Beyinsi

Kripto Para Nedir? İlk Kripto Para Hangisidir?

  • 461 kez görüntülendi.
Kripto Para Nedir? İlk Kripto Para Hangisidir?

Kripto para nedir sorusu, Facebook’un kendine özel para birimini çıkarmasından sonra birçok kişinin kafasını kurcalayan sorular arasında girmiştir. Kripto para konusunda Bitcoin bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıllarda ortalığı kasıp kavurmuştu. En pahalı kripto para seviyesine çıkmayı başaran ve birçok kişiye bankadan kredi çektirip yatırıp yaptıran Bitcoin hakkında da bilgileri yazımızın devamında bulabileceksiniz.

Kripto Para Nedir?

Kripto paralar fiziki paralardan tamamen bağımsız ve kendi içinde şifreli olan para türleridir. Fiziksel paralardan farklı olarak iki özelliği ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki kripto paraların tamamen dijital olmasıdır. Yani kripto para sahiplerinin elinde Bitcoin paralarını veya farklı kripto paralarını göremezsiniz. En önemli özellikleri arasında yer alan bir diğer özelliği ise şifrelenmiş, tamamen güvenli bir para birimi olmasıdır. Kripto paralarla yaptığınız ödemeler takip edilemez, kime veya kimden ödeme yapıldığı kimse tarafından anlaşılamaz. Aynı zamanda para transferleri esnasında da çalınma gibi durumlar ortaya çıkmaz. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in de kripto paraların geleceğinin olduğunu anladığını düşünüyoruz ve bu yönde adım attığını görüyoruz. Yakın zamanda Facebook’a ait kripto para birimi tanıtılmıştı ve kullanma talimatları sunulmuştu.

Kripto Para Nedir? İlk Kripto Para Hangisidir?

İlk Kripto Para Hangisidir?

İlk kripto para, yukarıda da adını duyduğunuz Bitcoin’dir. Bitcoin ilk olarak 2009 yılında Satoshi Nakatomo takma ismini kullanan bir kişi tarafından geliştirilmiştir. Geliştirilen Bitcoin açık kaynak koda sahip olduğu için de günümüzde birçok kişi kendine ait kripto parasını yayınlayabilmektedir. Fakat bunun için sıkı reklam, yatırımcıları çekmek için prensiplerinizin olması gerekir. Aynı zamanda paranın güvenliğini sağlayabilmeniz için de yazılım bilmeniz şart.

En Popüler Kripto Para Birimi Hangisi?

En popüler kripto para birimi yine Bitcoin olarak karşımıza çıkıyor. Güncel olarak 1 Bitcoin yaklaşık 65.000 TL’ye denk geliyor. Ardında popülerlik sırasında Ethereum, Litecoin, Bitcion Cash gibi diğer kripto para birimleri geliyor. Yeni çıkan para birimleri de piyasaya bağlı olarak hızlı yükselişler ve düşüşler yaşayabilmektedir. O yüzden yatırım yapacağınız kripto parayı iyi seçmeli, biraz da şansınızı kullanarak doğru yatırımı yapmalısınız. İlerleyen zamanlarda fiziksel paranın yerini kripto paraların alacağını düşünenlerin sayısının bir hayli fazla olduğunu da tekrardan hatırlatalım.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.