Beyinsi

Kadınlarda Neden Sürekli Yorgunluk ve Enerji Düşüşü Görülür?

  • 950 kez görüntülendi.
Kadınlarda Neden Sürekli Yorgunluk ve Enerji Düşüşü Görülür?

Bütün insanlar zaman zaman anatomileri sebebiyle enerji düşüklüğü yaşarlar, ancak bu durumlar günlük işlere ve görevlere müdahale edebilecek düzeyde olduğunda kaotik hale gelir. Kadınlarda düşük enerji genellikle hormonal değişiklikler ve adet döngüleri ile ilişkilidir. Fizyolojik özelliklerine bakıldığında erkeklere göre daha karmaşık yapılara sahip kadınlar bazen hormonlardan ve adet döngülerinden etkilenirler ancak bu düşük enerjinin başka sebepleri de olabilir. Bu yazımızda kadınlarda enerji düşüklüğünün sebepleri hakkında bilgiler ve bir kaç çözüm yer almaktadır.

 

Kadınlarda Yorgunluğun Nedenleri Nelerdir?

Bir insan enerjisi yoksa veya sürekli yorgunsa, bunun nedeni yalnızca yoğun bir yaşam tarzı olmayabilir. Bu yorgunluğun temel nedeni, altta yatan ve ele alınması gereken bir sağlık sorunu olabilir veya hastaları günlük yaşamlarında destekleyecek yaşam tarzı değişiklikleri ile iyileştirilebilecek bir neden olabilir. Ancak bunun bilincinde olmak bazı değişiklikler yapabilir ve farkındalığı artırarak enerji seviyenizi yükseltebilir. Bunun nedenlerini ise şu başlıklar altında sıralayabiliriz ;

 

Hormonal

Kadınlarda adet döngüsü iki bölüme ayrılabilir: foliküler ve luteal. Foliküler faz, kadınlarda adetin 1-14. günlerinde başlar. Birkaç gün içinde gerçekleşir ve bu sırada; Östrojen ve progesteron hormonları bu aşamada en düşüktür. Bu da egzersizlerinizi kolaylaştırır ve iyileşme süresini daha hızlı hale getirir. Faz 12. güne ilerlerken östrojen ve luteinize edici hormon yükselir ve yumurtanın yumurtalıktan salınmasına neden olur ve buna yumurtlama denir. Bu hormonlar bu süre zarfında zirve yaptığında, bazı kadınlar enerji artışları hissedebilir. Bunun bir nedeni, östrojenin şekerin (glikoz) kaslara salınmasını teşvik etmesidir.

İkinci aşamaya geçtiğimizde ise luteal faz, istirahat kalp hızının arttığı ve aerobik kapasitenin azaldığı progesteron seviyelerinin zirvesidir. Sonsuz bir koşu bandında koşarken muhtemelen kişiyi çok sıcak ve rahatsız hissettirir. Döngünün bu aşaması, bazı kadınların düşük yoğunluklu egzersiz yapması için uygun bir zaman olabilir. Bunun nedeni, progesteronun kaslarınız için daha az glikoz sağlaması ve sizi kolayca yormasıdır.

Buradaki en önemlisi, vücudunuzu dinlemek çünkü her kadının kendine özgü adet döngüsü vardır. Bu yüzden her adımda sizin için doğru olana karar vermeniz ve uygulamanız gerekir.

 

Yaşam Tarzları

Düşük enerji seviyeleri söz konusu olduğunda hormonlar tek faktör değildir ve genel olarak yaşam da büyük bir rol oynar. Örneğin diyet, egzersiz, kilo, yoğun bir iş hayatı ve ev işleri günlük yorgunluğa neden olabilir. Kadın ister işçi olsun, ister ev hanımı olsun, yapması gereken bir görevi vardır. Ve kendilerine emanet edilen bu görevleri yerine getirirken ya da durumlarından dolayı sağlıklı beslenme ve aktif yaşam gibi sağlıklı yaşam kurallarına uymayabilir, hatta kendi sebeplerinden dolayı uymayabilirler. Sonuç olarak, kişinin genel yaşam tarzı enerji seviyelerini doğrudan etkileyen bir faktördür. Ayrıca ONS tarafından 2018 yılında yapılan bir araştırmaya göre kadınların iş dışında çocuk bakımı ve ev işleri gibi sorumlulukları daha fazla olduğu için erkeklere göre beş saat daha az boş zamanları olmuştur.

İlginizi Çekebilir..  Tatlı İhtiyacını Karşılayan Gıdalar Nelerdir?

Bu, diyetinize dikkat etmenizi engelleyen bir faktör olsa da, vücudunuzun düzgün çalışması için ihtiyaç duyduğu temel besinleri almasını da engelleyebilir. D vitamini, folik asit, B12 ve demir gibi vitamin eksikliğinde, enerji seviyelerinde düşüşe ve yorgunluğa neden olur.

kadinlarda-yorgunluk-sebepleri-nelerdir

Sağlık Koşulları

İnsanlarda yorgunluk diyabet hastalığının yaygın olarak görülen bir belirtisidir ve hem yüksek hem de düşük kan şekeri ile ortaya çıkabilir. Yorgunluk, hipotiroidizm olarak da bilinen hipotiroidizmin yaygın bir belirtisidir. Tiroid bezi boyunda bulunan ve metabolizmayı düzenleyen hormonları üreten kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi az aktif olduğunda, bu hormonların üretimi yetersizdir. Bu, vücudunuzun hücrelerinin normalden daha yavaş çalıştığı ve yorgunluk, kilo alımı ve kas ağrıları gibi semptomlara neden olduğu anlamına gelir.

