Beyinsi

Kadınların Başlıca Aldatma Sebepleri

  • 2.228 kez görüntülendi.
Kadınların Başlıca Aldatma Sebepleri

Kadınların Başlıca Aldatma Sebepleri

Kadınlar Neden Aldatır? Aldatan Kadınlar Hakkında Bilgiler, Bir Kadın Eşini Neden Aldatır?…

Önceden beri kadınların sadece bir “hanımefendi” gibi davranması ve söylenilenleri katiyyen yapması, erkekler tarafından kabul görülmeleri için yeterliydi. Fakat 21. yy tamamen kadınların yüzyılı oldu diyebiliriz (Türkiye 21. yüzyılda değil!). Çünkü istediklerini söyleyebilen, cinsel ilişki noktasında hayır cevabını rahatça verebilen, iş hayatında en üst noktalara çıkıp CEO dahi olabilen kadınlar, genel manada eskiye göre çok daha özgürler. Bu noktada erkek ve kadın ilişkilerindeki davranışlarda da değişiklikler meydana gelebiliyor. Erkeklerin varoluşlarından beri “aldatma” hususundaki ezici üstünlükleri ise artık yok. Kadınlardaki aldatma oranlarındaki yükselişi gözle görülür bir vaziyette.

Erkeklerin neden aldattığı ile ilgili yıllardan beri uzun uzadıya argümanlar çıkarılmış ve üzerinde yeterince tartışılmış olup, bu noktada kadınların aldatma sebepleri üzerinde bir yazı yazmayı uygun gördüm. Herhangi bir önyargı, karalama veya kötüleme amacı taşımayan ve tamamen objektif yaklaşacağım bu metinde Aile Trapisi ve Evlilik Dergisi’nin (Journal of Marital and Family Therapy) araştırmalarından yararlanıyorum.

Söz konusu derginin istatistiklerine göre evli kadınların %14’ü aldatıyor veya aldatmaya meyilli görünüyor. Bu oran, erkeklere göre az olsa bile nedensellik açısından önemli. Aldatan kadınların, erkeklerdeki “bedensel ihtiyaç” argümanından farklı olarak “duygusal” nedenleri var. Azımsanmayacak ölçüde fiziksel zevk için bu yola başvuran kadınlar olsada, dediğim gibi temel faktör “duygusal yakınlık”tır.

Evlilik Dergisi, aldatan kadınların temel nedenlerini sekiz başlıkta toplayarak açıklamış. Bu başlıkları sıralayacak olursak:

1. Samimiyetsizlik ve İlgi Eksikliği
Kadınların en çok yakındığı ve aldatmalarındaki en büyük sebeplerden sayılıyor. Bu sorunu bazen aylar ve yıllarca yaşayan çfitlere rastlanabiliyor. Erkeğin böyle davranmasındaki sebepler çok daha ayrı bir konuyu teşkil etse de bir kadına ilgi göstermemek aldatılmanın başlıca habercisi denilebilir.
Söz konusu ilgiyi göremeyen kadınlar, eğer çalışıyorsa iş arkadaşlarından, ya da gitmiş olduğu spor salonundaki kendisine ilgi duyan birisiyle çok kolay bir şekilde yakınlaşabilir. Buradaki temel olgu ilgidir. Şunu da belirtmek lazım. Aldatmak, sadece cinsel ilişkiyi gerektiren bir olgu değildir. İlgi yoksunu kadınlar duygusal açıdan beklentilerini başkasından görebileceği şefkatle giderme yoluna gidebilirler.

2.İntikam
Affetmek çok zor bir eylemdir. Aldatılan bir kadın, eşini ya da erkek arkadaşını affetmek yerine intikam yoluna giderek başkasıyla olabilir. Ruhsal açıdan kendini kötü hisseden kadınlar, benlik saygısını yitirebilir. İşte bu noktada cinsel birliktelikle sonuçlanan aldatma şekilleri meydana gelebilir.

