Beyinsi

Jojo Moyes – Senden Önce Ben (Kısa Özeti)

  • 0
  • 961 kez görüntülendi.
Jojo Moyes – Senden Önce Ben (Kısa Özeti)

Senden Önce Ben Konusu

Aşk romanlarıyla tanınan ünlü yazar Jojo Moyes, ‘Senden Önce Ben’ adlı romanıyla sizi duygulandıracak ve ağlatacak bir kitap yayınlıyor.

Ya küçük bir kasabada sade bir hayat yaşayan ama renkli karakterlere sahip bir kızın yolu ve bir zamanlar dolu dolu yaşayıp bir kazada tekerlekli sandalyeye sıkışıp daha da acı bir şekilde içinden geçen bir adamın yolu kesişirse? Kimin hayatını etkiler?

Jojo Mosey, okuyucular için bu soruları duygusal bir aşk romanıyla yanıtlıyor. Bir yanda sıradan bir kız, diğer yanda dolu dolu yaşayan ama bir kazada sandalyeye hapsolmuş bir adamın sevgisi ve tecrübesi sizi çok etkileyecek.

İngiltere’de küçük bir kasabada yaşayan Lou, çoğu insan için basit bir hayatı olan sıradan bir genç kadındır. Bir gün sevdiği işini kaybeder ve özel eğitimi olmadığı için bir süre başka bir iş bulmaya çalışır. Hiçbirinde istediğini bulamayınca bebek bakıcılığı işlerini kabul etmek zorunda kalır. Onunla ilgilenirken yaşlı bir adamı beklerken karşısına 25 yaşında yakışıklı bir adam çıkar.

Yıllardır hayatı dolu dolu yaşayan ve kendi hayatını önemseyen Will, bir kazadan sonra tekerlekli sandalyeye mahkûm oldu. Parmakları dışında dokunamayan veya hareket edemeyen Will’in tek kurtuluşu kendini öldürmektir.

Lou ve Will başta pek anlaşamazlar ve her zaman birbirleriyle kavga ederler. Ancak zamanla bu bir arkadaşlığa dönüşmeye başlar ve birbirlerini daha iyi anlarlar. Ancak, Lou yanlışlıkla yürek burkan gerçeği duyar. Hayatına son vermek isteyen Will, son intihar girişiminden sonra ailesiyle bir anlaşma yapmıştır. Altı ay boyunca intihara teşebbüs etmeden yasal olarak kendi hayatına son vermek için İsviçre’ye gidecekti. Aile olmadan önce Will’in fikrini değiştirmek için altı ayı vardır.

Bunu öğrenen Lou, işini bırakmak ister. Ama Will ilk defa birine bu kadar yakın oluyor ve ailesi Lou’dan kalmasını istiyor. Lou daha sonra Will’in ailesiyle bir anlaşma yapar. Lou, Will’e hayatı yeniden sevdirmeye kararlıdır ve bunun için ailesine her yolu deneyecektir. Ailesi Lou’nun isteğini kabul eder ve Lou çalışmalarına başlar.

Plan başta planlandığı gibi gitmez, ancak zamanla Will’e yakınlaşır ve daha iyi vakit geçirirsiniz. Barışmaları derinleşir ve sonunda birbirlerini sevdiklerini anlarlar. Birlikte tatilde olan Lou daha fazla dayanamaz ve aşkını itiraf eder. Üstelik her şeyi bildiğini ve hayatını onunla paylaşacağını sorar. Ve Will son kararı verir…

Bu güzel kitabı satın almak isterseniz D&R dan online olarak satın alabilirsiniz ve bütün D&R Mağazalarında bulabilirsiniz.

 

Senden Önce Ben Kitap Özeti

Louisa Clark 6 yıldır kafede çalışıyor. Ancak kafe sahibi kafeyi kapatmaya karar verir ve Louisa işsiz kalır. Ailem kötü durumda ve hemen bir iş bulmam gerekiyor. İş Kurumundan çeşitli işlere başlar ve bu işler kendisine uygun olmadığı için uzun süre çalışamaz. Sonunda hemşirelikte bir iş bulur ve bir görüşmeye gider. Camilla Traynor’ın oğlu Will, iki yıl önce bir kazada felç olur ve oğluna dadı arar. Louisa, Camilla Traynor’ı görmeye gider ve canlı ve konuşkan kişiliği sayesinde onu işe alır.

Louisa, ailesi, kız kardeşi Treena ve 5 yaşındaki oğlu Thomas ile birlikte yaşamaktadır. Patrick adında altı yıllık bir erkek arkadaşı var. Ailesi Louisa’nın işini duyduğuna pek sevinmez, ancak maaşı normalden daha yüksektir ve sadece altı aydır çalışması gerekmektedir.

