Beyinsi

İnternete Bağlanamama Problemi ve Çözüm Çeşitleri

  • 1.609 kez görüntülendi.
İnternete Bağlanamama Problemi ve Çözüm Çeşitleri

İnternete Bağlanamama Problemi ve Çözüm Çeşitleri

Günümüzde Türkiye içerisinde bilgisayar kullanıcılarının rakamı son derece fazladır. Bu bilgisayar kullanıcılarından neredeyse %80’i internete erişim hakkına sahiptir. Bu nedenle günümüz de interneti aşırı derece de kullanıyoruz. İnternet üzerinden sürekli olarak bazı kullanıcılar banka işlemleri yapabilmektedir. Bu nedenle de internet en önemli unsurlardan birisidir. İnternet bağlantısı problemleri de yine azımsanmayacak derece de fazladır. İnternet bağlatınız kesildiği takdir de bu sorun dış kaynaklı olabiliyorken bazı durumlarda sizlerden, sistemlerinizden de kaynaklanabilmektedir. Bu yüzden bazı püf noktalara mutlaka dikkat etmeli ve ona göre bağlantı sağlamalıyız. İlk olarak kullanmış olduğumuz sistemi tanımalı ve sürekli bir bilgisayar kullanıcısı olduğumuz için mutlaka sistemimizi öğrenmeliyiz. En azından temel işlemleri bilmeliyiz.

 

internete-bağlanamama sorunları-beyinsi (3)

 

İnternet Bağlantısı Gittiğinde Yapılması Gerekenler

İnternet bağlantısı gittiğinde nelere bakmalıyız? İnternet bağlantınız gittiği takdir de aşağıdaki adımlara dikkat etmeliyiz;

  • Fiziksel bir şekilde ev içinde bulunan bağlantı kablolarının kontrollerini yerine getirmeliyiz
  • Servis sağlayıcımız ile bir görüşme sağlamalı ve bir problem olup olmadığını öğrenmeliyiz
  • İnternet bağlantı sorun giderme uygulamasını başlatmalı ve problemleri otomatik olarak tespit ederek onarmasını sağlamalıyız

Yukarıda bahsi geçen işlevleri güzel bir şekilde yapmış iseniz ve internet bağlantınız hala gelmemişse farklı yöntemler uygulamakta fayda var. İlk yapmamız gereken sistemimize yüklemiş olduğumuz yazılımların bir listesini çıkarmak olacaktır. Bu yazılımlardan önem arz etmeyenleri kesinlikle sisteminizden silmeli ve ona göre devam etmelisiniz. Sisteminize yüklemiş olduğunuz çeşitli yazılımlar internet bağlantısı sorunları oluşturabilmektedir. Bu adımımızdan sonra da modemimizi sıfırlıyoruz. Modemi fabrika ayarlarına döndürme işlemi yapmalıyız. Sıfırlamaktan kasıt fabrika ayarlarına döndürmeliyiz. Bu işlemi nasıl yapacağız; 192.168.0.1 adresine bağlanıyor ve “modemi resetle” komutunu uyguluyoruz.  Birçok bağlantı sorunları modem sıfırlama ile düzeltilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir..  Ükemizdeki Amerikan Malları Hangileri?

 

internete-bağlanamama sorunları-beyinsi (2)

 

Modem Sıfırlamak Her Seferinde Çözüm Sağlamaz

Modem panelinize bağlantı sağladığınız takdir de önemle bakmanız gereken bir nokta var. O da “modemi resetle” butonudur. Bu buton her zaman sorunu çözemeyebilmektedir. Bu yüzden modeminizin arka kısmında bulunan modemi sıfırlama butonuna tıklamalısınız. Bu işlem modeminizi fabrika ayarlarına döndürmekte ve çoğu zaman internet bağlantısını getirebilmektedir. Fakat bu işlemi uyguladığınız da eğer TTnet kullanıcısı iseniz kullanıcı adı ve şifrenizi tekrardan panele girmeniz gerekebilmektedir.

 

internete-bağlanamama sorunları-beyinsi (4)

 

Virüsler İnternet Bağlantısını Kesebilir

Bazı virüsler de internet bağlantısını koparabilmekte. Bu yüzden bilgisayarınıza mutlaka veri tabanı güncel olan ayrıca yine veritabanı oldukça sağlam olan biri anti virüs yazılımı kurmalısınız. Kurduğunuz yazılım ile güvenli moda bir virüs taraması başlatın ve sisteminizi zararlılardan temizleyin. Ayrıca Combofix  yazılımı ile kısmi bir tarama işlemi başlatarak yine sisteminizde bulunan zararlı virüslerden korunabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.