Beyinsi

İnositol Bileşenleri

  • 1.328 kez görüntülendi.
İnositol Bileşenleri

İnositol Bileşenleri

Kolin gibi İnositol bireyin kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde yararlı olabilir. Ancak, Inositolün vücuttaki yağın hücrelere dağıtılması, saçların sağlıklı uzaması ve egzamanın önlenmesi gibi diğer alanlarda da yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Tavkive inositol alınmalı mıdır? Bazı kaynaklara göre takviye inositol alınması kolin ve E vitamininin etkilerini artırmaktadır.

İnositol bir B vitaminleri grubu üyesidir. Sağlıklı beyin fonksiyonlarının geliştirilmesinde son derece etkilidir ve yağların hücrelere taşınmasında kolinle benzer bir görevi yürütür.

İnositol ve kolin, sağlıklı hücre duvarlarının oluşmasında vücudun gerek duyduğu lesintini üretmek için birleşir. Lesitin beyin, kalp ve karaciğer sağlını korur ve thiamin (B1 vitamini) ve A vitamininin vücutta çözünmesine yardımcı olur.

İnositol ayrıca saçların sağlıklı uzamasında başrol oynar ve lesitinin bir bileşeni olması sebebiyle kolesterolün yükselmesini ve yüksek kolesterol sonucu oluşan arter sertleşmesini önler. Ayrıca inositolün sinir sistemi üzerindeki yatıştırıcı etkisi ve depresyon, panik atak ve Alzheimer hastalığı üzerindeki tedavi edici özellikleri araştırılmaktadır.

Peki vücut kendi inositol kaynağını nasıl oluşturuyor? İnce bağırsaktaki bakteriler lifli sebzelerin içindeki fitik asidi inositole dönüştürüyor ve böylece vücut kendi inositolünü üretebiliyor İnositol ayrıca kavun, (limon hariç) narenciye, fındık, yulaf, pirinç, fasulye, nohut, karaciğer, domuz eti, dana eti, kepekli tahıllar, lesitin granülleri ve buğday içeren gıdalarda bulunuyor.

Araştırmalar gösteriyor ki yüksek dozlardaki kafein vücutta inositol oranını ciddi boyutlarda düşürüyor. Kahve triyakilernin takvitye inositol almaları da tavsiye ediliyor.

İlginizi Çekebilir..  Güzelleşmek İçin Kullanın Ürünler

İnositol eksikliği vücutta damar sertliği, kabızlık, saç dökülmesi, sinirlilik, yüksek kolesterol ve deri döküntüsü gibi belirtilere sebep olabiliyor.

Diyetisyenlerin inositol için günlük alım miktarı için bir tavsiyeleri bulunmuyor fakat çoğu insanın günlük beslenme alışkanlıkları inositol ihtiyaçlarını (1000mg) karşılamaya yetiyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.