Louisa işe başlar ve Will ile tanışır. Will’in yanında, onunla ilgilenen Nathan adında başka bir adam var. Will ilk başta Lou ile konuşmaz. Lou konuşmakta zorlanır ama çabaları işe yaramaz. Mutsuzsunuz çünkü iradeniz felçli ve yaptığınız her şey için başkalarına bağımlısınız. Lou’nun işi, endişelenmek yerine Will’i cesaretlendirmek. Lou bunu erken başaramaz ve işini bırakmayı düşünür. Zamanla Will, Lou’ya alışmaya başlar. Kıyafetine, davranışlarına ve düşüncelerine gülmeye başlar. Bir gün Will’in eski kız arkadaşı Alicia ve eski arkadaşı Rupert gelir. Evleneceklerini söylerler ve Will bir an için kızgın ve sessizdir. Lou ve Will daha önce hiç yapmadıkları şeyleri yapmaya başlarlar. Altyazılı bir film hiç izlememiş olması ama Will ile birlikte izleyeceği için çok heyecanlıdır. Lou, Will’i kontrol için hastaneye götürür. Bir gün Will’in fena derecede ateşi çıkar ve Lou bunu fark etmez. Nathan geldiğinde Lou’ya kızar ve ona ne yapması gerektiğini söyler. Camilla Trainer gelemeyeceği için Lou geceyi Will’le geçirir.

Will uzun süre tıraş olmak istemese de Lou, Will’i saçlarını kesip tıraş olmaya ikna eder. O gün, Will’in kız kardeşi Georgina gelir. Lou, Bayan Traynor ve Geogina’nın konuşmasına kulak misafiri olur. Will’in daha önce intihara teşebbüs ettiğini ve babasının onu kurtardığını öğrenir. İşinin Will’in intihar etmesini engellemek olduğunu anlar. Will’in yaşamak istemediğini, İsviçre’nin Dignitas kentine gidip ölmek istediğini öğrenir. Dignitas’ta ötenazi yasaldır. Ailesiyle sözleşme imzalar ve 6 ay sonra Dignitas’a taşınacaktır. Will bunu öğrendiğinde hile yapar. Ertesi gün eve gider ve şirketten neden ayrıldığını açıklayan bir mektup bırakır. Mektubu okuduktan sonra Bayan Trainer, Lou’nun evine gider ve işini bırakmadan ona istediği fırsatı vermeyi teklif eder. Çünkü Will, Lou’yu sever ve onunla gülmeye başlar. Daha önce yapmadığı şeye Lou ile başlar. Lou, Treena’ya olanları anlatır. Treena, üniversiteye gitmeyi düşündüğü için işini bırakmasını istemiyor. Will’in fikrini değiştirmek için bir şeyler yapması gerektiğini söylüyor. Lou fikri beğenir, bu yüzden ertesi gün fikrini Bayan Trainer ile paylaşır. Traynor kocasını isteksizce kabul eder. Lu ve Trena bir soruşturmaya başlar. Will’i nereye götürebileceklerini bulmaya çalışıyorlar. Treena üniversiteye gider ve evden ayrılır.

Lou, Will’i at yarış pistine götürmeye karar verir, ancak plan başarısız olur. Tekerlekli sandalye ile ilgili bir sorun çıkmıştır. İstedikleri yerde yemek yiyemezler ve Lou, Will’in atları hiç sevmediğini öğrenir. Will, bir arkadaşından bir klasik müzik konserine davetiye alır. Will, Lou’nun klasik müziği sevmediğini öğrenir ve klasik müziği kesinlikle sevmesi gerektiğini ve bu konsere gitmesi gerektiğini söyler. Lou, Will ile gitmek istiyor. Lou, bu sefer her şeyin yolunda gitmesini sağlamak için elinden gelenin en iyisini yaparak konsere gider. Lou klasik müziği sever. Lou ve Will konser boyunca yakınlaşırlar. Lou, Will’in kendisi için yazabilmesi için bilgisayarına bir program indirir. Bu Will’i o kadar mutlu etti ki artık kendi makalesini yazabilecek.

Will, Lou’nun doğum günü yemeğine davet edilir. Lou’nun ailesi Will ile iyi arkadaştır. Ancak Patrick, Lou’nun Will’e yaklaştığını görünce sinirlenir ve Will’e iyi davranmaz.

