Beyinsi

İyi Bir Uyku Çekmenin Yolları

  • 2.217 kez görüntülendi.
İyi Bir Uyku Çekmenin Yolları

İyi Bir Uyku Çekmenin Yolları

Güne zinde başlamanın yolu iyi bir uykudan geçer. Yatakta dönerek geçen bir gecenin ardından sabah kalktığımızda kendimizi bitkin hissederiz buda işimizi etkileyecek verimsiz bir gün geçirmemize sebep olacaktır.iyi bir uyku için neler mi yapılabilir? cevap: aşağıda

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları-beyinsi

 

Yatmadan en az 3 saat önce spor yapın. Uzun bir yürüyüş yapmak, imkan varsa spor salonunda çalışmak, koşu yapmak, egzersiz programlarını uygulamak vücudunuzu iyi bir uyku için hazır hale getirecektir.

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları2-beyinsi

 

Sağlıklı, hafif bir akşam yemeği yiyin. Akşam yemeğinde yiyeceğiniz karbonhidratlı yemekler,fazla alınan gazlı içecekler yada tamamen dolu bir karın iyi bir uykuyu engelleyecektir.Ağır yemeklerden kesinlikle kaçının. sağlıklı hafif yiyecekler sindirimi koaylaştırır ve mide çok efor sarfetmez böylelikle hem mideyi yormamış hemde rahat bir uykuya hazır olursunuz.İmkanınız varsa;

Peynir ile Makarna, Yulaf ezmesi ile ılık bir bardak süt yeşil lahana salatası, somon ve pirinç erişte yenebilecek en hafif ve mideyi rahatlatacak yemeklerdendir.

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları3-beyinsi

 

Bitkisel çay. Yemekten yarım saat sonra bedeninizi ve zihninizi rahatlatmak  için bitkisel çaylardan için.Papatya veya nane tavsiye edebileceğimiz bitkisel çaylardan birkaçıdır.

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları4-beyinsi

 

Yatmadan önce alkol ve kafeinden kaçının.Akşam saatleri metabolizmanın yavaşladığı ve vücudun yavaş yavaş uykuya geçtiği saatlerdir.Bu saatlerde alınacak alkol yada kafein metabolizmayı etkileyecektir

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları5-beyinsi

 

Oda Sıcaklığını ayarlayın.Uyuyacağınız oda yazın serin,kışında ılık olmalıdır. Sıcaklığı ayarlama imkanınız varsa (benim yok sobaya ayar veremiyorum malesef) sabit sıcaklıkta tutun.

İlginizi Çekebilir..  Bir Erkek ve Bir Kadın Dost Kalamaz

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları6-beyinsi

 

Aydınlatma ayarlayın.Tamamen karanlık bir oda yada fazla ışık uyumayı güçleştireceğinden hafif ışıklı gece lambaları, bir dijital saat yada ışık üreten elektronik bir cihaz yeterli olacaktır. Eğer göz maskesi kullanıyorsanız zaten hiçbir şeye ihtiyacınız olmayacak.

 

iyi-bir-uyku-çekmenin-yolları7-beyinsi

 

Yatak seçiminize dikkat edin.Vücudla orantılı ortapedik yatak hem sağlık hemde rahat bir uyku için çok önemlidir.Yatak sarkık,yayları düzensiz ve çok yumuşak olmamalıdır.Taşta olsa uyurum diyorsanız bize sadece iyi uykular dilemek düşer.

 

sleep_positions_header1414505358

 

Uyku pozisyonunu ayarlayın. Sırtınızı düz tutun,boyun kısmı  çok yüksek veya çok alçak olmasın.Yan yatıyorsanız dizlerinizin arasına küçük bir yastık yada katlanmış bir havlu koyun. Eğer bir rahatsızlığınız varsa doktorunuzun tavsiye edeceği şekilde uyuyun.

*iyi uykular*

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.