Beyinsi

İş Hayatında Sizi Motive Edecek 10 Kitap

  • 611 kez görüntülendi.
İş Hayatında Sizi Motive Edecek 10 Kitap

İş dünyasının çok yoğun olduğu doğrudur. Pek çok çalışanın bırakın kitap okumayı, kendine vakit ayıracak zamanı olmadığını biliyoruz. Fakat her insanın kendini bir şekilde motive etmesi gerekmektedir. Dünyada ki bir çok şirkette bu çok önemlidir ki buna çalışanlar için vakit ayırılır. Her çalışanın motivasyonunu artırmak için başvurduğu belli başlı bazı kitaplar vardır. Sizlere bu kitaplardan 10 tanesini tavsiye ediyoruz.

Thomas L. Friedman – Dünya Düzdür

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra meydana gelen her gelişme aslında bir yön göstermektedir. Daha küresel ve etkileşimli bir dünya özlemiyle insanlar bugüne kadar geldi. Ancak tüm bu küreselleşme ve etkileşim arzuları dünyayı daha küçük bir yer haline getirdi. Başarılı CEO Thomas L. Friedman, “Dünya düzdür” diyerek bunu açıklamaya çalışır. İş dünyası nereye gidiyor diye merak ediyorsanız bu kitap okuma listenizin başında olmalı.

Marcus Buckingham – Önce Bütün Kuralları Yıkın

Gizli hazinelerden biri olan bu kitabı okuduktan sonra en verimli çalışma ortamını nasıl oluşturacağınızı hemen göreceksiniz. Marcus Buckingham, ideal çalışma ortamını tamamen araştırmaya dayalı verilere dayalı olarak tanımladı. “İşinden tam olarak ne bekliyorsun?” Bir soruyla başlayan yolculuğun sonunda, her çalışanın etkinliğini en üst düzeye çıkarmak için ne yapması gerektiği sunulur. Yarattıklarınızla çok başarılı olamadıysanız ama şu anda talihinizi değiştirmek istiyorsanız, bu kitap size yöneticilerin genel becerilerini ve farklılıklarını öğretecek.

 

Niall Ferguson – Paranın Yükselişi

Her gün daha fazlasını başarmaya çalışan bir iş dünyasında kaç kişi paranın tarihini biliyor? Bu soruda büyük bir boşluk olduğunu itiraf etmeliyim. Niall Ferguson bu boşluğu kendi kalemiyle doldurdu. Paranın tarihini, insan gelişimindeki yerini ve anlamını her kesimden insana açıklamaya çalıştı. Sonuç olarak, paranın insan gelişiminin temellerinden biri olduğu fikrini ortaya attı ve parayı yönetme konusunda bazı harika ipuçları verdi. Paranın insan hayatındaki yerini merak edenler bu kitabı okumalı.

İlginizi Çekebilir..  Kısaltılmış Linklerin Güvenlik Derecesi

 

Sherly Sandberg – Sınırlarını Zorla

Bu kitabı ilginç kılan, yazarın kadınları iş dünyasına adım atmalarını istemesidir. Sherly Sandberg bu kitapla dünya çapında büyük bir sıçrama yaptı çünkü kadınları iş dünyasında bir şeyler yapmaya teşvik ederek sınırları zorladı. Şirketlerinde çalışan kadınlara üst düzey yöneticilerin verebileceği en doğru rehberlerden biridir. İş dünyasında yeniyseniz bu kitabı okuyabilir ve sınırlarınızı nasıl zorlayacağınızı öğrenebilirsiniz.