Lou her zaman Will’i yanına almaya başlar. Onu kalenin etrafındaki evin bahçesinden alır. Konuşma sırasında Will, Lou’nun şehir dışında hiçbir yerde görülmediğini öğrenir. Ona başka bir yere gitmesini söyler. Lou, gelecekte Will’i götürmek istediği yere gitmek istediğini ve Will’in de gelmek istediğini söylüyor. Will hastalanır ve hastaneye kaldırılır. Ru da bu alandaki kütüphaneye gider ve Will’in durumundaki hastalarla çevrimiçi konuşmaya başlar. Will’i nereye götürebileceği ve neyi sevebileceği hakkında bir fikir edinir. Will hastaneden taburcu olduktan sonra, Lou onu şarap tadımına götürür. Eve giderken Will, Lou’nun her zaman bir dövme yaptırmak istediğini keşfeder, ancak ailesi kızgın ve yapamıyor. İkisi birlikte dövme yaptırır.

Lou’nun babası kovulur ve başka bir iş bulamaz. Will bunu öğrendiğinde babasıyla konuşur ve Will’in babası Lou’nun babasını işe alır. Lou, evdeki yatak sorunları nedeniyle Patrick’in evine taşınır. Will bundan hiç hoşlanmaz. Lou’ya oraya taşınabileceğini söyler ama Lou bunu istemez. Lou ve Will şatoda dolaşırlar ve Lou ona ne olduğunu anlatır. Bu konuşma sırasında Lou ve Will duygusallaşır. Uzun süre konuşurlar. Alicia ve Rupert’ın düğün davetiyeleri gelir. Will başta istemez ama düğüne gitmeye karar verir. Will ve Louisa düğüne giderler. Düğünde dans ederler. Sarhoş olurlar ve akşam için otelde kalırlar ve çok keyifli bir gün geçirirler.

Lou, Will’in gezisini planlar. Ama bunun için Patrick’in koşu yarışına gidemez. Bu, Lou ve Patrick arasında bir tartışmaya yol açar ve ayrılırlar. Lou, Will ile birlikte yaşar ve Lou, Trina’ya Will’den hoşlandığını söyler. Will’in pnömonisi var. Uzun süredir hastanede. Lou’nun planını uygulayamazlar. Lou ve Nathan başka bir plan yapar. Sadece altı ay kala Lou, Will’in kararını değiştirmelidir. Lou tüm düzenlemeleri yapar. Sorunları önlemek için her şeyi önceden ayarlayın. sorunsuz gidiyorlar Çok keyifli bir tatil geçiriyorlar. Lou daha önce hiç yapmadığı bir şeyi denemekten mutludur. O mutluysa Will de mutludur. Lou, Will’e ondan hoşlandığını söyler. Ama Will, engelli olduğu için onunla birlikte olmak istemiyor. Kararının değişmediğini ve Dignitas’a gideceğini söyledi. Lou, ne derse desin Will’in kararını değiştiremez. Ertesi gün şehre dönerler. Lou işini bırakır. Eve geldiğinde uzun süre odadan çıkmıyor. Sonra aileye olanları anlatır. Will’le tanışmıyor.

Bayan Trainer, Lou’yu arar ve Dignitas’a gelmesini söyler. Will onu görmek ister. Lou gitmeye karar verir ama annesi buna karşı çıkar. Lou, annesinin pahasına İsviçre’ye gider. Orada Will ile son kez konuşur. Hastanede ötenazi edildikten sonra Will derin bir uykuya dalar. Will, onu Paris’e kadar takip eden Lou’ya bir mektup bırakır. Will ayrıca üniversiteye gidip hayatını kazanabilmesi için ona para bırakır.

 

jojo-moyes-senden-once-ben-kisa-ozeti

Senden Önce Ben Arka Kapak Bilgisi

Birbirlerine aşktan başka verecek hiçbir şeyleri yoktu…

Yaşamın ince detayları Loudan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.

Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lounun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Mucizelere inanmıyorsanız durup bir kez daha düşünün…

“Sakin Son Bölümleri Otobüste Giderken Okumayin. Ağlamamak için kendinizi tutmaya çalışırken bir enkaza dönüşebilirsiniz.”
Tracy Williams

“Bu kitabı okuyunca duygudan duyguya koşacağınız bir lunaparka girmiş gibi oluyorsunuz. Okurken dünyayı ve zamanı durdurmak isteyeceksiniz.”
Dooster

“Arkadaşların elden ele dolaştıracağı bir roman olacak. Moyes karizmatik, gerçekçi ve çarpıcı karakterler yaratmayı çok iyi biliyor.”
The Independent

“Sizi bu kadar içine çekecek başka bir kitap bulmanız çok zor. Yıllardır okuduğum en güzel kitap.”
Gill B.

“Bu hikâyeyi kitap bittikten çok uzun bir süre sonra bile hatırlayacak, her daim yanınızda taşımak isteyeceksiniz.”
Romantic Book Lover

Bu kitabımızı beğendiyseniz eğer Christy Brown – Sol Ayağım Kısa Özetini okuyabilirsiniz.

Tweetle
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.