Beyinsi

İş Görüşmesinde Yapılan Bazı Hatalar

  • 1.367 kez görüntülendi.
İş Görüşmesinde Yapılan Bazı Hatalar

İş Görüşmesinde Yapılan Bazı Hatalar
Bir süredir işsizsinizdir ve o telefon çalar. Telefondaki ses ile bir mutabakata varılır ve görüşme zamanı belirlenir. Görüşme zamanı geldiğinde ise aday görüşmeye gider ve serüven başlar. Bu serüvenden mutlu ayrılabilen günümüzde malesef çok azdır. Biz sizi ararız sözünü duymayan var mı? İşte o sihirli söz canım sen iş aramaya devam et demektir aslında. He tabi dönenler vardır ama onlar görüşmede zaten olumlu sinyalleri verir. Bizim işimiz sinyali vermeyenlerle. Ne derler istisnalar kaideyi bozmaz. Bazense iyi giden görüşmenin ortasındaki bazı tavırlar, cevaplar havayı bir anda değiştirebilir. Bizde bu yazımızda bunları biraz irdeleyeceğiz.
Aşırı Özgüven
Kendimi kanıtlamalıyım diye bazen o kadar çok konuşuyorsunuz ki karşınızdaki sadece geveze olduğunu düşünüyor. Siz tek bir görüşmede birçok şeyi ispatlayamazsınız bunu unutmayın tek bir şeyi ispatlamalısınız bu işe uygun olduğunuz. Onu da tek başına yapamazsınız. Topu siz süreceksiniz ama gol karşıdaki atmalı siz atarsanız geçerli olmayacaktır. Bu sebeple sükunetinizi korumalı ve yalnız istenilen cevapları doğru ve net olarak vermelisiniz.
Kendinizden Bahseder Misiniz Sorusuna Dair
Bu soruya dikkatli cevap vermek önemli. Kendinizden bahsedin ama burada hayatınızı anlatır gibi özellikle olumlu yönlerinizi kısa olarak öne çıkarın. Mezun olduğunuz bölüm, katıldığınız çalışmalar, dil bilgisi, ek olarak bildiğiniz programlar vs. Sonrasında yaşamınızla ilgili kısa bir bilgi verip toparlayın. Bu soruya öyle kestirme ve çok kısa bir cevap vermeyin. Özgeçmişte yazıyor nede olsa diye bir şeyleri söylememezlik etmeyin. Vurgular önemlidir.
Neden Buradasın?
Neden bizimle çalışmak istiyorsun sorusuna çok büyük şirket, garanticiyim ben gibi basit cevaplar vermeyin. Başvurduğunuz pozisyondan yola çıkarak neden uygun olduğunuzu ve o pozisyona şirket genelinde neler katabileceğinizi anlatın. Eğer doğru cümleleri kurabilirseniz çok ciddi bir artıyı cebinize koyarsınız.
Kendini 5 Yıl Sonra Nerede Görüyorsun
Bu soru çok klişe oldu ve artık birçok iş görüşmesinde ortamı neşe katmak için soruluyor gibi bir hava oluştu ama kesinlikle böyle değil. Birçok şirket geleceği planlayan ve kariyer hedefi olan insanlarla çalışmak ister. Mavi yaka ya da beyaz yaka fark etmez. Sürekli sirkülasyon şirketlerin sevdiği bir şey değildir.
Net Olmamak
Bir soruyu geçiştirmek ya da kaçamak cevap vermek doğru değil. Karşı taraf bunu farklı yorumlar. Ve yanlış algılanırsınız. Hiç olmayan bir şeyi karşı tarafın aklına sokmak iş görüşmesinde hiçte akıllıca bir davranış değil. Konu ne olursa olsun net cümleler ile durumu anlatın. Sınırınızı kendinizi çizin ama karşıya bir parmak bal çalın ki aklında soru işareti kalmasın. Unutmayın siz soru işaretleri dolu bir beyinde onları en kısa sürede yok etmeyi hedefliyorsunuz. Bu sebeple yeni soru işaretleri yaratmak aleyinize olacaktır.

İlginizi Çekebilir..  LastPass İle Şifre Güvenliği Nasıl Sağlanır?
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.