 

Malcolm Gladwell – Kıvılcım Anı

İş dünyası ve psikolojik yaklaşımı denilince akla ilk gelen isimlerden biri Malcolm Gladwell’dir. Bütün kitabı, yazdığı makalelere dayanarak tamamlamış ve yapmıştır. Aniden ortaya çıkan parlak bir fikrin zirvede çığa dönüşebileceği ve ortak alanda çalışan herkesi etkileyebileceği söyleniyor. Genellikle güçlü bir motive edici olarak kullanılır. Birçok büyük şirketin ve küçük işletmenin çalışanlarına hediye olarak armağan ettiği kitaplardan biridir.

kitap-kazanimi

Gary Vaynerchuk – Markanız İçin İnterneti Nasıl Kullanmalısınız

Gary Vaynerchuk’un bu kitabı, gelişmekte olan bir işletmeye katkıda bulunmak için yeni bir çağda neler yapabileceğinizi açıklamaya çalışıyor. Ancak yazarın temelde vermek istediği mesaj açıktır. Yorulmayın ve daha çok çalışın. Çalışırken para kazanın, mutlu olun ve sabırlı olun. Diktiğin fidanların ağaç olmasını beklemek uzun zaman alabilir ama çok çalışmak onu başarıya ulaştırabilir. Bu kitabı okumak, işiniz için daha çok çalışmanız için sizi motive edecek.

 

Atul Gawande – İşler Nasıl Doğru Yapılır

Dünya hızla gelişmeye devam ediyor. Bu gelişmelere rağmen, yöneticiler görevlerini yerine getirirken bir takım zorluklarla yüzleşmek zorundadır. Harika eğitim ve kariyer geçmişine sahip kıskanılacak isimler bile bu sorunu yaşıyor. Atul Gawande’ye göre çözüm bir kontrol listesi kullanmaktır. Askeri terim olarak ortaya çıkmasına rağmen, kontrol listeleri artık iş dünyasında üretken olmanın önemli bir bileşenidir. Bu kitabı okumak, kontrol listelerinin önemini anlamanıza ve işi doğru yapmanıza yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir..  Geleceğe Dönüş Nike Mag

 

 

Walter Isaacson – Steve Jobs

Steve Jobs’un dünyayı değiştiren biyografisi. Bu biyografiyi okuduktan sonra sıfırları görseniz bile tekrar harekete geçmeyi deneyebilirsiniz. Yakın zamanda tanıdığımız, defalarca duyduğumuz ve dünyayı değiştirmesine tanık olduğumuz bu adamın biyografisi size birçok kapıyı açmayı başaracaktır. Henüz yapmadıysanız, boş zamanınızda bu biyografi kitabını okuyun.

 

İktidar: Güç Sahibi Olmanın 48 Yasası

Çalışıyorsanız, bir gün mutlaka “etik” kavramıyla karşılaşacaksınız. Etik, bir iş bağlamında yapabileceğiniz ancak ahlaki olarak yapmamanız gereken şeyleri ifade eder. Tipik olarak, bu resmi çevreleyen ortam yarı siyah beyaz ve yarı beyazdır. Bazıları beyaz tutmayı tercih eder, bazıları siyah tutmayı tercih eder, ancak ikisinin buluştuğu gri alanlar vardır. Bu kitap, gri alanda neler yapabileceğinizi veya yapmanız gerektiğini gösterir. İş hayatında başarılı olmak ve kendi ayakları üzerinde durmak istiyorsanız bu güce sahip olmanızı sağlayacak bu yasaları bilmelisiniz.

 

Seth Godin – Dip

Başarılı iş kitaplarından biri olan Seth Godin tarafından yazılan bu kitabın önemli bir amacı bulunmaktadır. İş dünyasında insanlara ne zaman vazgeçip ne zaman vazgeçmemeleri gerektiğini göstermeye çalışıyor. Ama kitapların tuhaf bir alışkanlığı var. “Birinciliği alamamanız önemli değil” gibi çok katı ve sert bir mesaj taşır. Kısa bir kitap olduğu için okuması kolay. Başladığınız bir projeye bağlı kalmakta zorlanıyorsanız, yeni yollar keşfetme bilginizi artırmak için bu kitabı okuyabilirsiniz.

Bu yazımızı beğendiyseniz sizlere Kitap Özetleri sayfamıza da göz atmanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.