Beyinsi

John Boyne – Çizgili Pijamalı Çocuk (Kısa Özeti)

  • 5.284 kez görüntülendi.
John Boyne – Çizgili Pijamalı Çocuk (Kısa Özeti)

Çizgili Pijamalı Çocuk Kitap Özeti

Çizgili Pijamalı Çocuk, İrlandalı çocuk kitaplarının eser yazarı John Boyne‘un ilk kez 2007’de yayınlanan bir kitabıdır. Bir çocuk kitabı olmasına rağmen yayınlandığı yıldan itibaren her yaştan okuyucunun ilgisini çekmiştir. Ayrıca çok beğendiğim bir kitaptı. Bence bu kitabın en dikkat çekici özelliği ele aldığı konu. İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası’nda yaşayan bir çocuk hakkında bir kitap, okumayı bitirdikten sonra birkaç gün boyunca aklınızdan çıkarmayacağınız türden bir kitap. Bir çocuk kitabı olduğu için kitabın dili oldukça sade ve kolaydır. Bu nedenle, bu kitap çok akıcı ve sürükleyici ve bir kez başladığınızda, okumayı bitirmeden bırakamıyorsunuz. Her yaştan okuyucuya kesinlikle tavsiye ederim. Kitabın kısa özeti aşağıdadır.

Bruno, Almanya’nın Berlin kentinde beş katlı bir evde 12 yaşındaki kız kardeşi, annesi ve Nazi subayı olan babasıyla birlikte yaşayan dokuz yaşında bir çocuktur ve bunu “umutsuz vaka” olarak nitelendirir.

Bir gün Bruno, adının Fury olduğunu düşündüğü Führer akşam yemeği için Bruno’nun evine gelir. Ailesi, Fury’nin önemli biri gibi görünmesinden dolayı çok heyecanlı. Akşam yemeğinden sonra Bruno, babasının işte terfi ettiğini öğrenir ve Auschwitz adlı bir yere taşınır. Çevreyi ve arkadaşlarını çok sevdiği için bu duruma çok üzülür.

Auschwitze taşındığında, birçok asker eve girmeye başlar. Bu çok rahatsız edici çünkü Bruno askerleri sevmiyordu. Her gün öğretmen kız kardeşine ve Bruno’ya ders vermek için evlerine gelir. Öğretmenleri tarihe değer verir ve sanatı ve okumayı zaman kaybı olarak görür, ancak Bruno macera kitapları okumayı sever ve tarihten nefret eder. Ancak kız kardeşinin, öğretmeninin ve yaşadıkları yerin etkisiyle tam teşekküllü bir Nazi’ye dönüşür. Bruno çok yalnızdır ve evinin çevresinde tek bir ev yoktur ama bahçeyi çevreleyen dikenli tellerin arkasında aynı çizgili pijama giymiş binlerce erkek ve çocuk vardır. Bruno bütün bunları odasının penceresinden görür.

İlginizi Çekebilir..  Mehmet Rauf-Eylül (Kısa Özeti)

Bir gün Bruno, okuduğu bir macera kitabından etkilenerek bahçede bir keşif gezisine çıkmaya karar verir. Çit boyunca uzun bir yürüyüşten sonra, çitin karşısında yerde oturan çizgili pijamalı tıraşlı bir çocuk görür. Çocuk çok zayıf ve çok üzgün görünüyordu. Bruno, diğer çocuklar gibi çitin yanına oturur ve çocukla sohbet etmeye başlar. Çocuğun adının Schmuel olduğunu öğrenir. Kısa süre sonra Bruno için her öğleden sonra çit boyunca yürümek, yerde oturmak ve Schmuel ile sohbet etmek bir rutin haline geldi ve ikisi çok iyi arkadaş oldular. Ara sıra mutfaktan yemek alıp cebindeki yemeği Schmuel’e getirir, bu da çocuğun yüzündeki mutluluğu görmek onu mutlu eder. Bruno artık Out-With’e taşınmadan önce en iyi arkadaşlarını özlüyor ve isimlerini bile hatırlamıyor. Şimdi en iyi arkadaşı Schmuel.

Zaman geçtikçe etrafta sadece askerler olduğundan şikayet etmeye başlayan Bruno’nun annesi, ona böyle bir ortamda iki çocuk yetiştiremeyeceğini söyler ve Berlin’e dönmek ister. Babası bunu ilk duyduğunda kabul etmemişti, ancak daha sonra bunun mantıklı bir fikir olduğunu ve oradaki herkesin daha mutlu olduğunu kabul etti. Böylece göç için hazırlanmaya başlarlar. Ama Bruno, Berlin’e geri dönmek istemiyor. Schmuel’den ayrılmak istemiyor.

Hareketten bir gün önce Bruno, Schmuel’i görmeye gider ve onun çok daha üzgün olduğunu görür. Babası ona işe gittiğini ve bir daha geri dönmediğini söyler. Sonra Schmuel’in babasını ve Bruno’yu çizgili pijamalarıyla aramaya karar verirler. Ancak saatlerce aramanın ardından babasına dair bir iz bulunamadı. Bruno eve dönmeye çalışırken askerler onları kuşatır ve yürüyeceklerini söylerler. Yürümenin ne olduğu hakkında hiçbir fikirleri yoktur. Ama ne Bruno ne de Shmuel yürüyüşten geri dönmedi.

İlginizi Çekebilir..  Fakir Baykurt-Yılanların Öcü (Kısa Özeti)

 

cizgili pijamali cocuk kisa ozeti

Çizgili Pijamalı Çocuk Kitap Özeti

 

Çizgili Pijamalı Çocuk Arka Kapak Bilgisi

Bu kitabı okumaya başladığınızda, Bruno adında dokuz yaşındaki bir çocukla bir yolculuğa çıkacaksınız (ama bu kitap dokuz yaşındakiler için değil). Ve er geç Bruno ile birlikte bir tel örgüye varacaksınız.
Böyle tel örgüler dünyanın dört bir yanında var. Umarız asla rastlamak zorunda kalmazsınız.

Bu kitabımızın özetini beğendiyseniz eğer Şermin Yaşar’ın Dedemin Bakkalı Kısa Özetine göz atabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.