Beyinsi

İnternetten Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır?

  • 1.417 kez görüntülendi.
İnternetten Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır?

İnternetten Seçmen Kaydı Nasıl Yapılır?

Bu yılın ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken seçmen kaydınızı yaptırdığınızdan emin olmak için bilmeniz gerekenleri sıraladık. (ABD vatandaşları için geçerlidir.)

2016 başkanlık seçimlerine haftalar kala, seçmen kaydınızı yaptırdığınızdan emin olun.

Formunuzu düzgün doldurmanıza yardım edebilecek birçok site mevcut. Eğer formların elle doldurulup teslim edilmesini gerektiren bir eyalette yaşıyorsanız bazı servisler size formunuzu mühürlü bir zarf içinde bile yolluyor.

Bu şu demek oluyor: Seçmen kaydınızı yaptırmayı unutmak için çok az bahaneniz var. Seçim günü için en iyi seçeneklerinizi yazımızda sıraladık.

Mesaj Yoluyla Kayıt Yaptırın

HelloVote” kullanarak 384-387’ye bir mesaj yollayabilirsiniz. Bu servis size bir dizi soru soruyor ve seçmen formunuzu yaşadığınız eyalete göre dolduruyor.

HelloVote gerekli tüm bilgilere sahip olduktan sonra formu sizin adınıza yollayabiliyor veya yazdırıp doldurmanız için size formu gönderebiliyor. Eğer bir yazıcınız yoksa HelloVote formu sizin için yazdırıp posta ücretleri karşılığında size yollayabiliyor.

HelloVote’un, Facebook Messenger kullanmak isterseniz de aynı görevi gören bir robot chat özelliği mevcut. Messenger üzerinden robotla iletişime geçmek için “m.me/hellovote” sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Snapchat

Snapchat (evet Snapchat) genç seçmenlere yardımcı olmak adına yeni bir araç geliştirdi. Mashable’a göre araç Snapchat uygulamasınında Snapchat hikâyelerinin arasında bir reklam olarak sunuluyor. Reklamlardan birini gördüğünüzde TurboVote kayıt sayfasına ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Alternatif olarak kayıt sayfasına “buradan” ulaşabilirsiniz. Kaydınızı tamamlamak ve seçimden bir gün önce oy vereceğiniz yeri gösteren bir mesaj almak için yönergeleri izleyerek kaydınızı yaptırın.

İlginizi Çekebilir..  Yön Bulma Yöntemleri

Online Kayıt

Yaşadığınız eyaletteki kayıt sürecini anlamak için bilgisayarınızdan veya telefonunuzdan “vote.usa.gov” adresine girip listeden eyaletinizi seçip yönergeleri izleyebilirsiniz.

Online kayıt işlemi sağlayan eyaletlerde işlem, eyaletinizin kendi kayıt sitesine yönlendirildiğiniz bir bağlantı üzerinde adınızı soyadınızı, doğum tarihinizi ve ehliyet numaranızı girmenizle devam ediyor.

Online kayda izin vermeyen Arkansas eyaletlerde ise site sizi doldurup göndermeniz gereken formun olduğu bir bağlantıya yönlendiriyor.

İşlem oldukça basit.

Önemli Ayrıntılar

Şu anda 31 eyalet ve Columbia Bölgesi online kayıt imkanı sunuyor. Tam listeye “buradan” ulaşabilirsiniz.

Kuzey Dakota dışındaki tüm eyaletlerde oy vermeden önce kayıt yaptırmanız gerekiyor.

Kasımdaki seçimde oy kullanmak için seçmen kaydınızı zamanında yaptığınızdan emin olmak için şimdiden kaydolun. Seçim günü dahil kayıt yaptırabiliyorsunuz fakat neden riske atasınız ki?

Bazı eyaletler seçmen kaydı yaptırdığınız aynı sayfadan size adres ve parti seçiminizi değiştirme imkânı da sunuyor.

Seçmen kaydı veya kayda değer herhangi bir başka bilgi için “bu siteyi” ziyaret edebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.