Kronik Ürtikere (Kurdeşene) ne iyi gelir?

Kronik Ürtikere (Kurdeşene) ne iyi gelir?


Kronikleşmiş ürtiker halk adıyla kurdeşene ne iyi gelir? Nasıl tedavi edilir?

Çoğu zaman kendiliğinden geçsede bu hastalık bazı durumlarda kronikleşebilir. Kronikleşip yıllarca sürebilir. Hatta bazen buna sebep olan alerjinin ne olduğu tespit edilemeyebilir.

Çoğu zaman ilaç alerjisi, gıda alerjisi gibi dışarıdan bir etkiyle oluşan bu hastalık bazen hiç bir sebebi yokken de ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda idiyopatik kronik ürtiker denir. Ve strese bağlı olduğu söylenir.

Bir çok doktor idiyopatik kronik ürtiker rahatsızlığının ömrünün maximum 7 yıl olduğu söylese de daha uzun sürebilir. Fakat çoğunlukla çok daha kısa sürelerde bu hastalık vücudu terk etmektedir. Kronikleşmiş ürtiker’in vücudun kendi kendine yeneceği söylenir.

Ürtikere (kurdeşene( ne iyi gelir?
Ürtikere (kurdeşene) ne iyi gelir?

Peki bu hastalığın belirtileri en aza indirmek veya tedaviye yardımcı olması için nasıl beslenmeliyiz?

 1. Maydanoz
  Bazı bilimsel araştırmalarda, maydanozun histamin denilen hormonu salgılanmasını durdurduğu gözlemlenmiştir. Birkaç demet maydanozun suyunu sıkarak, domates veya havuç suyu ile karıştırarak içebilirsiniz. Bu, histamin hormununu azaltarak hastalık belirtelerini düşürebilir.
 2. Zencefil
  Zencefil, bir çok hastalığa iyi gelir. 250 gram zencefili dört litre ılık bir suya ilave edip 5-10 dakika kadar bekleyin. Bu karışımı küvete doldurup özellikle kurdeşen oluşan bölgelere temas edecek şekilde suyun içine girin. Biraz bekleyip vücudunuzu ılık su ile durulayın.
 3. Domuzotu
  Domuzotu tohumlarından elde edilen çayında faydalı olacağı yönünde söylemler mevcut. 1 mililitre kaynar suya ekleyeceğiniz iki çay kaşığı tohumu 15-20 dakika demlendirin. Karışım, oda sıcaklığına indiğinde bir sünger yardımıyla vücudunuzdaki kızarıklıklara sürerek kurdeşenden kurtulabilirsiniz.
 4. Papatya
  Bazı durumlarda histamini arttırarak alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ancak papatyaya alerjiniz olmadığından eminseniz, papatya çayı ile su hazırlayıp banyo yaparak ürtiker oluşmuş bölgelerinize uygulayabilirsiniz.
 5. Karbonat
  Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen karbonat ile kaşıntı kızarıklık gibi semptomları hafifletebilirsiniz. Karbonatlı su ile yapılan banyo faydalı gelebilir.
Kronik Ürtiker Hastaları İle İlgili Bilgilendirme Filmi

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1901 1,823