 kez görüntülendi.
LastPass İle Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır?

LastPass İle Şifrenizin Güvenliğini Nasıl Artırabilirsiniz?
Güvenlik uzmanları bizi her zaman farklı siteler için farklı şifreler kullanmamız ve sözlükte geçen şeyleri şifre yapmamamız gerektiği konusunda uyarıyor. Fakat daha sonra sözlük kelimelerinin zincirlemesinden oluşan bir şifrenin rastgele karakterlerden oluşan bir şifreden daha güvenli olacağını söylüyorlar.
Bu güvenlik uzmanları kolay bir hayatımız olmasını istemiyorlar herhalde. Ciddi anlamda, çevrimiçi şifreleriniz önemlidir. Aynı şifreyi bir kaç sitede kullanıyorsanız, o site hackerların eline geçtiğinde koskoca bir güvenlik tehdidiyle baş başa kalırsınız.
Bunun yanında uzun şifreleri hatırlamak da oldukça zordur. Bir kitaba not mu alacaksınız? Ya biri o kitabı açıp şifrenizi öğrenirse? Şifrenizi koruyacak bir güvenlik servisi kullanmak çok daha akıllıca.

lastpass-kullanimi-adimlar-2

Şifrelerinizin Güvenliğini Sağlayın.                                                                                                                                                                                                                                                                                     —-LastPass’i online da kullanabiliyorsunuz fakat bir tarayıcı eklentisi olarak kullanmak çok daha etkili olacaktır.
-Şifrelerinizi hatırlamak zorunda değilsiniz. LastPass’in sitesine gidin ve tarayıcınıza LastPast eklentisini ekleyin.
-Uygulamanın bilgisayarınız üzerinde değişiklikler yapmasına izin verin ve “Install LastPass” tuluna tıklayın. Daha sonra “Create a New Account” tuşuna tıklayın. Bu adımda bir ana şifre belirlemeniz gerekiyor. Fakat bu şifreyi unutmamalısınız.
-Daha önce hiç kullanmadığınız bir şifre belirleyin ve şifrenin güçlü olduğundan emin olun.
Bu noktada LastPass tarayıcılarınızı inceleyerek güvenlik açığı bulunduran şifrelerinizi listeleyecektir. “Import” tuşuna tıklayın. Bu şifrelerinizin güvenliğini artıracaktır.
Kurulumu tamamladıktan sonra LastPass eklentisini tarayıcınızın sağ üst köşesinde görebilirsiniz. LastPass simgesine sol tıklayın ve giriş yapın. Daha sonra bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz gereken bir siteye gidin. Biz burada outlook.com adresinde çalışacağız.
Giriş yapma kutucuklları normalden biraz daha farklı görünecektir. Kullanıcı adı ve şifrenizi her zaman olduğu gibi girin ve bu aşamada LastPass, şifrenizi hatırlamasını isteyip istemediğinizi soran yeşil bir kutucuk çıkaracaktır.
-“Save Site” tuşuna tıklayın ve detayları onaylayın. Çıkış yapın ve sayfayı yenileyin. LastPass’in kutucukları sizin için doldurduğunu göreceksiniz.
Şimdi yeni ve güvenli bir şifre oluşturalım. Seçtiğiniz sitenin hesap ayarlarına gidin ve adımları yeni şifreniz sorulana kadar takip edin.
-Bu noktada LastPass logosuna tıklayın ve “Generate Secure Password” tuşuna tıklayın. LastPass sizin için karmaşık bir şifre oluşturacak. Daha sonra bu şifreyi kopyalayıp yeni şifre kutusuna yapıştırın.
-Kaydettiğiniz şifreleri görmek için LastPass’in “Vault” bölümüne girin. İlgili site ve o site için kullandığınız kullanıcı adını kutuya yazın ve yan taraftaki kutucuğun yanındaki göz logosuna tıklayın. Şifreniz görünür olacaktır.

İlginizi Çekebilir..  Türkiye'de Yaz Turizminin Geleceği
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.