İlginizi Çekebilir..  İstanbul-Küçükçekmece İlkokul Ortaokul Ve Liseler

3.Kötü Seks
Bu durum bana göre ilişkilerdeki “sevgi” ve “aşk” olgularının sorgulanması gereken bir durumdur. Çünkü burada erkeğin fiziksel eksikliklerinden kaynaklanan sebeplerle kadının aldatmaya yönelmesi, birlikteliklerdeki en önemli şeyi yani “sadakat”i bir kenara bırakmak demektir. Ki bu da kadınların en çok yakındığı şeylerden birisiydi. Erkeğin eşine ya da sevgilisine sonuna kadar bağlı olması bu noktada birşeyi değiştirmez ve yine bana göre aldatmak için çok iğrenç bir bahanedir. Bunlar şahsi görüşlerim tabiki.
İyi Seks“i başkalarında aramaya başlayan kadınlar, zamanla vicdan azabı duyabilir ve “günah” boyutunda derin girdaplarda yüzmeye başlayabilir. Diğer sebeplerdeki gibi birincil dereceden erkeklerin neden olduğu “aldatma” durumu, bu noktada kadını birinci plana iter. Bu durumda birlikteliğini kurtarmak isteyen kadınlar için en iyi çözüm bir seks terapistine başvurmak olacaktır.

4.Kilo Kaybı/Plastik Cerrahi
Fazla kilolarından kurtulan ve kendine birdenbire bakmaya başlayan kadınlarda rastlanır. Örneğin bir göğüs büyültme ameliyatı ya da çok daha çekici görünümü sağlayacak bir estetik hamlesi birden bire dikkatleri kadının üzerine çeker. Bu noktada aşırı ilgiye karşı koymak bazı kadınlara zor gelebilir ve aldatma eylemi gerçekleşir.

5.Finansal Bağımsızlık
Maddi yönden tamamen eşine ya da birlikte olduğu kişiye bağımlı olan kadınların ilişkilerini sonlandırması ya da bir başkasına yönelmeleri, maddi gücü elinde bulunduran kadınlara göre daha azdır. Yalnız kalma ya da geçinememe korkusu onu birlikte olduğu kişiye bağımlı kılar.

fakat finansal yönden tamamen bağımsız olan kadınların aldatması için tüm bu sebeplerin hiçbirine ihtiyacı yoktur. Denizdeki başka balıkları istediği gibi elde edebilir ve kafasına göre takılabilir. Herşey tamamen istediği gibi olduğunda, yakınındakileri kolayca şutlayabilir.
6.Düşük Benlik Saygısı/Kendine Olan Güvensizlik
Kadının kendine olan güvensizliği, bu durumda cinsel, duygusal veya entelektüel sebeplerden ötürü olabilir. Eşleri ya da birliktelikleri, kendilerine ne kadar değer verseler de bunu göremeyip yine ilgiyi başkasında arayabilirler. Özgüven eksikliği, aldatmadaki yüksek oranlı sebeplerden birtanesidir.
7.Duygusuzluk Hissi
Eşinin yada erkek arkadaşının kendisine duygu yüklü eylemlerle yaklaşmadığından şikayet eden kadınların yüzdesi oldukça fazladır. “Teşekkürler” gibi basit ama hoş bir kelimeyi dahi duyamayan bir kadın hayal edin. “Seni seviyorum” kelimesini cinsel birliktelik haricinde duyamayan kadınları da. İşte bu tip durumlarda bu romantik eylemleri göremeyen kadınlar, bunu kendilerine sağlayacak kişilere yönelir.
8.Sıkılganlık/Bıkkınlık
Önemli sorunlardan bir tanesi de sıkılganlık. Bu daha çok uzun süreli olan evlilik ya da birlikteliklerde meydana gelen birşeydir. Yukarıda saydığım onlarca sebepten hiçbiri olmayabilir aldatmak için. “-Akşama ne yaptın? “- Bamya” “-Yine mi!” veya haftasonu bir erkeğin “yorgunum, evde dinlenelim” söylemleri. Sadece aynı şeylerin sürekli tekrar etmesi, cinsel birlikteliklerin bile sıradanlaşması kadınları aldatmaya iten sebeplerdendir. Eşinden süprizler ve farklı birşeyler bekleyen kadınlar, bu beklentileri giderilmediğinde yine bunu başkalarında arayacaklardır.  (
Yazımın sonuna gelirken, şunu da belirtmek isterim, bir kadının aldatması için illa ki belirli bir nedene ihtiyacı yoktur. Bu saydığım şeylerden hiçbiri bu duruma sebep olmayabilir. Burada ki önemli nokta, eşini ya da sevgilisini gerçekten seven ve ona bağlı olan erkek ve kadının, bencillikten uzak olması ve karşısındakini düşünerek hareket etmesidir. Bu sağlandığında yine aldatma olayı oluyorsa emin olun o kişi zaten size layık değildir. Üzülmenizi gerektiren hiçbir şey yoktur.
Esen kalın.
@akcalic
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.