İlkokullar İçin 29 Ekim Kutlama Programı

İlkokullar İçin 29 Ekim Kutlama Programı


İlkokul İçin 29 Ekim Kutlama Programı

29 Ekim 1923 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ilan edilen Cumhuriyet, o günden bu yana her yıl kutlanmaktadır. Cumhuriyet bayramı, diğer resmî tatillere kıyasla bir ulusun tarihini hatırlamasını sağlayan, birlik ve beraberlik duygularını yeşerten ve tarih boyunca ne gibi zorluklardan geçtiğini anımsatan özel bir gündür. Son yıllarda çeşitli siyasi ve bürokratik sorunlar yaşansa da, her yıl kutlanmaya devam eden 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, ilkokul, ortaokul ve liselerde farklı programlar ile kutlanmaktadır. Yalnızca ülkemizde değil, yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde de ulusal bir bayram havasında kutlanan 29 Ekim, ülkenin ne gibi zorluklardan geçerek Cumhuriyetin temellerinin atıldığının ispatı niteliğindedir.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı 29-ekim.jpg

İlkokullarda her yıl özel bir program ile hazırlanılan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, genelde önceden hazırlanan bir tören ve program akışı ile kutlanmaktadır. İlköğretim seviyesindeki çocuklarımız için Cumhuriyeti ve ilkelerini hatırlatacak bazı millî şiirler, ulusal bütünlüğü kavrayabilecekleri çeşitli oyun ve etkinlikler, tiyatro gösterileri ve kutlamalar ile gerçekleştirilmektedir. Törenlerin ardından resmî tatil ilan edilmektedir. Her yıl farklı bir organizasyon hazırlansa da, içerik bakımından program akışı benzer özelliklere sahiptir. Şiir, tiyatro, çeşitli söyleşiler ve öğrencilerden istenen ya da onların talebi doğrultusunda hazırlanan etkinlikler, programın akışını belirleyebilmektedir. Peki, her yıl benzer program akışına sahip olan 29 Ekim programı ne şekilde ilerlemektedir. İşte 2020 eğitim öğretim yılı için hazırlanabilecek program akışı:

  1. 29 Ekim hakkında bilgi verildikten sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması.
  2. Öğretmenler tarafından seçilen sunucu öğrenci, kürsüye çıkarak program hakkında genel bir bilgi verir. Genelde program akışı ve etkinliklere dair genel bilgilerdir.
  3. Program akışının ilk etabında genellikle çeşitli şiirler belirli öğrenciler tarafından okunmaktadır. Son yıllarda bu etkinlik biraz geriye atılmış durumda.
  4. Etkinlik kapsamında gerçekleştirilen bir ödül töreni. Genellikle başarılı ve dereceye girmiş öğrencilerin motivasyonunu artırmak için eğitim kadrosu tarafından gerçekleştirilen bir etkinliktir.
  5. Varsa şayet hazırlanan tiyatro oyunlarının gösterimi, 29 Ekim hakkında çeşitli bilgilerin paylaşımı.
  6. İstiklal Marşı ve kapanış.
single esnek reklam esnek reklam alanı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

1871 1,893