Beyinsi

Kaşıntının Nedenleri Ve Tedavisi

  • 1.886 kez görüntülendi.
Kaşıntının Nedenleri Ve Tedavisi

Kaşıntının Nedenleri Ve Tedavisi

Deri altındaki sinir hücrelerinin beyinden almış olduğu sinyaller sonucu canlı kaşınma eylemini gerçekleştirir. Bu el ve tırnaklar ile havlu ya da sert bir cisim ile yapılabilir.  Bunun nedeni derinin yenilenme ihtiyacı ve ölü hücrelerin vücuttan atılmasıdır. Sertleşmiş ve çatlamış topuklar, kuruyan yara izleri, güneş yanıkları bunlara örnektir.

Sivrisinek gibi haşerelerin ısırması sonucu oluşan kaşınma ise yine vücudun kendini koruma tepkisi olarak beyinden gelen bir savunma mekanizmasıdır. Bunların yanında kaşınma bebeklerde, yetişkin insanlarda ve diğer evcil canlı türlerinde bir rahatlamaya yol açar. Kuzey Carolina Üniversitesinin yapmış olduğu araştırma ile kaşınma sırasında beyindeki nahoş duygular ve anılarla ilgili bölgeler etkisiz hale getirerek insanı rahatlattığını ortaya koymuştur.

Kaşıntıların nedenleri bazı cilt hastalıkları, alerjik, iç hastalıklar ve psikolojik olarak saptanmıştır. Çoğunlukla ciltte meydana gelen kaşıntıların nedenleri mantar, egzama, kurdeşen, cilt kuruluğu, uyuz, bit, suçiçeği gibi bulaşıcı hastalıklardır. Bunların yanında dış etkenlerin de neden olduğu kaşıntılar vardır. Çok fazla sıcak suya maruz kalmak, naylon ve yünlü kıyafetlerde kaşıntıya neden olur.  Bazı kimyasal maddelere dokunmak ya da onları koklamak, bazı gıdalar yenerek veya dokunarak ve test edilmeden, kontrolü yapılmadan alınan ilaçlar kaşıntıya neden olur.

Kaşınmayla oluşan kızarıklık, deride tahriş olma ve hoş olmayan görüntü gibi nedenlerden dolayı ve nihayet sağlık açısından gerekli olan kaşıntının nedenleri ve tedavisi konusunda bir doktora başvurulması, doktor kontrolünde krem, iğne veya ilaçlar kullanılarak tedavisi gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde bir hastalık varsa daha da ilerleyebilir ve tedavisi mümkün olmayacak bir durum alabilir.

İlginizi Çekebilir..  Geleceğe Dönüş Nike Mag

Kaşıntı bir iç hastalıktan kaynaklanıyor ise kan testi yapılarak sonucuna göre tedavisi uygulanmalıdır. Kaşıntıya neden olan iç hastalıklar; Böbrek Yetmezliği, Şeker, Kanser, Hepatit C, Karaciğer, Guatr, Demir eksikliği, Anemi, İshal, Kabızlık, Kıl Kurdu. Psikolojik bir kaşıntı ise yine bir doktor kontrolüyle krem veya ilaç şeklinde hasta tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.