Beyinsi

İnternet Bağlantısını Hızlandırmanın Dört Yolu

  • 584 kez görüntülendi.
İnternet Bağlantısını Hızlandırmanın Dört Yolu

İnternet bağlantınız dünyaya giden yaşam çizginizdir. Bir oyuncu, Netflix bağımlısı veya Internet TV öncüsü olun, hiçbir şey yavaş bir İnternet bağlantısı gibi üretkenliğinizi yok edemez. Ancak, telefonunuzu ISS’nizle tartışarak saatlerce boşa harcamadan önce, İnternet hızınızı artırmanıza yardımcı olacak birkaç önerimiz var. İşte internet bağlantınızı hızlandırmanın dört yolu;

internet hızlandırma

Mevcut Hızınızı Test Edin

ISS’nizi öfkeyle çağırmadan önce, atmanız gereken iki basit adım vardır. İlk olarak, mevcut hızınızı bulun. Speedtest.net üzerinde basit bir hız testi yaparak bunu yapabilirsiniz. En basit haliyle, ücretsiz hizmet bilgisayarınıza ve sunucularına bilgi göndererek indirme ve yükleme hızlarınızı ölçer.

Modeminize ve Yönlendiricinize Önyükleme Yapın

Yıllar geçtikçe, yönlendiriciler ve modemler kötüye gidebilir. Bükülmüş kablolar bağlantınıza zarar verebilir. Böylece, başka bir şey yapmadan önce donanımınıza bir kontrol vermek istersiniz. Yönlendiriciler ve modemler, sıfırlama düğmelerini tıklayarak yeniden başlatılabilir. Kesin talimatlar için ISS’nize veya üreticinize danışmak isteyebilirsiniz. Örneğin Comcast, cihazlarını yeniden başlatmanın hızlı ve kolay bir yolunu sunar.

Yeniden başlatıldıktan sonra, tüm cihazlarınızdaki İnternet bağlantısını kontrol edin. Her bilgisayarda yavaşsa, bağlantınızla ilgili bir sorun olabilir, ancak sorunun sadece bir odada veya bir bilgisayarda olduğunu fark ederseniz, bu, gerçek ISS’niz değil ağınıza müdahale eden bir şey olabilir. İkincisi senaryonuza benziyorsa, yönlendiricinizi yeniden konumlandırmayı deneyin ve bölgede işleri yavaşlatabilecek başka kablosuz cihazlar varsa dikkate alın.

İlginizi Çekebilir..  Yatmadan Önceki Psikoloji Sonraki Günü Etkiler mi?

Geniş Bantlı Herhangi Bir Uygulamayı Silme

Günümüzde arka planda çalışan çeşitli geniş bant emme uygulamalarına ve istemcilere sahip olmak yaygındır. İster antivirüs yazılımınız, Skype ister torrent istemciniz olsun, bunların izini kaybetmek kolaydır. Bu programlardan bir veya ikisinin ağınız üzerinde önemli bir etkisi olmayabilir, ancak farklı makinelerde çalışan çok sayıda uygulamanız varsa, en çok ihtiyacınız olduğunda ağınızı yavaşlatabilir.

Başlangıçta nelerin çalıştığını veya arka planda hangi uygulamaların çalıştığını görmek için sistemlerinizi kontrol edin. Yalnızca gerekli uygulamaları etkin tutmaya çalışın ve bunun bağlantınızı iyileştirip iyileştirmediğine bakın.

QoS Yönlendiricisine Geçme

Hizmet Kalitesi (QoS) teknolojisine sahip bir yönlendirici ağınızı geliştirmeye yardımcı olabilir. QoS yönlendiricileri, ağınızda çalışan her bir cihaza öncelik atayarak çalışır. Dolayısıyla, bir darboğaz olduğunda, yönlendirici (ayarlarınıza bağlı olarak) hangi cihazların en fazla bant genişliğine sahip olacağına karar verecektir. Bu yönlendiricilerin bazıları bazı teknik bilgi gerektirse de, diğer “akıllı” QoS yönlendiricileri ağ trafiğini kendi başlarına önceliklendirir ve ses ve video trafiğini dosya yüklemeleri gibi diğer görevlere göre optimize eder. Çok sayıda QoS yönlendirici türü vardır, bu nedenle tüketiciler kesinlikle bir model seçmeden önce araştırmalarını yapmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.