Kınanın Anlamı Faydaları Ve Kına Yakılması

Kınanın Anlamı Faydaları Ve Kına Yakılması


Kınanın Anlamı Faydaları Ve Kına Yakılması

Halk arasında derler ki kına 3 şey için yakılır. Askere giden gence, gelin olan kıza ve kurbanlık koyuna. Kına bizim kültürümüzde eskiden beri hep var oldu olmaya da devam edecek. Kına diyince günümüzde ilk akla gelen evlenen kızlar için yakılan kına gelir. Kınanın faydaları da vardır bu yazımızın ilerleyen bölümlerinde de anlatacağız. Kına nasıl elde edilir önce buna bakalım. Kına Arabistan’da kına ağacının yapraklarının kurutulması ile elde edilir ve toz haldedir. Tozun sulandırılması ve cilde sürülmesi ile rengini deriye bırakır. Rengi kırmızıdır. Saf haldeyken biraz da karışımla yeşil rengini alır toz. Fakat rengini kırmızı olarak bırakır. Kına Anadolu’da çeşitli anlamlar da alır. Bunlardan biri kınanın nazardan koruduğudur. Diğer anlamı ise evlenecek kişileri birbirine sıkı sıkıya bağladığıdır. Kına kurbanlık hayvana yakılır ve Yaradan’a kurban edilir. Bu gelenek çok eskilerden beri süre gelir. Askere giden gence de yakılır ki vatana kurban olsun diye mantığı da yine kültürümüz de yer alır.

Kınanın Faydaları

Kına tıbbi olarak ta kullanılır. Yara iyileştirme özelliğinin yanı sıra cilt bakımı ve saçların bakımında da kullanılır. Günümüzde genelde süs amaçlı kullanılan kına daha çok kırsal kesimde tercih edilmektedir. Deriyi kısmen kalınlaştırdığı kabul edildiği için yara olan kısımlarda kullanılmaktadır. Kına dökülen saçlar içinde bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Saçları besler ve canlandırır. Saç derisindeki ph derecesini dengede tutar şayet düzenli kullanıldığı taktirde. Kına ayak için de kullanılır. Ayakta oluşan mantarları yok etmede etkilidir. Ayak kokusu olanlarda da kullanılmaktadır. Ayakta oluşan yara ve çıban gibi durumlarda da kullanıldığı bilinir. Dinlendirici etkisi vardır. Kına ağrıyı azaltılır. Örneğin yanık durumunda kına sürüldüğünde ağrıyı hafifletir ve iyileşme sürecini hızlandırır. Çatlayan tırnaklarda da kullanılmaktadır. Sarılık hastalığının tedavisinde de etkin olarak kullanılır. Kınanın kokusu da sinir sistemlerini yumuşatır ve rahatlama hissi verir. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılır.

Kına Yakılması

Kına toz haldeyken bir kaba kullanılacak kadar alınır ve su ile karıştırılır. Bir anlamda bu yoğurma işlemdir. Çok sulu olursa deride çok fazla yere bulaşır. Çok katı olursa deride durmayabilir bu yüzden hamur kıvamı en iyi kıvamdır. Belirli bir kıvama geldiğinde sürülmek istenen yere sürülür. Bekleme süresi en az 2 saat olmalıdır. Daha fazla da bekletilebilir ancak en iyi şekilde renginden faydalanmak için en az 2 saat beklemelidir. Soğuk su ile kına yıkanarak çıkarılır. Kına deriden zaman içinde çıkar bu bir ya da iki haftadır. Eğer etkili bir kına ise bu süre uzar. Kalıcılığını artırmak için kına yakılmadan önce bölge temizlenir yağdan arındırılır böylece kalıcılığı da uzar.

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2011 2,905