Beyinsi

IQ’nuz Nasıl Yükselir

  • 2.701 kez görüntülendi.
IQ’nuz Nasıl Yükselir

IQ’nuz Nasıl Yükselir

Genetiğin IQ’ya katkısı % 40-80 dir ve bizim çabalarımız sonucunda IQ’muzu yükseltmek elbette mümkündür.IQ hiçbir zaman sabit kalmaz bunu geliştirmek bizim elimizdedir. Doğru beslenme, hafıza oyunları ve hatta rutin işleriniz bile bu artırıma katkı sağlayacaktır.Yapmanız gerekenleri aşağıda sizler için sıraladık.

 

IQ-yükseltme-beyinsi

 

BÖLÜM 1

1.Rutin işlerinizi değiştirin. Her gün farklı şeyler yapın! Normalde otomatik pilota bağladığınız işlerin sırasını değiştirin ve en zor olan işi en önce yapın. Yapmakta zorlandığınız işlere savaş açın ve motivasyonunuzu koruyun.Dinleyeceğiniz müzik de sizi motivi edebilir.Sevdiğiniz birileriyle konuşun, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

 

IQ-yükseltme2-beyinsi

 

2.Meditasyon! Birçok araştırma meditasyon yapıldığında beyin fonksiyonlarının daha çok çalıştığını kanıtlamıştır. Birçok meditasyon yöntemi mevcuttur fakat temelde amaç ayndır: beyni ve ruhu dinlendirmek.Dinç bir beyin normalden %25  daha fazla çalışır ve alınan kararlar ya da planlanan işler daha sağlıklı olur. Meditasyonda olan bir beyinde kan akışı hızlıdır ve herhangi bir şeye çabuk odaklanmanızı sağlar. Aynı zamanda dinlendiricidir.

Günde sadece yarım saatinizi ayırın. Bunu yapabilirsiniz!  10 veya 15 dakikalık bloklar halinde günde 2-3 farklı zamana bölebilirsiniz. Uyandığınızda, ikindi vaktinde ve yatmadan önce  yapabilirsiniz.

 

IQ-yükseltme3-beyinsi

 

3.Takviye alın. “Beyin yakan” ilaçlara çok güvenmeyin.Takviye olarak alınan ilaçlar vücudun normalden daha hızlı çalışmasını ya da beynin daha fazla düşünmesine sebep olur.Oran, normalin üstünde olduğundan vücutta enerji kaybı yaşanır ve daha erken bir saatte bitkin düşeriz.İllaki destek alacağım diyorsanız ozaman tamamen bitksel  ilaçalar(mümkünse kendi yaptığınız) alabilirsiniz fakat bunun içinde öncelikle doktorunuza danışın ve ilacın doğru miktarda alındığından emin olun!

 

IQ-yükseltme4-beyinsi

 

4.Düzenli aerobik ve egzersiz yapın. Nefes alış verişlerinizi düzenli hale getirmekle başlayabilirsiniz.Vücudun fit kalmasına yardımcı olacak hareketleri, gün içine yayarak alışkanlık haline getirin. Egzersiz hareketlerine, meditasyondan hemen sonra başlayabilirsiniz. Bu aynı zamanda sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır.Hem akıl hem de beden sağlığınızı korumaya katkı sağladığını hemen göreceksiniz.Eğer spor salonlarına gitme imkanınız yoksa evde kendinize bir program yapın ve buna düzenli olarak uymaya çalışın.Fit bir vücut, IQ gelişiminde en etkin rolü üstlenir.

İlginizi Çekebilir..  Tavuğun Kokusunu Gidermek İçin Ne Yapılmalı?

 

Caucasian woman sleeping in bed

5.Vücut uyku istiyorsa hemen uyuyun. IQ nuzu arttırmaya yardımcı olacak bir diğer etken de uykudur. Yapmakta olduğunuz işlerin aciliyeti yoksa bırakın ve uyumaya başlayın (Uyanık kalmak zorundaysanız soğuk suyla alacağınız duş yada şekersiz bir fincan kahve uykunuzu kaçırmaya yeterli olacaktır) Uyku saatleri görecelidir. Metabolizmalar farklı olduğundan insanların uyku saatlerinde farklılıklar olabilir. Fakat genelde sağlık adına kabul gören erken yatılıp (20:00 – 22:00 civarı) erken kalkılmasıdır (07:00 – 10:00 civarı). Bu yüzden yorgun hissetitğinizde hemen dinlenin. Beyin sahip olduğu kapasiteyi yorgunken kullanamaz.

