Beyinsi

İlişkiye En Çok Zarar Veren Etken Sosyal Medya

İlişkiye En Çok Zarar Veren Etken Sosyal Medya

Merhaba değerli takipçilerimiz. Bugün sizlere hemen hemen hepimizi yakından ilgilendiren bir konuya değineceğiz. İLİŞKİ!. Evlilikte ilişki, sevgili ile ilişki, arkadaşlar ile ilişki derken bütün ilişkileri sıkıntıya sokan bir durumdan bahsedeceğiz SOSYAL MEDYA!. İlişkide çeşitli faktörler ön plana çıkar. Bu faktörlerden en önemlisi de karşıdakine değer verme. Değer verme de kendi içinde çeşitli dallara ayrılır ama bizim ana temamız bu değerlerin ne kadar hakkının verildiği. Hemen bir örnekle başlayalım. Bir arkadaşınıza gittiniz ve konuşmaya başladınız. Arkadaşınız eline telefonu aldı ve kimilerinde hastalık haline gelen sosyal medyaya göz atmaya başladı. Nasıl hissederdiniz? Siz yanına gelmişsiniz fakat o sizinle ilgilenmek yerine sosyal medya ile daha çok sosyalleştiğini sanıp kafasını telefona gömüyor. Burada üstüne basalım değer konusunun. Değer size mi yoksa sosyal medyaya mı? Bir istisnaya da vurgu yapalım. Eğer arkadaşınız eline telefonu almışsa ve siz de aynısı yapıp gayet sessiz bir ortamda zaman geçiriyorsanız bu duruma diyecek sözümüz yok çünkü bu yazı size bir şey kazandırmayacak ya da ilginizi çekmeyecek belkide buraya kadar okuyup kapatacaksınız. Okumaya devam edenler için biz de yazımıza devam edelim.

Gelelim bin bir türlü emek ve gayret ile kurulan sevgili durumuna. Çok sevdiğiniz sevgiliniz ile zaman geçirmek istiyorsunuz. Konuşarak birbirini daha çok tanımak anlamak yerine oturdunuz sosyal medyaya daldınız. Bir bakmışsınız zaman tükenmiş ayrılık vakti gelmiş. Ne oldu? Ne kazandınız? birbirinizi daha mı iyi tanıdınız? sosyal medya sizi daha mı çok sosyal hale getirdi? elde var sıfır. Haydi görüşürüz bir iki öpücük hoşçakal. Eve giderken de kendini bir iyi hissetmeler bir sosyalleştim havaları. Ama farkında değilsin sen ve partnerin birbirinizden daha fazla uzaklaştınız haberin yok. Sonra bir tartışma ve karşılıklı suçlamalar neymiş efendim sen beni hiç tanıyamamışsın biliyor musun? neymiş efendim sen şu kızın ya da erkeğin fotoğrafını beğendin ama beni beğendiğini söylemedin. Suçlamalar üstüne bir de caka satmalar. Ne oldu? telefonu eline alırken aşkım canım cicim şimdi de bir tartışma da “sen beni beğenmiyorsun”. Sen kendi elinle yaptın bunu hayırdır arkadaşım kime caka satıyorsun? Zırt pırt selfiler paylaşımlar ne kadar beğeni almalar derken partnerinle küçük bir tartışma ve ardından hemen suçlama. Yok maalesef artık değer kavramı değişti bizde. Yazık! 

Evlilikte bu durum nasıl peki? Erkek akşam eve gelir selam sabah iki muhabbet yemek yenir koltuğa geçilir hemen sosyal medyaya hızlıca bir giriş. Bir de acele etmeleri yok mu acaba kaç kişi beğendi ya da kim mesaj attı diye meraklanmalar bir süratle giriş bir hışımla bildirimlere bakmalar. Eee ailen nerede? Seni bekleyen eş ve çocuklar ne alemde haberin var mı? Aynı durum kadın içinde geçerli. Yemeği sür eşinin önüne geç koltuğa sonra başla kaç tane sosyal medya uygulaması varsa gez dolan. Eş ne alemde? Daha yemek isteyecek belki adam belki başka bir isteği var ama sen ne yapıyorsun? durun daha da kötüsünü söyleyeyim. Anne baba ve çocuklar evde ya da başka bir ortamda diyelim beraberler. Anne ve baba fix telefon elde bir de çocuklarda tablet var. Bir bu eksikti. Masa etrafında herkes kafayı gömmüş harıl harıl bir şeylerle meşguller. Çok önemli vay canına durum paylaşmazsa olmaz. Hadi bir de konum at da tatilde olduğunu herkes görsün sen de havanı at. Sosyal medyanın patronları senin evinin içine girmiş haberin yok. Şu benim eşim şu kızım şu iş yerim şu arabam şu eğlence mekanım şu tatil yerim derken bir de yatak odasından konum at da tamamlansın. Adamlara kendini tanıttın artık açıksın gizliliğin kalmadı ve gittiğin her yeri gösteriyorsun. Hani gizlilik? hani özel hayat?

Çok kızgın ve hayretle sosyla medyanın kültürümüzü elimizden aldığına bakıyorum ve yazık diyorum. Biz kendimizi kaybetmişiz. Bizi kaybettirdiler demiyorum çünkü adamlar senin önüne bir uygulama getirmiş karar senin. Seçtin bittin. Bittik kardeşim bittik toplum filan kalmadı hepten bittik.

Not: Sosyal medyayı kullanmasını bilen, iş gereği kullanan, gizliğini koruyan, seviyeli ve gerektiğinde sosyal medyaya baş vuran arkadaşlarımıza sözümüz yoktur. Onlara saygımız vardır.

Exit mobile version