Beyinsi

İngilizce Kısaltmaların Anlamları

  • 1.993 kez görüntülendi.
İngilizce Kısaltmaların Anlamları

İngilizce Kısaltmaların Anlamları

Hepimiz hem internet hem de telefondaki mesajlaşma ortamında kısaltmalar kullanıyoruz. Tşk nbr slm mk tarzında birçok kısaltmayı arkadaşlarımıza gönderiyoruz.

Aynı durum dünyanın diğer ülkelerinde de geçerli tabiki. Yabancı arkadaşları olan, başka bir ülekde yaşayan ya da ingilizceye hakim arakdaşlar bilir, LOL, ASAP, LMAO, OMG, ROFL gibi kısaltmalar çok kullanılır onların ortamında. Fakat bu kısaltmalarla ilk kez karşılaşanlar napıyor? Bende biraz bilgilendireyim dedim veonların kullandığı kısaltmaları sizlerle paylaşmak istedim.

LOL kısaltması ile ilgili bir bilgi vererek başlayayım. LOL halk ağzında kullanılan bir terim olsa da 2011 yılında Resmi İngilizce sözlüğüne bir kısaltma olarak geçmiştir.Aynı şekilde kendi ortak kullanımı da diğer diller içinde geçerli olmuştur.

Genelde “fazla gülme“, “yüksek sesle gülme” gibi eylemlerin karşılığında söyleniyor, hani “haykırdım” “öldüm” gibi bizim komik bir durum karşısındaki tepkilerimiz gibi. Fakat LOL‘ün başka bir anlamı da ifade ediyor bazen. Bu da “ben de” ifadesi gibi. Örneğin yaşanan olumsuz bir durumda başkasıyla aynı kaderi paylaşan biri bu ifadeyi kullanabiliyor. Aynı durumun kendisi için geçerli olduğunu belirtmek için yazabiliyor. Empati için de diyebiliriz.

Diğer dillere yansımış bu terim. LOL, çok Fransa’da popüler olmasına rağmen – Fransızca versiyonu “MDR” “mort de rire“, “kahkahalarla ölmek” şeklinde daha çok kullanılır ve kabaca çevrilebilir. Tay varyasyonu “555” dir. Tayca da “beş“, üçü yan yana gelince “hahaha” anlamına gelir. Brezilya’da “RS” “risos“, “kahkaha” çoğul bir kısaltma olarak kullanılır ve abartılmak için üst üste birkaç kez yazılabilir.

İlginizi Çekebilir..  Isparta iftar çadırı nerede?

Bir de “BAE” var değinmek istediğim. Son zamanda moda oldu bu. “Babe” ya da “baby” nin yerine kullanılıyor. Pharrell ve Miley şarkılarında kullanmışlardı bunu ve oldukça popüler olmuştu. Yalnız Miley’in kullandığı Danimarka dilinde popo (@polen) anlamına da geliyormuş.

Aşağıya diğer kısaltmaları da ekliyorum. Güncel kısaltmalar şeklinde sıralanmıştır. Keyifli okumalar.

ASAP (as soon as possible)
FYI (for your information)
IMO (in my opinion)
LOL, (laugh(ing) out loud” or “lots of laughs”)
ROFL (rolling on the floor laughing)
LMAO (laughing my ass off).
OMG (oh my God)
TBT (Throwback Thursday)
STS (Smirk to self)
ITOY (I’m thinking of you)
FOMO (Fear of missing out)
AMA (Ask me anything)
IRL (In real life)
TTYL (talk to you later)
CUL8R (see you later)
IDC (I don’t care)
ThkU (thank you)
L8  (late)
CUS (see you soon)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.