Beyinsi

Kırılan Kemik Nasıl İyileşir?

  • 2.357 kez görüntülendi.
Kırılan Kemik Nasıl İyileşir?

Kemik Kırılması ve Tedavi Süreci

Kemik kırılması aniden düşmeler, çarpmalar darbe almaları gibi olası nedenlerden dolayı oluşabilen sağlık sorunlarından birisidir. Oldukça acılı bir süreçtir. Kemik kırılması bazı bölgelerde parçalanmaya kadar gidebiliyorken yine bazı bölgelerde sadece kırılma ile kendini gösterebilmektedir. Kemik kırılması oluşan bölgede ilk başlarda ağır ağrılar, şişkinlikler ve morluklar gibi kendisini gösterebilmektedir. Kemik kırılması oluştuğu takdir de yapılabilecek hususlardan ilki kemik uçlarını birbirleri ile birleştirmek olacaktır. Kemik kırılması olan yerler yoklandıkları takdir de çeşitli tıkırtılar duyulabilmektedir. Bazı durumlarda da kırılmış olan kemikler çeşitli kasları, deriyi, etleri delerek dışarıya çıkabilir.

kırık kemik tedavisi-beyinsi (2)

Kırık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kırılan Kemik Nasıl İyileşir? Kırık oluştuktan sonra kırık türüne göre çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bazı tedavi süreçleri hafif sürebiliyorken bazı süreçler de oldukça zor sürebilmektedir. Bu unsur ise kırığın oluşmuş olduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Kemik kırığı oluştuğunda ne yapılır? Kırık oluştuğu anlarda oluşan ağrıyı azaltmak öncelik olacaktır. Oluşan ağrı ve ödem çeşidini azaltma amacı ile ilaç tedavisi uygulanabilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekir ki bölgeye sıcak ve soğuk işlevler yapılabilir ve fizik tedavi ürünlerinden de faydalanılabilmektedir. Bu ürünlere ise elektrik akımları ve derin ısıtıcılar gibi unsurları rahatlıkla örnek verebiliriz. Bu yöntemler ise kırığın daha çabuk iyileşmesini sağlayacaktır.

 

kırık kemik tedavisi-beyinsi (1)

 

Kapalı Kırık ve Açık Kırık

Darbeler sonucunda kemiklerde çeşitli kırıklar veya çatlaklar meydana gelebilmektedir. Oluşan kırığın acısı yumuşak doku zedelenmesi ve çeşitli çatlaklara göre değişiklik gösterebilmektedir. Kapalı kırık veya açık kırık olarak ikiye ayrılan kırıklar bulunmaktadır. Kapalı olan kırık çeşitlerinde kemik derinin üzerine gelmemiştir. Açık kırıklarda ise kırık kemik ucu deriyi delmiş ve dışarıya çıkmıştır. Açık olan kırıklarda mikrop kapma unsuru bulunabilmektedir. Ayrıca kırık çeşitlerinden dolayı oluşabilen ağrılar için de ekstra bitkisel yollara başvurularak ağrı süreci dindirilebilir. Kırık ilk oluştuğu zamanlar doktora başvurulduğunda ilk işlem hastaya ağrı kesici iğne yapılmasıdır. Ağrı kesici yapıldıktan sonra ilk başlarda ağrılar oldukça azalacaktır. Sonraki ağrılar için ise hastalar isterseler hastaneye giderek tekrardan iğne olabilirler veya çeşitli ağrı kesici bitkilerden hem fiziksel hem de farklı yollardan faydalanabilmekteler.

İlginizi Çekebilir..  En Hızlı Zayıflatan Meyveler

kırık kemik tedavisi-beyinsi (3)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.