Kaza Namazı Hakkında Bilgiler

Kaza Namazı Hakkında Bilgiler


Kaza Namazı Hakkında Bilgiler

Namaz hem kalp hem de beden ile yapılan bir ibadettir. Başkası bir başkasının yerine kılamaz. Herkes kendisi kılmalı ve sevabını almalıdır. ‘EDA’ vaktinde kılınan namazlara denir. Başka bir zamanda tekrar kılmaya ise ‘iade’ denir. Örneğin mekruh olarak kılınan namazın vakti geçmeden kılınıyorsa iadesi vacip olur. Vacip ve farz olan namazların vaktini geçirirsek bu namazları daha sonra kılmaya ‘KAZA’ denir. Farzı kaza etmek farzdır. Vacibi kaza etmekte vaciptir. Sünneti kaza etmek emrolunmadığı için farz değildir. Hanefi mezhebinin alimleri şöyle bildiriyor; Sünnet namazlarının yalnız vaktinde kılınmaları emredildi. Vaktinde kılınmayan sünnet namazların borcu olmaz. Bu sebeple vaktinden sonra kaza edilmeleri farz değildir. Ama isteyen sünneti de kaza edebilir. Allah katında Allah huzurunda eğilen her baş sevabını inşallah alacaktır. Sabahın sünneti vacibe yakın olduğu için gün içerisinde yani öğleden önce farzı ile birlikte kaza edilir. Sabah sünneti öğleden sonra kaza edilmez. Diğer namazlarında sünnetleri hiç bir zaman kaza edilmez.

Büyük günahlardan biri de farz  namazlarını bilerek terk etmektir. Vaktinde kılınmayan böyle namazları mutlaka kaza etmek gerekir. 2 özür hariç farz namazları terkedilmez. Düşman karşısında iken can güvenliği yok namaz kazaya bırakılır. Diğeri de seferde olan kişinin hırsızdan, selden, fırtınadan korkmasıdır. Açıklama yapacak olursak örneğin bilmediğimiz bir yerde ıssız bir yerde diyelim namaz kılacağız. O bölgede vahşi hayvanların varlığından haberdar isek bu durumda kılınmaz. Seferi olmak önceki yıllara mahsusmuş Deveyi çölle aşan kimseler seferi sayılırdı. Şimdi arabayla 2 saat yol gidiliyor 120 km oldu mu ben seferiyim deniyor. Bu tür durumlarda seferilik tartışılır. 80 km diye de bir sınır konmuş yolun uzunluğu için. Deveyle ya da yaya olarak 80 km yi kaç saatte gideriz? 9 saat diyelim. Peki 80 km yi bir araçla ne kadar sürede gideriz? hadi 90 dakika olsun . 90 dakikalık bir durum için ben seferiyim demek ne kadar doğru olur tartışılır.

Farz olan namazların kazaları ardı ardına kılınabilir. Kaza namazları günün her saatinde her namazın arkasına kılınabilir. Geriye dönük borcumuz varsa da hesaplayıp en kısa sürede Allahu Teala’nın şefaatına kavuşuruz inşallah.

NOT: Küçücükte olsa sizlere yardımcı olabildiysek ne mutlu bizlere. Zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Yazımız hakkında yorum yapmak isterseniz yayınlarız. www.beyinsi.com ailesi

single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1931 1,135