Beyinsi

Kıskançlığın Tedavisi Var Mı?

  • 2.218 kez görüntülendi.
Kıskançlığın Tedavisi Var Mı?

Kıskançlığın Tedavisi Var Mı?

Kıskançlığın henüz insanın doğasında mı bulunduğu yoksa sonradan öğrenilmekte olan sosyo-kültürel bir çeşit davranış mı olduğu henüz belli değil. Anadolu Sağlık Merkezi’nden olan uzmanlar Evrim teorisine göre yine kıskançlık, erkek ve kadınlar için daha farklı evrimsel güçlerce şekillendirilmiş doğal tepkiler. Cinsiyet değişiklikleri de insanların evrimsel tarihleri süresince karşılaşmış olduğu farklı üreme teknikleri ve bu uyum sorunlarına da bağlı olarak değişmektedir. Evrim teorilerine göre ise döllenme kadın vücudunun içerisinde oluştuğundan dolayı anne çocuğun kendisinden olduğundan her daim emin. Ancak baba bundan çoğunlukla %100 olarak emin olamamaktadır. Kadının onu cinsel anlamda aldatıyor olması yine erkeğin ileri dönemlerde çocuğun sorumluluklarını da üstleniyorken soyunu devam ettiremiyor olması anlamını da taşımaktadır. Kadının bu gibi bir sorunu olmamakla beraber olarak eşinin de olanaklarına ve desteklerine önemli ölçülerde ihtiyaç duymaktadır.  Evrimsel teorilere göre ise bu sebeple eşlerin farklı kadınlara aşık olarak zaman ve çeşitli olanaklarını da onlara çevirmeleri kadınlar için tam anlamıyla bir çeşit tehlike olabilmektedir.

Kıskançlık Aşkın Göstergesi Her Zaman Değil!

Kıskançlık aşkın bir çeşit göstergesi olmamaktadır. Aşk, aşırı sevgiler ve bağlılık duygularından oluşan bir çeşit unsurdur. Olağan sevgilerden, bireylerin duygularını yönetme konusunda çeşitli problemler yaşamaları esnasında ayrılabilirler. Özellikle de yine ilişkilerin başlarında yaşanmakta olan bu duygu zaman içerisinde, ilişki olgunlaştığı sürece yerini kontrol edilebilir bir çeşit kalıcı duygular olan sevgi, güven ve yine sadakate sunmaktadır. İnsanların sahip olmakta oldukları bu değerli unsuru kaybetmekten endişe duymaları beklenilen bir çeşit durum olmaktadır. Bu nedenle de , birbirlerini gerçekten sevmekte olan iki insanın aralarında az da olsa kıskançlığın oluşması doğal olmaktadır ancak sahiplenme duygularını aşk ile alakası olmamaktadır. Kıskançlık bireyler sevilmeye aşırı duymaktadırlar. Yaşamakta oldukları güvensizlik ve yetersizlik duyguları ile baş edemediklerinden dolayı ilişkilerinde bulunmakta oldukları insanların sevgilerini kimse ile asla paylaşmayı istemezler.

İlginizi Çekebilir..  Eğitimde Defter Kitap Yerine Tablet Mi Kullanılacak?

Kıskançlık yaşamakta olan kişiler ilişkilerini bir taraftan sürdürüyorken diğer bir taraftan da yine özgüvenlerini korurlar. İlişkiyi korumadaki unsur daha fazla yaşantı paylaşmamakken çok daha aşırı kıskanç bireyler de bunu sadece tehdit yaparak, çeşitli zorlar kullanarak veya yine küserek sağlayabildiklerine inanıyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.