Beyinsi

Kas Hastalığı Nedir? Kas Hastalığı Tedavisi

Kas Hastalığı Nedir? Kas Hastalığı Tedavisi

Kas hastalığı ilerleyici ve ilerledikçe kişilerin hareketlerini kısıtlayan bir hastalık olarak ön plana çıkmaktadır. Kas hastalıkları genel olarak erken yaşta baş gösterir. Tıp dilindeki ismi ise “Distrofisi” olarak bilinir. Distrofisi kelimesinin kökeni antik yunan zamanlarından kötü ve hastalıklı anlamlarını taşımaktadır. Kas hastalıklarına günümüzde kesin tedavi uygulanamamaktadır. Bu konulara yazımızın devamında detaylı olarak değineceğiz.

Kas Hastalığı Nedir?

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere kas hastalığı ilerleyici ve güçsüzlüğe neden olan bir hastalık türüdür. Kişiler kas kütlelerini kaybettikçe hastalığın derecesi ilerlemiş olmaktadır. Genlerdeki mutasyonlar erken yaşlarda kişileri kas hastalığına sahip ettirebiliyor. Kesin tedavisi olmayan bu hastalığın tek çözümü ilerlemesini yavaşlatmaktır. İlerleme tamamen kesilmediği için tedavi de kesin olarak mevcut değildir. İlaç ve egzersiz yardımları, beslenme alışkanlıkları kas hastalığının hızlı ilerlemesine engel olabilir. Fakat durum kötüleştikçe yürüme, koşma, oturabilme, konuşma ve bakış becerilerinde sorunlar ortaya çıkar. Bu tür kötü durumlar moralinizi bozmasın. Çünkü kas hastalığı yani distrofisi hastalığının semptomları herkeste aynı şekilde görünmez. Çoğu insan hafif semptomlar ile günlük hayatlarını eskisi gibi devam ettirebilmektedir.

Kas Hastalığı Kalıtsal Mıdır?

Kas hastalığı konusunda yapılan araştırma sonuçları kalıtsal olabileceğini söylemektedir. Aynı zamanda kalıtsal olarak geçmeyen ama hücrelerin mutasyona uğrayarak kalıtsal olmadan geçen türleri de ortaya çıkarılmıştır.

Kas Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kas hastalığı belirtileri arasında birçok farklı tür vardır. Sizler için yazımıza en sık görülen kas hastalıkları belirtilerini sıraladık.

Kas Hastalığı Tedavisi Nedir?

İlk paragrafta belirttiğimiz üzere kesin olarak tedavisi yoktur. Fakat kas hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için bazı çözümler vardır.

Fizik terapi, konuşma terapi, solunum tedavisi gibi soruna yönelik çözümler uygulanabilmektedir. Bu aşamada kişinin hangi durumlarda zorluk çektiği göz önüne alınır. Aynı zamanda ameliyat gerektiren kalp ve solunum durumları da olmaktadır.

Exit mobile version