Beyinsi

John Steinbeck Bütün Eserleri Kısa Özetleri

  • 1.096 kez görüntülendi.
John Steinbeck Bütün Eserleri Kısa Özetleri

John Steinbeck Bütün Eserleri Kısa Özetleri

John Steinbeck-Fareler ve İnsanlar (Kısa Özeti)

İki yakın arkadaş olan George ve Lennie çalıştıkları yerlerden sürekli kovulurlar. Bunun sebebi de Lennie’nin yumuşak ve tüylü olan her şeyi okşama isteğidir. Lennie iri yarı ama aklı tam yerinde olmayan biridir. George ise küçük yapıda ama akıllı biridir. En son çalıştıkları çiftlikte bir kızın eteğini okşamaya kalkan Lennie’ye etraftakiler saldırır. Kız bağırdıkça onu daha da sıkmıştır. Kaçarlar ve başka bir çiftliğe gelirler. Burada George Lennie’ye konuşmaması gerektiğini söyler. Eğer konuşursa onun saf olduğunu anlarlar ve iş vermezler diye düşünür.  İşe başlarlar. Patronun oğlu Lennie’yi pek sevmez. George de Lennie’yi kavga etmemesi için uyarmıştır. İki arkadaş bir çiftlik sahibi olma hayali kurar. Bunun içinde çok çalışmaları gerekecektir. Çiftlikte temzilikçi oalrak çalışan yaşlı Candy onların  bu hayaline ortak olmak için birikmiş parasını verir. Patronun oğlunun karısı çiftlikte bütün erkekler konuşur arkadaşlık eder. Lennie yavru köpeklerin olduğu yerde köpeğin birini severken sıkar ve öldürür. Kadın da bu görür. Lennie kadına zaafından bahseder. Kadının saçlarına dokunmak ister ve kadın izin verir. Yanlışlıkla kadının boynunu kırar ve öldürür. Lennie oradan kaçar. Çiftlikte şimdi bir karmaşa hakimdir. Herkes Lennie’nin cinayeti işlediğini far eder. George de olayların son derece üzücü olduğunu ve Lennie’yi bulmaya yardım edeceğini söyler. Herkes şimdi Lennie’yi aramaktadır. George herkesten önce bulur ve ona yaptığı yanlışları anlatır. Hayallerinin olduğunu unutmaması gerektiğini söyler ve Lennie bu konuşmadan sonra düzelir.

 

John Steinbeck-Gazap Üzümleri (Kısa Özeti)

Piyasaya çıktığı ilk dönemde ortalığı kasıp kavuran bir akım başlatan bir kitaptır. Yazara Pulitzer ödülü de kazandırmıştır. Kitabın özeti şöyle; Tom Joad sinirine hakim olamayarak işlediği cinayetten  hapis yatar. Bir gencin kafasına kürekle vurup ölümüne neden olmuştur. Hapisteyken sesini çıkarmaz, olay çıkarmaz ve iyi halden salıverilir. Hapiste kaldığı süre boyunca ailesinden habersiz içeride geçer günleri. Okuma yazması çok azdır ve ailesi de mektup yazmayı seven bir yapıda değildir. Hapisten çıkar ve otostop çekmeye başlar. Bir kamyoncu denk gelir. Tom adamı alması için ikna eder. Başlarda adam sessiz olsa da sonraları iyice gevezeleşir. Tom adam öldürdüğünü söyler ve adamı korkutur. İner ve yürüyerek devam eder. Eve yaklaşınca yolun kenarına oturmuş birini görür. Yaklaşınca bu adamın papaz olduğunu anlar. Alır ve evine götürür. Sokağına geldiğinde her yerin yıkık dökük olduğunu görür. Ne olduğu ortadadır. Toprak çatlamış her yer toz içinde kupkuru kalmış. Evler terk edilmiş ve sadece bir kişi kasabada kalmıştır. Yağmur yağmayınca çiftçiler de tarlaları işleyememiş susuzluk baş göstermiş ve bunun sonucunda burada yaşayanlar başka bir yere gitmek zorunda kalmıştır. Orada yaşayan tek kişi Tom’a ailesinin Kalifornia’ya sebze ve meyve bahçesinde çalıştırılma üzere yola çıkarıldığını söyler. Tom nihayet ailesini bulur ve hazırlığa başlarlar. Ailesi eldekileri kat çok çok düşük fiyata satarak eski bir kamyonet almışlardır. Bu kamyonetle aslında çok zor bir hayata da süreceklerinden habersizdirler. Yolda giderken hayaller kurulur. Portakal bahçeleri, güzel yemekler vs. Bu güzel hayaller yolda başlarına gelen bir dizi olayla son bulur. Aile bireylerinden bazılarını kaybederler. Kız kardeşi ölü doğum yapmıştır. Kendisi yaralanmıştır. Gittikleri her yerde halk onları istemez. Kampa sığınırlar burada da çeşitli sıkıntılar baş gösterir. Hapisten çıkınca her şeyin güzel olacağını düşünenTom geldiği noktaya bakar ve sonunun böyle olduğuna çok üzülür.

 

İlginizi Çekebilir..  Elif Şafak-Aşk (Kısa Özeti)

John Green-Aynı Yıldızın Altında

Hazel kanser hastasıdır. Ailesinin zoru ile terapilere katılır ve kendi gibi hastalarla birbirlerine moral verirlerdi. Annesi Hazel’in mutluluğu için elinden gelen her şeyi yapmaktadır. Onun üstüne titrer bir bir her şeyi ile ilgilenirdi. Hazel hastalığı yüzünden bir çok şeyden kendini soyutlamak zorunda kalır. Sevdiği şeyleri artık yapamaz bu da Hazel’i strese sokar moralini bozardı. En çok sevdiği iş görkemli ızdırap adında bir kitabı okumaktı. Bıkmadan usanmadan bu kitabı defalarca okur ve içindeki soruların cevaplarını bulmaya çalışırdı. Terapi merkezinde Augustus adında yakışıklı bir genç ile tanışır. Bu gençle kafaları uymaktadır. Zamanla hoşlandığını da fark eder. Bu gençte kendisi gibi hastadır ve bir bacağı yoktur. Bir gün beraber film seyrederken gence okuduğu kitaptan bahseder. Kitabın içinde barındırdığı soruların cevaplarını bir türlü bulamadığını, kitabın yazarına defalarca mektup yazdığını ama karşılık alamadığını söyler. Hazel hastalığından dolayı hastanede bir kaç gün geçirmek zorunda kalır. İyileşince de Augustus ona bir sürpriz yapmaya karar verir. Çok merak ettiği soruların cevaplarını bulabileceği yazar ile tanıştıracaktır. Hazel bunu duyunca çok sevinir ve Augustus’a karşı olan sevgisi bir kat daha artar. Uçağa binip yazarın yanına varırlar ama yazar çok ukaladır ve soruları cevaplamak istemez. Hayal kırıklığı içinde eve geri dönerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.