Beyinsi

Kuru Meyvelerin Yararları

  • 9.872 kez görüntülendi.
Kuru Meyvelerin Yararları

Kuru Meyvelerin Yararları

Kuru meyve denince hemen akla yaş meyvelerin kurutulmuş hali gelir. Kuru meyveler, yaş meyvelerin içlerinde bulundukları %80-90 oranındaki suyun % 10-20 oranlarına düşürülmüş olması halidir. Kısacası meyvelerin suyunun uçurulmasıdır. Meyvelerin suyu dışında tüm içerdiği besin değerleri saklanır. Kurumuş meyvelerin tadı tazesine göre daha yoğundur. Kurumuş meyveler tazeleri ile karşılaştırıldığında daha bol miktarda c vitamini içerirler ve ayrıca tazelerine göre raf ömürleri daha uzundur. Tüm bunların yanında sağlık içinde çok faydalıdırlar.

Kuru meyvelerin yararları oldukça fazladır. Sıralayacak olursak.

-Enerji ve güç sağlar.

-Kansızlığı önler.

-Yaraların iyileşmesinde hızlandırıcı rol oynar.

-Kabızlığı önler.

-Sindirim sıkıntısı çekenlere iyi gelir.

Bunlar genelde herkes tarafında az çok bilinen faydalarıdır. Gelin bir de kuru meyve türlerinin faydalarını görelim.

Kuru elma: Besin değeri yüksektir. Nefes darlığına karşı korur. Baş ağrılarına iyi gelir.

Kuru erik: Kalp, böbrek, romatizma hastaları için önerilir. Bağırsakların yolunda iyi çalışmasında da etkisi vardır. Kalp hastalıklarına yakalanma derecesini azaltır. Vücuda zindelik katar ve güç kazandırır.

Kuru kayısı: Kanserden korunmada etkisi vardır. Kas ve sinirlerin iyi çalışmasında da etkisi vardır. Ciltte akne türü şeyleri engeller. Görme fonksiyonunu kuvvetlendirir. Zihin açıklığı sağlar. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Diş çürümelerini önler. Cinsel güçte artırıcı etkileri vardır. Tansiyon düşürme özelliğine sahiptir.

Kuru incir: Sindirim sıkıntısı çekenlere birebirdir. Fosfat içerdiği için özellikle kemik ve dişler için iyi gelmektedir. Yüzü ve cildi güzelleştirir.

İlginizi Çekebilir..  Vejeteryanlar Protein Eksikliğini Nasıl Giderir

Kuru hurma: Gebelikte kansızlığı önler. Bebek gelişimini de etkiler. Hurmada kalsiyum ve fosfat içerdiğinden vücudun kemik yapısını dengeler.

Kuru üzüm: Sindirim problemlerine iyi gelir. İdrar artırıcıdır. Unutkanlığı önler. Vücudun demir ihtiyacını karşılar. Kemik sağlığı açısından önemlidir. Üzerinizde halsizlik hissettiğinizde üzüm yemeniz size enerji kazandıracaktır.

Yaban mersini: Oldukça vitaminlidir. Görme bozukluklarına iyi gelir. Kan şekerini düşürür. İdrar yollarını temizleyicidir. Ülseri önler. Ağız içi yaraları iyileştirir. Basuru iyileştirir. Variste de etkilidir. Hafızayı güçlendirir.

Kuru armut: Vitamince zengindir. Hazımsızlığı, kansızlığı giderir. Susayanlar için susuzluğunu kesmesine yardımcı olur. Tükürüğü artırır. Yemeklerden önce yenirse etkisini daha çok gösterir. Böbrekteki kum ve böbrek taşını döker.

Çilek kurusu: Ateşi düşürür. Ağız kokusunu yok eder. Diş etlerini kuvvetlendirir. Bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur. Stresten uzaklaştırır. Sakinleştirir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.