 

Kadınlar Düşük Enerji Seviyelerini Nasıl Artırılabilir?

Bazı insanlar yorgunluğun ve düşük enerji seviyelerinin norm olduğunu düşünüyor ama bence bu hep böyle olacaktır. Ancak birkaç koşula dikkat ederek birkaç basit adımla bunların üstesinden gelebilirsiniz. Enerji seviyenizi artırmak için yapmanız gerekenler:

 

Hormonal

Adet döngünüz enerji seviyenizi düşürürse, bu dönemin farklı evrelerini kendi yararınıza kullanmayı öğrenebilirsiniz. Bilmeniz gerekir ki foliküllerin erken evrelerinde hormon seviyeleri düşük olduğundan, fazla dayanıklılık gerektirmeyen basit bir temel egzersiz olan düşük aerobik egzersizi denemelisiniz. Yumurtlama aşaması döngüde devam ederken, enerji seviyeleriniz zirveye ulaşır. Luteal faz sırasında hormonlar düşer, bu nedenle hafif veya orta derecede egzersiz en iyisidir. Hormonal dengesizlikler de düşük enerji seviyelerine ve yorgunluğa neden olabilir, bu nedenle hormonların yaşla birlikte değişmesi beklenir, bu nedenle bu dönemde dalgalanmaları kontrol etmek sorunu tanımlamaya yardımcı olacaktır.
Bir kişinin sürekli olarak ağır adet döngüsü varsa, bu noktada demir eksikliğinin belirlenmesi yardımcı olabilir. Düşük demir seviyeleri yorgunlukla ilişkilidir ve atletik performansınızı düşürmenin yanı sıra günlük görevleri etkili bir şekilde yerine getirme yeteneğinizi etkileyebilir. Ayrıca kişi aynı anda çok fazla dayanıklılık aktivitesi yapıyorsa ve adet dönemindeyse dikkatli olun çünkü bu egzersizler demir eksikliğine ve yorgunluğa neden olabilir. Bu nedenle demir eksikliğini doğrulamak için kan testi yaptırmanız çok yararlı bir öneri olacaktır.

Yaşam Tarzları

Yaşam tarzı söz konusu olduğunda, diyet enerji seviyenizi yönetmek için önemlidir. Kadınların diyetlerine dahil etmesi gereken bazı besinler vardır. Bu besinlere örnek olarak;
• B12 Vitamini: Bu vitaminin düşük olması, kişilerin kendini çok yorgun ve bitkin hissetmesine neden olabilir.
• D Vitamini: Bu vitamin, insanın kemik sağlığı için önemlidir, fakat eksikliğin de kişide yorgunluğa neden olabilir.
• Kreatin: Kadınların aşırı yoğunlu geçen egzersiz sırasında daha fazla enerji seviyelerini korumalarında yardımcı olacak önemli bir destektir.
• Folik Asit: Kadınlarda enerji için gerekli olan oksijeni vücutta taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur.
• Demir: Sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin ve oksijen taşıma kapasitesinin korunması için gereklidir.
• Magnezyum: Bağışıklık sistemine yardımcı olur, kas ve sinir fonksiyonu için önemli bir vitamindir.

İlginizi Çekebilir..  Karaciğer Yağlanması Nedir? Karaciğer Yağlanması Tedavisi

Kan şekerindeki ani yükselmeleri önlemek ve kan şekeri seviyelerini güvenli bir aralıkta tutmak da önemlidir. Bu, özellikle yorgunluk diyabetin veya prediyabetin sonucuysa geçerlidir. Yürümek, karbonhidrat alımını azaltmak, karaciğer gıdalarını azaltmak, meyve ve sebze alımını artırmak ve daha sık hafif egzersiz yapmak kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olabilir.

kadinlarda-halsizlik-nedenleri-nelerdir

Şartlar

Yorgunluk devam ederse ve endişeleniyorsanız, bunun nedeni diyabet veya tiroid sorunları gibi altta yatan bir durum olabilir. Basit bir kan testi, bu bozuklukların nedenini belirleyebilir veya ekarte edebilir. Düşük enerji seviyenizin diğer sağlık durumlarıyla ilgili olabileceğinden endişe ediyorsanız, bir uzmana danışmak ve belirlemek için gerekli testleri ve testleri yapmak iyi bir fikirdir. Yorgunluğun kök nedenini tespit etmek için uygulanan bazı testler;
• Gelişmiş tiroid kontrolü
• HbA1c
• Bağışıklık sistemi fonksiyon testleri

Birçok kadın için yorgunlukların nedenleri yoğun programları ve günlük rutin yaptıkları şeylerdir, ancak bunlar çok daha fazlası olabilir. Hormon seviyelerindeki dalgalanmalar nedeniyle bir kadının adet döngüsü sırasında doğal olarak enerji eksikliği oluşur. Döngünüzü anlamak ve izlemek, egzersizlerinizi planlamanıza ve aşırı kullanmadan veya yorgunluğu artırmadan vücut sistemlerinizden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olabilir.
Yaşam tarzı seçimleri, kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesini önlemede önemli bir katkı sağlayabilir. Zaman ayırmalı ve nerede ve ne kadar küçük değişikliklerin yapılabileceğini analiz etmelisiniz, ancak bu büyük bir fark yaratabilir.

Bu makalemizi beğendiyseniz eğer Kadınlara Özel sayfamızdaki diğer makalelerimize göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.