 

BÖLÜM 2

ilk bölümde IQ yükseltmenin yöntemlerini açıklamıştık. Bu bölümde IQ’nun eğlenceli aktiviteler ile nasıl gelişeceğini anlatacağız.

 

IQ'nuz nasıl yükselir-böllüm2-beyinsi

 

Daha fazla oku. Genetik bir kenara, eğitim IQ ya katkıda önemli bir faktördür. Özellikle matematik ve fizik konularının katıkıları diğer konulardan daha fazladır. Sevdiğiniz bir romanı okumak size haz verir ve bir sonraki sayfadaki olayları merak edersiniz fakat matematik ve fizik konuları daha ağır olduğundan okurken sıkılmamak adına okuduğuz konuyla ilgili araştırma yapablilir ilgili videoları izleyebilirsiniz. Bu sizi sıkmayacak ve bir zaman sonra daha da ilgi çekici hale gelecektir

 

 

IQ'nuz nasıl yükselir1-böllüm2-beyinsi

 

2.Kelime bulmaca ve problem çözme gibi oyunlara yönelin. Bulmacalar ve oyunlara (bugün) bilgisayardan yada telefonunuzdan ulaşmanız mümkündür.Bunun haricinde gazete eklerindeki bulmacalar da size yardımcı olacaktır. 1.kısımda bahsettiğimiz okuma aralarına bulmaca ve problem çözmeyi de katarsanız hiç sıkılmadan IQ nuzu geliştirmeye devam ederseniz.

İlginizi Çekebilir..  İstanbul-Pendik İlkokul Ortaokul Ve Liseler

 

 

IQ'nuz nasıl yükselir2-böllüm2-beyinsi

 

 3.Test yapın. Bunu herhangi bir kimyasal test gibi düşünmeyin. Ne kadar çok yaparsanız o kadar çok başarıya ulaşmak mümkün hale gelir. IQ testlerini ücretsiz online yapabilirisiniz. Gerçek test istiyorsanız, imkanınız varsa profesyonel bir bir merkeze gitmenizi tavsiye ederiz

 

IQ'nuz nasıl yükselir3-böllüm2-beyinsi

 

4.Yeni deneyimler kazanmak. Gün içerisinde hep aynı şeyleri yapıyorsanız beyin otopilota bağlar ve ufkunuz kapalı kalır. İlgi çekici konulara yönelerek daha fazla bilgi edinebilrisiniz ve yeni şeyler öğrendiğinizde yapacağınız işlerde bunları uygulayabilirsiniz. Yeni deneyimler kazanmaya ihtiyacınız vardır. Bu ihtiyaç eğer hergün artıyorsa o zaman IQ nuzun yükseldiğini ve bilgiye aç hale geldiğini göreceksiniz.

 

IQ'nuz nasıl yükselir4-böllüm2-beyinsi

 

Yeni fikirler üret. IQ nun güncel kalabilmesi için yeni şeyler öğrenmek, yeni fikirler üretmek gerekir. Yeni bir beceri edinin. Daha önce denenmemiş bir yemek tarifi yada küçük yararlı buluşlar bu bakımdan faydalı olacaktır. Örneğin daha önce satranç oynamadıysanız satrancı öğrenin (ben zaten satranç biliyorum diyorsanız başka bir dil öğrenin). Yabacı dil konuşuyorsanız ikinci bir dil öğrenmeye çalışın. Ben türkçeyi öğrendimde yabancı dil kaldı diyen arkadaşlarada tavsiyemiz türkçe sözlük almalıdır. Evet burada vurgulamak istediğimiz birazcık mizahla birlikte beyin sürekliliği olan yeni fikirler üretmek ve güncel kalmasını sağlamaktır.

*yazımızın 3. ve son bölümüyle ilerleyen günlerde sizlerle olacağız

*formata gerek duyulmayan, virüssüz, güncel bir beyne sahip olmanız dileğiyle!

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.