Beyinsi

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur(Detaylı)?

  • 1.686 kez görüntülendi.
İnternet Sitesi Nasıl Kurulur(Detaylı)?

İnternet Sitesi Nasıl Kurulur
Merhaba beyinsi.com okurları. Bu yazımızda size bir internet sitesinin nasıl kurulacağından özetle bahsetmek istiyorum. Öncelikle eksiksiz biz kurulum için yazıyı sonuna kadar okumanızı öneririm.
Öncelikle Ne Sitesi Kuruyoruz
Herşeyden önce ne sitesi kuracağımıza karar vermemiz gerekiyor. Bu bir oyun, blog, alışveriş vb. pek çok site olabilir. İlk aşamada kararımızı verdiysek hemen ikinci aşamaya geçiyoruz.
Domain Seçimi
Domain yani sitemizin ismi olarak da adlandırılabilir. Domain bizim sitemizin domaini örnek vermek gerekir ise beyinsi.com dur. İnternet tarayıcılarından beyinsi.com yazarak bizim sitemize ulaşabilirsiniz. Sizin domaininiz de sizin sitenizi temsil edecektir. Sonradan değiştirilme olanagı olmadığı için iyi düşünülmeli ve seçilmelidir. Özellikle sektörel ya da kurumsal bir alan adı seçecekseniz ince eleyip sık dokumakta fayda görüyorum.
Hosting Seçimi
Hosting site dosyalarımızın saklanacağı bir harddisk olarak nitelendirilebilir. Yani ismi aldık hostingi aldık bu ikisini öncelikle dns değiştirerek birbirine bağlayacağız ve hemen arkasından da seçtiğimiz ismin ait olduğu hosting paketinin içerisine sitemizin kurulabilmesi için gerekli dosyaları yükleyeceğiz
Script Seçimi
Yukarıda sitemize bazı dosyalar yüklememiz gerektiğinden bahsetmiştim. Bu dosyalar yani sistemin çalılşabilmesi için gereken yazılımların ortak adı ise script şeklindedir. Örnek vermek gerekir ise wordpress bir blog scriptidir. Ya da video, oyun, e-ticaret vb. pek çok alanda farklı scriptler mevcuttur. Script dosyalarımızı da hosting paketimize yükledikten sonra geriye sadece bu dosyaları kurmak kalıyor. Yani evi aldık eşyaları aldık sıra ise bu eşyaları yerleştirmeye geldi.
Kurulum
Kurulum aşamasında gereken dosyaları eksiksiz yükledikten ve ayarları yaptıktan sonra bir kaç tık ile dosyalarımızı veri tabanımıza okutarak işlemi başarı ile bitiririz. Ev – Eşya örneğinden devam etmek gerekir ise. Evi aldık eşyaları aldık ve yerleştirdik şimdi sırada ise misafirleri ağırlamak yer alıyor.
Yayın
Tercih ettiğimiz yazılımın türüne ve paneline göre sıra geldi yayına, yani içeriklerimizi paylaşmaya. İşin sürekli devam eden en zevkli kısımlarından birisi de budur.

İlginizi Çekebilir..  BlackBerry Ne Oldu?

Toplam Masraf Ne kadardır
Hosting ve domaine sırası ile 30+20 tl gibi rakamlar harcadıktan sonra asıl kısım script işidir. Örnek vermek gerekir ise kurumsal bir site için 200-400 lira gibi bir rakam a gereken yazılım alınabilirken kişisel blog scripti olan wordpress ücretsiz bir yazılımdır. Üst limiti olmayan bu sektörde kişisel bir site ya da basit kurumsal bir site için 100-600 lira aralığında bir masraf yapmak gerekir. Script ücreti bir defaya mahsustur. Ancak domain ve hosting ücreti her sene devam etmektedir.

Bu işlerden Anlamıyorum Ancak Bir Site Kurmak İstiyorum
Diyenlerden iseniz beyinsi.com ekibi olarak sizler için 50 farklı sektörde birbirinden farklı tasarımlara sahip çeşitli siteler oluşturabilir ve size anahtar teslim olarak verebiliriz. Detaylı görüşme için yorum kısmından iletişim adresinizi ( gtalk, skype ) iletebilir ve nelere ihtiyacınız olduğunu nasıl bir sistem arzu ettiğinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.