Beyinsi

Kök Hücre Jeli Nakli Yararları

  • 15.017 kez görüntülendi.
Kök Hücre Jeli Nakli Yararları

Kök Hücre Jeli Nakli Beyin Hasarlarını İyilştiriyor
Bilim adamları travmatik beyin hasarlarını iyileştirmek için yeni bir jel geliştirdi. Bu jel, kavga, trafik kazası, düşme veya silahla yaralanmalar sonucu oluşan travmatik hasarları iyileştirebiliyor. Güney Carolina’daki Clemson Üniversitesi’nden Dr. Ning Zhang tarafıdan geliştirilen bu jel sıvı halde hasarlı bölgeye enjekte ediliyor ve bölgedeki kök hücre gelişimini tetikliyor.
Özellikle beyin hasarlarını iyileştirmesi, zedelenen dokuların şişip diğer hücrelere zarar verme olasılığı bulunduğundan zor bir iştir. Şimdiye kadar bu alanda yapılan çalışmalar yaralanan bölgedeki sıcaklığının düşürülmesi veya bölgedeki basıncı azaltarak bu bölgedeki ek hasarları sınırlamak üzerine yoğunlaşmıştı. Yinede bu teknikler çok da etkili değildi.
Yakın zamanda bilim adamları bir donörden alınmış beyin hücrelerini zedelenen dokulara nakletmeyi deniyorlardı. Bu metod beyindeki hasarı tedavi etmede sınırlı sonuçlar veriyordu. Donör hücreleri sağlıklı gelişemiyor ve bölgeyi tedavi edemiyordu. Yaralanan bölgede kan dolaşımı da sağlıklı olmadığından donör hücreleri beklenen sonucu veremiyordu.
Dr. Zhang’ın jeli ise, farklı kimyasallarla karıştırılıp bölgedeki çeşitli biyolojik süreçleri tetikleyebiliyor. Yarasalar üzerinde yapılan bir çalışmada jelin yaralanan bölgeyi tamamen kontrol altına alıp iyileştiği gözlemlendi. Bu aynı zamanda donör hücre metoduyla da birleştirilip çok daha hızlı sonuçlar elde edilmesini sağlayabilir.
Sonrasında devam eden bir çalışmasında Dr. Zhang olgunlaşmamış kök hücrelerini, büyüyüp olgunlaşmaları için gereken başka kimyasallarla birlikte enjekte etti. Ve yarasaların hasarlı bölgelerinin sekiz hafta içinde tamamen iyileştiği gözlemlendi.

İlginizi Çekebilir..  Çöl Tozları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.