Beyinsi

İlkokulda Taşımalı Eğitim Sistemi

  • 1.479 kez görüntülendi.
İlkokulda Taşımalı Eğitim Sistemi

İlkokulda Taşımalı Eğitim Sistemi

Eğitim sistemi değişiyor ve gelişiyor. Buna paralel olarak ta ihtiyaçlarda ortaya çıkıyor. Önceleri okula gitmek kimi yerlerde çileye dönüşürdü. Bu sorun büyük ölçüde çözüldü ve taşımalı sistem hayatımıza girdi.

Taşımalı sistem nedir önce bundan biraz bahsedelim. Taşımalı sistem okul sayısının az ya da okulun hanelere uzak olduğu yerlerde öğrencilerin evden alınıp okula taşınmasıdır. Özellikle dağınık hanelerle kurulu köylerde çocuklar için okula gitmek eziyete dönüşüyor. Yağmur çamur derken çocuklar zorlu bir eğitim sürecinden geçiyor. Taşımalı eğitim bunun önüne geçilmek adına atılmış güzel bir uygulamadır. 20 yıl önce ilk adımlar atılmaya başlandığında henüz yaygınlaşmamış olmasına rağmen çok kısa sürede okul hayatına girdi ve öğrencilere kolaylıklar getirdi. Zorunlu eğitim sistemi ile başlamış olan taşımalı eğitim sistemi en son 4+4+4 modeli ile liseleri de kapsayacak şekilde güncellenmiştir.

Taşımalı eğitim daha çok ilkokul çağındaki öğrenciler için fayda sağlar. Bunu da şöyle açıklayabiliriz. Okula uzak mesafede olan bir ilkokul öğrencisinin okula gidiş gelişi pek güvenli olmayabilir. Çocuk küçük yaşta olduğu için her türlü tehlikelere de açık hale gelir. Taşımalı eğitim sistemi ile evden alınan çocuk okula bırakılır. Okulda servis şoförleri ders saati bitiminde öğrencileri kontrol eder ve tamamlandığında öğrenciler evlere dağıtılır. Bu açıdan aileler oldukça memnun ve gönülleri rahat bir şekilde çocuklarını okullara gönderirler.

İlginizi Çekebilir..  Doğru Wordpress Eklentisini Seçme İpuçları

Sistem Nasıl İşler?

Taşımalı eğitim sistemi uygulanacak olan okul belirlenir. Bu genelde az nüfuslu yerleşim birimlerini kapsar. Belirlenen okula kayıtlı olan öğrencilerin hangilerinin taşıma alıp almayacağı saptanır. Taşımayı yapacak olan kişiler ihaleye girer. İhaleyi alan kişiler servis tahsis eder. Hangi saatte öğrencilerin alınacağı, hangi rotaların izleneceği gibi konularda konuşulur belirlenir ve taşımalı eğitim başlar.

Taşımalı sisteme dahil öğrencilerin öğle yemekleri okul tarafından verilir. Öğle arası eve gidip gelme olmadığı için açılan ihaleyi alan kişi öğrencilerin yemeklerini verir. Tüm masrafları bakanlık karşılar. Böylece çocuklarımızın yemek ihtiyacı da karşılanır.

Taşımalı eğitimi yapacak kişinin güvenilir, eğitimli, servisi iyi kullanan biri olması gerekir. Zaman zaman okul servisleri ile ilgili üzücü haberleri hepimiz izlemekteyiz. Bu tür olayların olmaması ve çocuklarınızı gönül rahatlığı ile okula göndermeniz dileğiyle.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Tahsin dedi ki:

    Öğrenci servislerine artık güç yetmiyor 5 km mesafeye 100 tl istediler

  2. Merve dedi ki:

    Servis hostesleri maalesef isini duzgun yapmiyor. Sevgiden yoksun hepsi. Denetim şart.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.